Tohtoročný český Noir Film Festival v znamení domácich titulov či Coenovcov

Zatiaľ krátku tradíciu má v Česku festival venovaný jedinému žánru – filmu noir. Ihneď po svojom premiérovom ...

pridal Tatiana Rusnáková 7.8.2021 o 11:28
Tohtoročný český Noir Film Festival v znamení domácich titulov či Coenovcov


Zatiaľ krátku tradíciu má v Česku festival venovaný jedinému žánru – filmu noir. Ihneď po svojom premiérovom ročníku v roku 2013 sa však zaradil medzi najzaujímavejšie lokálne prehliadky. Tento rok sa premiérovo odohrá na hrade Český Šternberk, kam sa presťahoval z pôvodnej pôdy na stredovekom hrade Křivoklát.

Už klasicky ponúkne festival návštevníkom domáce tituly v žánri film noir. Tých samozrejme nie je veľa, keďže nie je v domácej kinematografii zastúpený v takej miere ako je tomu napríklad v americkej či francúzskej kinematografii. Aj tak sa však diváci môžu tešiť na pestrý výber – uvedú sa snímky ako Závrať Karela Kachyňu, Hadí jed Františka Vláčila, Romeo, Julie a tma Jiřího Weissa či Ošklivá slečna Miroslava Hubáčka.

Pozornosť sa sústredí aj na kinematografiu bratov Coenovcov, retrospektívu režisérky a herečky Idy Lupino ale aj na film noir v Bollywoode. To spočiatku síce môže vyznieť absurdne, ponúkané príbehy však ukážu aj túto tvár indickej kinematografie. Jedna zo sekcií, Noir bez predsudkov uvedie diela, ktoré vyznávali postoje proti rasizmu a xenofóbii – medzi vybranými snímkami je aj jeden z prvých filmov pojednávajúcich o antisemitizme, Crossfire/Krížový výsluch či Storm Warning/Varovanie pred búrkou o lynčovaní a Ku Klux Klane s Ronaldom Reaganom v hlavnej úlohe. „Náš výber zo sklonku 50. rokov ukazuje, že aby ste sa stali mučeníkom v noir príbehoch, nemuseli ste byť hneď kriminálnikom alebo obeťou zločinu z vášne, stačilo byť iný,“ tvrdí programová riaditeľka Noir Film Festivalu Jana Bébarová.

Prehliadka sa začína už 18. augusta, potrvá do 22. augusta. (zdroj: Cineuropa)




WILLIAM TELL
[RECENZIA ]
NOVOKAIN
[RECENZIA ]
SPERMAGEDDON
[RECENZIA ]
2
Posledný nádych
POSLEDNÝ NÁDYCH
[RECENZIA ]
1
Dievča s ihlou
DIEVČA S IHLOU
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 11346
02 |
návšt. 3910
03 |
návšt. 4043
04 |
návšt. 3695
05 |
návšt. 2369
06 |
návšt. 1917
07 |
návšt. 1599
08 |
návšt. 1844
09 |
návšt. 1489
10 |
návšt. 1050
REBRÍČEK US
01 |
$8,8 mil.
02 |
$7,6 mil.
03 |
$7,4 mil.
04 |
$5,7 mil.
05 |
$3,2 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$2,5 mil.
09 |
$2,5 mil.
10 |
$2,3 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.