KICK-ASS 2 |
KICK-ASS 2 |
Kick - Ass pred tromi rokmi nakopal zadok niekoľkým komiksovým klišé. Režisér/scenárista Matthew Vaughn si ho vychutnal ako náhradu za superhrdinský film, ktorý mu ukradol Bryan Singer (X-men). Nielenže reagoval na vlnu nových kinematografických trendov, ale aj glosoval mladú generáciu vyrastajúcu na sociálnych sieťach – vtedy ešte MySpace a Youtube. Nakrútený ako adaptácia za minimálne peniaze po tom, čo ho odmietli všetky veľké štúdiá, zarobil nakoniec takmer 5-násobok výrobných nákladov. Série sa Vaughn musel vzdať v prospech väčšej zákazky (pokračovanie X-men First class, ktoré mu následne opäť ukradol Bryan Singer) a zveriť do rúk Jeffa Wadlowa. Čo je trochu prekvapivé, keďže jeho najväčšou tvorcovskou skúsenosťou je nízkorozpočtový a neveľmi kvalitný horor Cry_wolf.
Kick - Ass 2 je bohužiaľ iba nostalgickou pripomienkou originality prvej časti. Ilustruje to už úvodná scéna – zatiaľ, čo Vaughn okamžite naznačil zámer balansovať na hrane pátosu a paródie, jeho následovník iba predviedol variáciu na scénu, ktorú poznáme. Wadlow je navyše menej, než priemerný rozprávač. Príbeh o dospievaní s tragickými následkami aktualizoval o nudné historky zo života dievčat na strednej škole so stupídnymi dialógmi a nelogickým konaním postáv. Hit Girl už nie je komické dievčatko s nevinnou tváričkou, čím jej postava stratila raison d´être. Rovnako hlavný herecký predstaviteľ Aaron Taylor-Johnson za tri roky vyrástol (do výšky aj šírky) spôsobom, že mu ťažko uveriť či už pozíciu outsidera, alebo tínedžera.
Seriálové epizódy v prvej polovici filmu nezdieľajú spoločnú dejovú líniu a vo väčšine prípadov ide o zúfalé pokusy rozosmiať diváka. Najzaujímavejším prídavkom sú noví hrdinovia a ich skupinové terapie zahŕňajúce kompulzívne dobrovoľníctvo a fetišistickú záľubu v kostýmoch. Pozitívom je aj účasť Jima Carreyho v ďalšej z jeho psychotických úloh – bohužiaľ scenár jemu ani ostatným nováčikom neponúka dostatok priestoru. Nutno ale poznamenať, že druhá polovica stopáže ponúka dynamickejšiu zábavu, aj keď akčné scény len striedmo rozprúdia neambiciózny príbeh. Ani hudba nekope zadok tak, ako minule – kde sú britskí gauneri Prodigy alebo Primal Scream?
Pokračovanie sa oproti svojmu predchodcovi nesnaží prekvapiť, či ohromiť diváka násilím – zdá sa skôr, že sa približuje filmom, ktoré chce parodovať. Akoby chcel pritiahnuť mládež sledujúcu High schol musical a chlapčenské skupiny – všetky krivdy budú napravené a všetky chyby odpustené pri záverečnom bozku. Vaughn v prvej časti nezabudol ani spochybniť morálnosť násilia, ktorú hrdinovia vyvolali – Wadlow naopak nezmyselnú krvilačnosť prezentuje ako hrdinstvo, čo na film môže vrhať zlé svetlo v kontexte niekoľkých amerických masakrov posledného obdobia. Kontroverziu vyvolalo tiež rozhodnutie Jima Carreyho nezúčastniť sa na propagácii snímky: „Nakrúcal som film mesiac pred streľbou v škole Sandy Hook a s najlepším svedomím nemôžem podporiť takú mieru násilia.“ Kick Ass 2 patrí k ostatným zbytočným pokračovaniam, ktoré nakopali zadok samým sebe.
Kick-Ass 2 (USA/UK, 2013, 103 min.)
Réžia: Jeff Wadlow. Hrajú: Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz, Morris Chestnut, Claudia Lee