DIVOSI |
DIVOSI |
O švédskej trojke
Trojica hlavných hrdinov nového filmu režiséra Olivera Stonea vlastní menší drogový podnik a žije v netradičnom milostnom vzťahu. Mladá žena – Ophelia spája životy dvoch osobnostne rozdielnych mužov – spirituálne založeného Bena (Aaron Johnson) a traumatizovaného vojaka Chona (Taylor Kitsch). Tento trojuholník však v podaní Stonea nespôsobuje problémy, partneri žijú v zdanlivo idylickom vzťahu vo vile na slnečnom pobreží, kde kšeftujú s fajnovou marihuanou. Paradoxne a originálne, film Divosi nezobrazuje femme fatale ako nerozhodnú naivku s citovými problémami – Ophelia v podaní presvedčivej Blake Lively pôsobí vyrovnane a spokojne. Tento nový a spočiatku zaujímavo podaný námet ostáva neskôr, v druhej polovici filmu trestuhodne nevyužitý, až na trefnú poznámku záporáčky v podaní Salmy Hayek. „ V tvojom romantickom vzťahu je niečo v neporiadku. Neľúbia ťa tak veľmi ako seba navzájom, inak by si ťa nedelili, všakže?“
O literárnosti
Divosi obsahujú pomerne zdĺhavý rozjazd, kým predstavia divákovi širokú paletu postáv, ktoré istým spôsobom do deja zasiahnu. „Literárnosť“ filmu nie je náhodná, Stone ho nakrútil podľa predlohy amerického spisovateľa Dona Winslowa (ktorý spolupracoval na filme ako scenárista). Mnohé dialogické pasáže tak pôsobia zbytočne – akčné scény sa objavia až v druhej polovici filmu. Z formálneho hľadiska Stone vo filme používa ostré farebné kontrasty a niekedy (z nepochopiteľných príčin) prepína na čierno-biely obraz. Mierou násilia opäť predvádza menej krotký postoj ku kinematografii.
O marihuane
Divosi sa dajú považovať za režisérov príspevok do diskusie o legalizácii mäkkých drog. Viac ako objektívne posúdenie situácie ide však o trochu okatú propagandu. Je rozdiel, keď filmár prostredníctvom fajčenia trávy vykresľuje povahu hlavného hrdinu – ako napríklad Jima Morrisona v biografii skupiny The Doors. Naznačovať ale divákovi, že sex po užití marjánky (ešte k tomu počas pesničky Paradise Circus od Massive Attack) je mystickejší zážitok, môže pôsobiť samoúčelne. Prečo napríklad v Savages nevystupuje jediná postava, ktorá by trpela paranoidnými ilúziami alebo poruchami nálad? Jediným negatívom užívania sa tak zdajú byť problémy pozornosti, na ktoré sa Ophelia sťažuje počas uväznenia. „Marihuana je liečivá droga a veľmi láskavá priateľka ľudstva viac ako 3 tisícky rokov. Možno ju fajčili už jaskynní ľudia, preboha. Alkohol a cigarety sú oveľa nebezpečnejšie podľa mňa,“ vyjadril sa otvorene Stone pre portál Yahoo.
O alternatívnom závere
Mnohí čitatelia knižnej predlohy môžu mať ťažkosti stráviť záver Divochov, ktorý Stone prispôsobil potrebám svojho filmu. Môže byť alternatíva istou formou komentára? Je satirou Hollywoodu alebo túžbou uspokojiť komerčného diváka - rovnako sladko a nevhodne ako to režisér urobil vo Wall Street 2? Nie zakaždým platí, že koniec dobrý – všetko dobré. Slávny provokatér sa na jednej strane kontroverznosťou vracia k svojim koreňom, na strane druhej nedokáže odhodiť komerčnú škrupinu. Divosi patria ale nepochybne k tomu najlepšiemu, čo za ostatné obdobie (počnúc Alexandrom) vyprodukoval.
VYPOČUJTE SI ZVUKOVÚ RECENZIU
Savages (USA, 2012, 131 min.)
Réžia: Oliver Stone. Námet: Don Winslow – rovnomenný román (2010). Scenár: Shane Salerno, Don Winslow, Oliver Stone. Kamera: Dan Mindel. Strih: Joe Hutshing, Stuart Levy, Alex Marquez. Hudba: Adam Peters. Hrajú: Aaron Taylor-Johnson, Taylor Kitsch, Blake Lively, John Travolta, Benicio Del Toro, Salma Hayek, Emile Hirsch, Demian Bichir