HRY O ŽIVOT: SKÚŠKA OHŇOM |
HRY O ŽIVOT: SKÚŠKA OHŇOM |
Konečne dobrý film podľa tínedžerského bestselleru. Po Nádherných bytostiach, Hostiteľovi alebo Meste kostí prichádza adaptácia druhej časti knižnej trilógie Hier o život. Prvý diel pôsobil výborne, keď Gary Ross nasadil nervóznu víziu dystopického Panemu posilnenú ručnou kamerou a dramatickú hodinu v bojovej aréne. Isteže, mnohí budú reptať slovíčka Battle Royale, ale Hry o život ponúkajú viac ako iba zabíjanie násťročných v aréne. A práve to chce vidieť divák rozpracované v druhej časti.
Skúška ohňom sa začína hneď po skončení 74. hier, keď sa Katniss a Peeta vrátia do dediny víťazov vo svojom distrikte a má začať ich turné po ostatných častiach Panemu. Prezident Snow navštívi Katniss a vyhráža sa vojnou, lebo jej víťazstvo dalo ľuďom nádej. No situácia sa zhoršuje, príchod do iných miest a nutnosť stáť pred rodinami pozostalým doľahne na Katniss i Peeta, ktorí sa nedržia prejavov a podľahnú citom. No Capitol začína nasadzovať ostrejší režim proti občanom a na obzore sa črtajú 75. hry o život. Raz za 25 rokov môže nastať v hrách zaujímavý zvrat: a aby Snow zarazil nádeje ľudí, žrebovať bude z existujúcich víťazov hier – v aréne sa proti sebe postavia dva tucty bojovníkov, ktorí už prešli vražedným vyraďovaním a teraz ich režim postaví znova.
Nuž, Skúška ohňom má náročnejšiu úlohu – kúzlo prvého filmu, kde sme spoznávali Panem, systém žrebovania, mentorov, sponzorov, tréningov a samotných hier je preč. Nahrádza ho ťažká budúcnosť bez východiska, kde Capitol míňa obrovské peniaze na jubilejné hry a odvádza pozornosť od reálnych problémov ľudí. Je tu ťažká politika, hnusné zriadenie a zrady v systéme. Prvá ukecaná tretina je zrazu preč a prichádzajú nevinné obete, scény popráv a vyostruje sa moc. Prezident Snow tlačí, na scéne je nový tvorca hier a Philip Seymour Hoffman ho hrá presvedčivo, s nadhľadom i cťou chce ničiť. Druhá tretina nám ukáže v Capitole štart 75. hier, nových súťažiacich a prekvapivo odpor z iných strán.
Posledná hodina sa venuje opäť boji v aréne a nie je to iba obyčajná variácia. Tentoraz bude súťaž prebiehať inak, všetci sú znalí pomerov, vedia, že aliancia pomôže a keďže každý vyhral inak, môže sa realizovať proti víťazom odlišnou stratégiou. Tropické prostredie a prales dávajú filmu nový nádych, toľko spomínaná ručná kamera je preč (hoci pár divákov o ňu nerado príde) a veľké celky lepšie dajú pocítiť odlišné hrozby v aréne. Tvorcovia sú skutočne ľstiví, ale súťažiaci nezomierajú ľahko.
Prvotné očakávania boli vo finále uspokojené odlišným spôsobom. Bažil som po zárodku revolúcie i víťaznom turné, no práve úvodná tretina je skôr rozťahaná a potom naberie film dobré tempo i spád. Obával som sa, že boj v aréne prinesie „to isté“, v skutočnosti však výborne graduje dvaapolhodinovú drámu a oveľa lepšie vykresľuje charaktery súťažiacich. Poďakovať môžeme aj lepšiemu obsadeniu – Jeffrey Wright, Jena Malone či spomínaný Hoffman sú kvalitné prírastky. Ústredná trojica výborne hrá a Jennifer Lawrence posilňuje svoj charakter vynikajúco. Woody Harrelson a Elizabeth Banks sa posúvajú ďalej a neviem sa dočkať ako nastúpi v budúcom dieli Julianne Moore.
Francis Lawrence má sériu pevne v rukách a prechod od režiséra Garyho Rossa zvládol. Skúška ohňom nie je iba obávaný remake, veľmi dobre nadväzuje na prvý diel a sága je rozohraná, zmysel hier skloňovaný. Skúška ohňom ako druhý diel v sérii má ťažkú úlohu v tom, že nemá ten osviežujúci začiatok alebo grandiózne finále, ale je to silný celok a zhutňuje atmosféru, vylepšuje postavy a ich motivácie, kráča ďalej a končí v najlepšom – je ešte otvorenejší ako prvý diel a to vždy v sérii poteší. A zároveň aj nie, lebo do prvej časti finále ostáva ďalší rok a teraz ostáva zodpovedať iba jednu otázku: ako chcú autori rozdeliť Drozdajku. Veľmi silná osmička (čitatelia dajú deväť) a spokojnosť – túto sériu treba vidieť.
The Hunger Games: Catching Fire (USA, 2013, 146 min.)
Réžia: Francis Lawrence. Scenár: Simon Beaufoy, Michael Arndt