ANNIE LEIBOVITZ: ŽIVOT OBJEKTÍVOM |
ANNIE LEIBOVITZ: ŽIVOT OBJEKTÍVOM |
Každý, kto sa serióznejšie zaoberá súčasnou fotografiou, narazil na meno Annie Leibovitz. Jedna z najvychytenejších fotografiek sveta má za sebou viac než štyri desaťročia výnimočnej kariéry zahŕňajúcej reportážne fotenie pre Rolling Stone, aranžované zábery pre Vanity Fair a Vogue, ale aj vojnové fotografie zo Sarajeva. Najviac sa však preslávila portrétovaním slávnych osobností – niektoré z jej portrétov dosiahli status všeobecne známych ikon (objatie Johna Lennona s Yoko Ono či nahá tehotná Demi Moore). V rámci televízneho cyklu americkej verejnoprávnej stanice PBS nakrútila o Annie dokument je sestra Barbara. Film získal širší ohlas po zaradení do seriálu BBC “Imagine” a v týchto dňoch sa bude premietať aj v niektorých kinách na Slovensku.
Podtitul snímky – “Život objektívom” – sa ukázal ako celkom výstižný, a to z viacerých pohľadov. Po prvé, Annie Leibovitz je fotografka do špiku kosti a svet okolo seba vníma veľmi vizuálne. Film presvedčivo komunikuje jej zanietenie, plastickosť jej predstáv aj tvrdohlavosť, s ktorou ich uskutočňuje. Po druhé, spomenuté archívne pasáže sú našťastie dosť bohaté a ponúkajú mnoho zaujímavých momentov z Annieinho detstva a kariéry – teda jej život snímaný cudzím objektívom.
![]() |
![]() |
Jednou z ambícií diela je skombinovať osobný tón s objektívnou, resp. faktografickou perspektívou. Annie sa pred svojou sestrou neuzatvára, no obe ako keby podvedome chránili súkromie svojej rodiny a hoci ho nastolia ako dôležitú tému (rôzne zdroje formovania Annienej osobnosti aj kariéry), nikdy ju detailne nerozpracujú. Dozvieme sa napríklad, že Annie poslali do protidrogovej liečebne, keď odišla z Rolling Stone, aj to, že liečenie zabralo. Ide však o suchý a vecný popis udalosti, hoci za niečím podobným muselo byť veľa emócií. Tie však ostávajú nevypovedané. Na jednej strane podobné taktné mlčanie zneprehľadňuje pointu diela – dvere do trinástej komnaty sa pootvoria a potom ostanú tak. Zároveň ale dokresľuje obraz Leibovitzovcov ako súdržnej rodiny a pripomína, že intimita a súkromie sú oblasti, v ktorých sa fotograf (a osobitne portrétista) musí dôkladne vyznať, aby ich mohol svojimi chladnými technickými nástrojmi hodnoverne zachytiť.
Z celkom iného súdka sú krátke vyjadrenia na adresu Annie od celebrít, ktoré sa ocitli pred jej objektívom. Viac či menej zaujímavé komplimenty a historky najmä ilustrujú skutočnosť, že mnohí zdanlivo mocní a slávni ľudia sú bytostne závislí od médií. Človek, ktorý im zaručí publicitu bez ujmy na dôstojnosti – teda niekto ako Annie Leibovitz – sa následne stáva akousi meta-celebritou, pre ktorú sú ochotní ponoriť sa do vane s mliekom, nechať si natrieť tvár na modro či nechať sa nakrútiť do dokumentárneho filmu. Sledovať túto dynamiku je zaujímavé hlavne preto, že takisto nie je otvorene pomenovaná.
![]() |
![]() |
Zaujímavé sú tiež vyjadrenia Anniených spolupracovníkov a ľudí z branže. Ponúkajú všeobecne zaujímavé postrehy (“Kedysi ste museli byť Peter Ustinov alebo Yehudi Menuhin, aby ste boli slávny. Dnes vám stačí byť v reality show.”) aj pohľady na Annie a jej kariéru, ktoré nie vždy úplne sedia s tým, čo hovorí ona sama. Istou nepríjemnosťou je, že mená týchto ľudí sa priebežne objavujú na plátne ako titulky a je dosť náročné ich zachytiť, pokiaľ chce človek aj vnímať, čo práve predstavovaný človek hovorí.
Kľúčovým prvkom dokumentu sú, samozrejme, fotky. Prezentovať v fo filmovom médiu fotografiu je ťažké – formát väčšinou nesedí, farebná vernosť je otázna a nehybnosť pôsobí neprirodzene. Barbara Leibovitz sa s problémom vysporiadava štandardne – striedaním celku a detailu, švenkovaním po fotke, prestrihmi na súvisiace filmované scény. I tak je však znázornenie Annieinej tvorby obmedzené. Stačí na hrubé zoznámenie sa či osvieženie pamäti, ale pre poriadny zážitok by bolo nutné prezerať si každú fotku oveľa dlhšie a vo vyššej kvalite. Zábery sú poväčšine silné a zaujímavé a človek má aj chuť stlačiť na diaľkovom ovládači Pause – škoda že tie vecičky v kine nefungujú. Raz darmo: film plynie ďalej a tak to má byť.
Annie Leibovitz: Život objektívom je nesporne zaujímavý a dobre spracovaný dokument. Hoci má svoje nedostatky a určite sa nehodí pre mainstreamového diváka. Dá sa zaradiť medzi horúce tipy pre každého, kto sa zaujíma o výtvarné umenie. Pre priaznivcov fotografie ide prakticky o “povinné pozeranie”. A je už len otázkou, či odoláte nutkaniu kúpiť si po zhliadnutí tohto filmu nejakú knihu s fotografiami.
Annie Leibovitz: Life Through a Lens (USA, 2006, 90 min.)
Réžia: Barbara Leibovitz. Scenár: Barbara Leibovitz. Kamera: Eddie Marritz, Jamie Hellman, Barbara Leibovitz. Strih: Kristen Huntley, Jed Parker. Hudba: Gaili Schoen. Hrajú: Annie Leibovitz, George Clooney, Kirsten Dunst, Jason Schwartzman, Robert Wilson, Patti Smith, Mick Jagger, Hillary Rodham Clinton, Julia Roberts, Whoopi Goldberg