ARTHUR A SÚBOJ DVOCH SVETOV |
ARTHUR A SÚBOJ DVOCH SVETOV |
Žiaden strach, tento Arthur nie je pokračovaním čerstvej kvalitnej rozprávky Arthurove Vianoce, aj keď s jeho hrdinom sme sa už raz stretli. Bolo to však pred piatimi rokmi, keď sme ešte stále počítali filmy Luca Bessona do desať a čakali, aké veľké pecky ešte natočí a kedy s réžiou tresne nadobro. Ale Luc chrĺí akčné popcorny i vážne drámy a toto je zavŕšenie vysnívanej trilógie pre deti. Dvojka našimi kinami prefrčala dávnejšie (jar 2010) a teraz sa máme s Arthurom rozlúčiť.
Podtitul Súboj dvoch svetov odkazuje na nečakaný zvrat v sérii – po vyčerpaní množstva nápadov vo svete Minimojov sa Maltazard rozhodol pomstiť ešte väčšiemu publiku – svetu ľudí. Cieľ má jasne deštrukčný charakter: dať dokopy vražednú armádu a ovládnuť nie jeden svet, ale rovno dva – a je jasné, že do cesty sa mu postaví odvážny Arthur s celou skupinou kamošov. Putuje späť do nášho sveta, mení sa na chlapca, zatiaľ čo jeho maličkí tápajú vo svete ľudských obrov – a banda zloduchov sa utešene rozširuje o ďalších pomocníkov. Bude to boj a bude potrebovať všetkých...
Najprv dobrá správa pre všetkých, čo nevideli prvé dva diely a rozmýšľajú, či sa oplatí ísť aj na tohto Arthura. Zásadne tu čaká drobná rekapitulácia v úvode, takže o veľa neprídete a ani narážok na minulé dobrodružstvá nie je príliš veľa. Otázne je, či je lepšie vnímať tretieho Arthura ako len jediný film alebo rovno vyvrcholenie trilógie. Neskromne skúsime druhú voľbu.
Prvý Arthur bol solídny a zaujal najmä akciou a objavovaním sveta Minimojov. Dvojka bola skôr nudná repríza. Tretí diel sa snaží o opačné garde z jednotky – prostredie drobcov rýchlo opustíme a sledujeme skôr adaptáciu malého národa vo veľkom svete. Takže Minimojovia skúšajú, čo sa im zapáči a zväčša sú to použiteľné hračky v okolí. Príchod do Arthurovej detskej izby alebo test okolia je zaujímavý a spočiatku vás bude baviť viac ako brojenie Maltazardovej armády. Lepšie sa totiž pozerá na kúzelných drobcov ako zväčšené opachy, ktoré narazia na pitoreskne hrajúcich rodičov či sedlákov v zapadákove.
Na treťom dieli je ešte vidieť Bessonovu snahu skompilovať všetky možné (aj nevyužité) nápady, ktoré mal pre túto sériu a vytvoriť z nich aký-taký celok. Prekvapivo to funguje, pretože oproti druhému dielu nie je film iba variáciou na niečo videné, ale snaží sa o funkčný presah. Prázdnota dvojky je preč, solídne nápady sú späť a dynamika sa vracia takmer na úroveň prvého filmu. Keď prídu akčné scény, opäť sa potvrdzuje chlapčenská nebojácnosť hrdinov. Občasná paródia nie je na škodu a dá sa akceptovať. Čo je najlepšie, do filmu sa prepašovala celkom veľká akčná scéna, ktorá poteší všetkých, čo s hrdinami čakali na pomyselný vrchol v celej triĺógii. Cítiť, že Luc nestratil zo svojho umu pri béčkových fuškách úplne všetko.
Vizuál je zaujímavý, akurát CGI efekty trošku bojujú s nižším rozpočtom a najmä vo svete ľudí nie sú niektoré efekty nič moc. Nedá sa povedať, že by boli príliš rušivé, ale na veľkom plátne sa rozdiely rýchlo dostavia. Eric Serra zložil priemerný soundtrack k dianiu, ničím extra nezaujme. Z hereckých výkonov poteší dnes už dospelák Freddie Highmore (a kto vie či pár efektov nešlo aj na jeho omladenie – veď dnes už hrá vo vzťahových filmov ako The Art of Getting By).
Výsledný pocit nie je pre sériu najhorší: priemerné animované dobrodružstvo. Stále nie lepšie ako úvodný film, ale je tu cítiť kvalitatívny posun nahor oproti jednotke. Pre sotva 100 ľudí, čo boli na oboch filmoch dobrá správa, pre ostatných počin, čo neurazí, ale o pár dní vyfučí z hlavy.
Arthur et la guerre des deux mondes (Francúzsko, 2010, 101 min.)
Réžia: Luc Besson. Scenár: Luc Besson, Céline Garcia. Kamera: Thierry Arbogast. Strih: Julien Rey. Hudba: Eric Serra. Hrajú: v českom znení: Zlata Adamovská, Zuzana Norisová, Miroslav Táborský, Bohdan Tůma, Jiří Prager