LOVCI GANGSTROV |
LOVCI GANGSTROV |
Mickey Cohen bol v období po prohibícii hviezdnou postavou kalifornského podsvetia. Jeho kroky po úspešnej boxerskej kariére smerovali do hlbín chicagskej mafie, ako člen „rodiny“ so židovskými koreňmi potom prichádza do Los Angeles, kde sa neskôr stáva celebritou. O jeho životnú dráhu sa viackrát v priebehu filmovej histórie potkli aj režiséri kriminálnych trilerov (Harvey Kietel si ho zahral v Bugsy). V najnovšej, modernej aktualizácii žánru film noir sa stáva hlavným zloduchom a psychopatickým netvorom. Mafiáni sa s policajtmi pôvodne mali zabíjať na amerických plátnach už začiatkom septembra, následkom tragédie v kine Aurora však bola premiéra Lovcov gangstrov posunutá na január. Podobne sa hlavná akčná scéna musela presunúť z priestorov bioskopu do Čínskej štvrte. Zvládol režisér Ruben Fleischer akčné retro inšpirované skutočným dejinným kontextom?
V roku 1949 sa Cohen stáva vedúcou postavou mafie v Los Angeles, kde sa rozmohla korupcia a kriminalita. Šéf polície poveril nepodplatiteľného policajta Johna, aby zostavil skupinu neúnavných bojovníkov za spravodlivosť, ktorá by sa pokúsila Cohenov vplyv poraziť.
Najviac pobaví naduté tvrdenie, ktoré tvorcovia umiestnili na úvod filmu. Lovci gangstrov totiž s realitou (na základe ktorej sú údajne inšpirovaní) veľa spoločného nemajú. Mnoho príbehov žánru noir síce bolo založených na pravdivej snahe kalifornských policajtov vziať boj za spravodlivosť do vlastných rúk, mafiánska novinka však tento motív rozpráva bombastickým - hollywooodskym spôsobom, so štylistickým megalomanstvom pripomínajúcim skôr estrádne predstavenie. Jednoduchý príbeh zasadil scenárista do prostredia, ktoré sa síce tvári skutočne, ale pripomína skôr alternatívny vesmír plný zvrátenej a stupídnej logiky. Iba v Lovcoch gangstrov uvidíte hrdinskú partiu po krvavej prestrelke pražiť hamburgery s rodinkami na barbecue v záhrade. V ktorej galaxii ste už videli manželku sediac na pohovke vyberať milovanému kolegov na vojnovú misiu?
Stotožňujem sa s názorom redaktora magazínu New Yorker, ktorý režisérov zámer prirovnal k realizmu s úškrnom. „ Akcia evokuje skôr pocit chlapčenského vzrušenia pri vypúšťaní ohňostroja, kde sa z krvavej prestrelky stáva trblietavé rozptýlenie.“ Prehnaná miera násilia a krvavosti pôsobí bizarne – akoby si ju režisér priniesol zo Zombieland - jej zábavný tón poburuje v negatívnom slova zmysle v kontraste vážnej témy. Ponúka sa síce porovnanie s Nepodplatiteľnými, alebo detektívkami podľa kníh spisovateľa Jamesa Ellroya (Čierna Dahlia, L.A. Prísne tajné) – tieto diela ale nebalansovali na hrane žánru krimi a paródie. Pomohol tomu aj absurdne zamaskovaný Sean Penn v prehnanom hereckom výkone pripomínajúcom skôr komixového zloducha (alebo krvilačného upíra) než nenásytného mafiána. Mickey? Mickey Mouse?
Pre istú skupinu divákov síce Lovci gangstrov poslúžia ako dynamická kulisa k požieraniu pukancov – zdá sa však, že Fleischerov film trpí nepochopiteľnou žánrovou schizofréniou, ktorej výsledkom je intelektuálna samovražda a nepodarený polotovar. Vyššie hodnotenie dávam kvôli nápaditým záverečným titulkom.
Gangster Squad (USA, 2012, 113 min.)
Réžia: Ruben Fleischer. Námet: Paul Lieberman – rovnomenná kniha. Scenár: Will Beall. Kamera: Dion Beebe. Strih: Alan Baumgarten, James Herbert. Hudba: Steve Jablonsky. Hrajú: Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Josh Brolin, Giovanni Ribisi, Nick Nolte