JACK, ZABIJAK OBROV |
JACK, ZABIJAK OBROV |
Existuje pár režisérov, ktorých rešpektujem a rovnako každý ich film. Frank Darabont, Andrew Niccol, Hayao Miyazaki a Bryan Singer. Od Obvyklých podozrivých cez Nadaného žiaka, dvoch dielov X-Menov, Supermana či Valkýru urazil veľký kus cesty a jeho najnovší film je old-school dobrodružstvo s poctivou dávkou fantázie i moderným 3D.
Ten príbeh niektorí poznáte, ale Singer mu dáva novú príchuť: mladý farmár Jack nájde čarovnú fazuľu a zakrátko z nej vyrastie obrovský strom. Keď sa rozhodne po ňom vyliezť až na vrchol, nájde tam fantasy svet plný obrov. No zatiaľ čo v prvej časti jeho príbehu Jack neveriacky zíra čo môže vôbec fyzicky existovať, v druhej sa stane priamo účastníkom obrovskej bitky, keď obri zídu dole vyrovnať si účty. Jack sa stáva bojovníkom za česť, kráľovstvo i lásku princeznej.
Nastolenie situácie je skvelé, rovnako aj vrstvenie dejových prvkov. Singer neskĺzol do možného prekomplikovania sveta, netopí sa v detailoch, rád vkladá do príbehu jasný prehľad pre diváka. Vznikol mu aj zaujímavý paradox – detská túžba po dobrodružstve je spojená s vyššou mierou násilia v bojových scénach, no nie je samoúčelná. Oveľa viac si Singer ctí staromódne prvky: šľachetné činy, ktoré pripisuje Jackovi či priateľstvo a česť, ktoré vyplynú na povrch v konflikte medzi dvomi stranami. Netreba zabudnúť na dobre napísané postavy, predovšetkým medzi ľuďmi, samotného Jacka alebo zástupcov kráľovstva.
Jack je zaujímavá fantasy, aká sa dnes nerobí. Postupné objavovanie niečoho nevídaného a potom kľúčový zlom v mytológii, keď Singer vypustí absolútnu nálož trikov a vytrieska 200-miliónový rozpočet. Akcia je energická a má parádne tempo, čo chýbalo napríklad druhej a tretej časti Transformerov či mnohým iným akčným filmom posledných piatich rokov. Obri sú fantastickí, ich svet i prevedenie plné mýtov vhodne zapadnú do diania. Každý záber na obrovské rozhýbané zoskupenia skál, ktorým Singer vdýchol život, berie dych. Groteskné vyznenie, celá architektúra ich sveta či spôsob boja, tým všetkým si vás môžu získať. Vďaka nim vyrovná Singer vyššiu mieru akcie či trošku násilia aj dostatočným množstvom humoru.
To, že Jack zabijak obrov, dobre pôsobí, je do veľkej miery zásluha nielen množstva trikov, ale aj dobrým výberom hercov. Nicholas Hoult sa úspešného vyprofiloval z detského herca na veľkého objaviteľa i dobrodruha. Staršia garda na čele s Ewanom McGregorom tiež poteší.
Bryan Singer sa venoval novej verzii Jacka a čarovnej fazuli celé roky. A prišiel so spracovaním epickej rozprávky, ktorá sa nebojí sa použiť správnu nadsádzku, neopustí priestor akčnej fantasy so solídnym obsahom humoru. Je dobré vidieť, že distribútori ju nezahlušili alternatívnou verziou s plochým dabingom a odporúčaním pre malé deti, toto je správny príbeh pre mládež a dospelých.
Niektorým bude pripadať predvídateľná, a do tohto príbehu sa dokážete ľahko dostať a ostať v ňom opantaní až do konca. Niektorí si budú dokonca želať aj o 15 minút viac či chuť chytiť do rúk ovládač a pokračovať v hernej podobe. Pre milovníkov staromódnych rozprávok a hráčov jeden z najlepších zážitkov tohto roka. Lepší ako vizuálne krikľavý a príliš plochý Oz.
Jack the Giant Slayer (USA, 2013, 114 min.)
Réžia: Bryan Singer. Námet: Darren Lemke, David Dobkin. Scenár: Darren Lemke, Christopher McQuarrie, Dan Studney. Kamera: Newton Thomas Sigel. Strih: Bob Ducsay, John Ottman . Hudba: John Ottman. Hrajú: Nicholas Hoult, Stanley Tucci, Bill Nighy, Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor, Ian McShane, John Kassir