PEKNÉ SVINSTVO |
PEKNÉ SVINSTVO |
Nominácia na Oscara za scenár zvyčajne naznačuje kvalitné dielo a v prípade Pekného svinstva ide o presný indikátor. Okrem scenára však film ponúka ešte oveľa viac.
Bez byliniek by Okweho život nefungoval. Pravidelné vkladanie zelených chuchvalcov k ďasnám ho udržuje v ako-tak bdelom stave, aby sa mohol cez deň venovať taxikárčeniu a v noci pracovať na recepcii nóbl hotela. Život nelegálneho prisťahovalca v Londýne nie je ani s doktorským diplomom vôbec ľahký, a Okwemu sa ešte skomplikuje, keď jednej noci nájde v hotelovej toalete ľudské srdce. Jeho kamarátka Senay navyše začne mať problémy s imigračnou políciou a o chvíľu už všetky postavy čelia jednej nepríjemnej dileme za druhou...
Na Peknom svinstve je veľa zaujímavého. Prvou zvláštnosťou je príbeh, ktorý sa bez prikrášľovania, tvrdo vyslovuje o postavení prisťahovalcov v dnešných západných krajinách. Jeho kritika mieri hlavne na systém, ktorý ich núti držať sa mimo dosah (a tým aj mimo ochranu) zákona. Tvorcovia však dosiahli tento cieľ bez toho, že by svojich hrdinov idealizoval - nie sú z nich ani bezmocní chudáčikovia, ktorých treba ľutovať, ani neotrasiteľné bašty morálnej sily a vytrvalosti. Normálnosť Okweho aj Senay je až nepríjemná, pretože v ich konaní ľahko spoznáte niekoho známeho - alebo aj sami seba. Je dosť pozoruhodné, že tvorca takého inteligentného scenára (Steven Knight) je zároveň autorom tvrdo masovej komerčnej zábavy v podobe hry Milionár.
S kvalitným materiálom pracoval režisér Stephen Frears citlivo a podarilo sa mu vytvoriť prekvapujúco podmanivú atmosféru. Nedá sa nazvať ponurou, ale rozhodne z plátna cítiť zmes nervozity a únavy - akýsi permanentný, pridusený stres zo života mimo zákon. Ťažko pomenovať, čím presne Frears tento efekt dosiahol. Veľkú úlohu určite zohrala zvuková kulisa a soundtrack (využíva modernú orientálnu hudbu na naznačenie pocitu odcudzenia). Zároveň sa podstatná časť deja odohráva pri tlmenom nočnom svetle hotelovej recepcie.
Postava Okweho poskytla príležitosť na herecký koncert Chiwetelovi Ejioforovi, ktorého sme naposledy mohli vidieť v komédii Láska nebeská po boku Kiery Knightley. V Peknom svinstve podáva podľa mňa veľmi impozantný výkon. Jeho podanie postavy je suverénne a vyžaruje charizmu bez toho, že by neprimerane dominoval svojim scénam. Naproti tomu Senay v podaní Audrey Tautou občas trpí hereckým stereotypom. Jej "smutný odchod so zvesenými pleciami" sa príliš ponáša na podobné scény z filmu Erazmus a spol. - aj tak však ide o kvalitnú, poctivú prácu a myslím si, že Audrey Tautou sa za ňu určite nemusí hanbiť. Slizkého gaunera seňora Juana si zahral Sergi López s nezameniteľným nadhľadom. Medzi ďalšie pozoruhodné zjavy patria Sophie Okonedo (prostitútka Juliette) a Benedict Wong (Okweho kamarát patológ).
Napriek mierne hollywoodskemu vyrovnaniu účtov v závere sa Pekné svinstvo ukázalo ako celkom pozerateľný film na premýšľanie. Festivalové ceny sú zaslúžené a nominácia na Oscara za scenár takisto. Ak máte chuť ísť do kina aj kvôli niečomu inému než čistému oddychu, zaslúži si aj vaše peniaze.
Dirty Pretty Things (V. Británia, 2002, 107 min.)
Réžia: Stephen Frears. Scenár: Steven Knight. Kamera: Chris Menges. Hudba: Christian Henson, Nathan Larson. Hrajú: Audrey Tautou, Sergi López, Chiwetel Ejiofor, Sophie Okonedo, Benedict Wong, Zlatko Buric