NA VINE SÚ HVIEZDY |
NA VINE SÚ HVIEZDY |
Ak je láska z objektívnych príčin odsúdená na zánik, treba si užiť minimálne to „malé nekonečno“, ktoré ponúka. V zajatí rakovinových symptómov sa o to pokúsia Hazel a Augustus. Tínedžerom síce neprajú hviezdy, dostávajú ale aspoň chvíľkovú šancu prežiť intenzívne to, na hľadanie čoho majú zdraví ľudia celý život.
Josh Boone zostáva „stuck in love“, na pomoc si prizval knižný bestseller, aby podľa predlohy Johna Greena The Fault in Our Stars preniesol na filmové plátna romantickú story s vysokými očakávaniami. Tento režisér má dobré renomé vďaka komediálne dráme Stuck in Love (2012), tentoraz lásku okorenil neprajným onkoprostredím a nezostal Greenovej knižke nič dlžný.
![]() |
![]() |
Proces „zaspávania“ ale lemujú horko-vtipné peripetie, ozvláštnené Hazelinou srdcovou knihou, kde sa alegoricky namotáva na príbeh samotárskeho holandského spisovateľa Petra Van Houtena (Willem Dafoe). Tak, ako je jeho kniha neočakávane preťatá náhlym koncom bez predostrenia ďalších následkov, Hazel tuší, že niečo podobné očakáva aj jej životný príbeh. Spolu s Gusom sa ale stávajú nerozlučnou dvojicou, ktorá úsmevne podporuje Gusovho priateľa (Nat Wolff), keď kvôli rakovine príde o zrak.
Americká snímka Na vine sú hviezdy sa, samozrejme, nemôže vyhnúť tematickému klišé, pretože ak sú dvaja zaľúbenci vystavení strašnej chorobe, o to viac im my fandíme, pričom sú, na dôvažok, obklopení výlučne prajnými spoločenskými podmienkami – milujúcou rodinou, profesionálnou lekárskou starostlivosťou a existenčnou stabilitou. To ale neznamená, že sa vo filme nevyskytnú nepredvídateľné citlivé miesta, korunované návštevou u Petra Van Houtena. Vtedy príbeh trošku zastagnuje, najmä v scéne šliapania po schodoch v múzeu Anny Frankovej, kedy Hazelinej dýchavičnosti sekundujú Frankovej slová z denníka a divák dostáva silené citové bombardovanie, aby strašne fandil mŕtvej muzeálnej hrdinke i živej štverajúcej sa pacientke, takže táto scéna neveľmi spadá do doterajšej čiernohumornej filmovej dikcie a Hviezdy mierne kazí.
![]() |
![]() |
Vynikajúco sa ale ústredných postáv zhostili Shailene Woodley (prekvapila v Payneho Deťoch mojich s Georgom Clooneym) a uhrančivo charizmatický Ansel Elgort s výborne nedbalým hereckým prejavom. Do ich hereckého koncertu takisto perfektne zapadá utrápená Laura Dern ako Hazelina mama i Nat Wolff, ako príklad chalana sprítomňujúceho bežné tínedžerské problémy, pretože Hazel s Gusom už hrajú nadstavbový mimopubertálny level a pozornosť upriamujú ďalej od klasickej tínedžerskej ohrádky.
Nate Walcott, Mike Mogis – táto dvojica spolupracovala s Joshom Boonem už na Stuck in Love a tentoraz brilantne hudobne podfarbila aj Na vine sú hviezdy. V jemnom gitarovom soundtracku sa príbeh vinie pútavo i hravo zároveň (s úderným švédskym hip-hopom Afasi & Filthy navrch :-)).
O filme píše aj Mišo Korec TU.
The Fault in Our Stars (USA, 2014, 125 min.)
Réžia: Josh Boone. Scenár: Scott Neustadter, Michael H. Weber. Hrajú: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff
|
![]() | 7.2.2015 23:19
každý z nás je iný a každý sa na tento príbeh pozerá inak...pre niekoho príliš sentimentálny, naivný a pre iného krásny, inšpirujúci....podľa mňa je dôležité nesúdiť, nič nie je dokonalé, ani tento film, ale aspoň na pár sekúnd si uvedomíme,že máme rodinu, zdravie alebo niečo čo niekto iní mať nemusí,tak si to vážme a buďme vďačný...a tak aj žime...naplno,s pokorou a LÁSKOU... :)
|
![]() | 10.6.2014 8:12
Knihu som čítal pred dvoma rokmi, keď vyšla a páčila sa mi napriek nedostatkom. Hlavná pointa, resp. téma knihy je smrť - ako vnímame smrť, ako berieme život, keď si uvedomíme vlastnú smrteľnosť, ako sa vyrovnávame zo smrťou, ako vnímame ľudí ktorí sú mŕtvi, aké rituály,či ideológie si tvoríme na to, aby sme sa zmierili zo smrťou... Kniha doslova vezme takmer všetky odtiene tejto témy a rozoberá ich, popritom však najviac času venuje myšlienke, že plný život sa dá prežiť aj s veľmi limitovaným časom (some infinities are bigger than other infinities). Toto kniha zvláda brilantne, zachováva postoj k tejto téme ktorý je úprimný, no nekritizuje, resp. nesnaží sa kázať. Napriek tomu si však kniha neodpustí trocha sentimentality a tínedžerskej romance, ktorá je sladká a nereálna. Čo mi však nevadilo, pretože to bola len časť knihy, ktorá je predovšetkým zaujímavou meditáciou nad smrťou. Tvorcovia filmu vzali knihu a prekopírovali väčšinu z nej, slovo po slove na plátno. Neneštastie však museli veľa vecí vypustiť a dopadlo to tak, že film má v sebe viac tej sentimentality a tínedžerskej romancy doprovádzanej pop hudbou, než zaujímavých myšlienok o smrti, či živote. Je to logické, pretože dramatický príbeh o láskej, ktorej neprajú hviezdy predáva a najviac rezonuje s divákmi. Sem tam sa do filmu dostali aj tie druhé, zaujímavé myšlienky a témy z knihy (SPOILER: rozhovor na lúke o živote, ktorý je vs. život, ktorý si Gus prial mať, krásna scéna s pohrebu kde si Hazel uvedomila, že pohreby sú pre živých a predniesla reč, ktorá bola venovaná rodičom a príbuzným...). No i tak, týchto zaujímavých okamihov je vo filme málo, čo je škoda. V každom prípade herci sú skvelí (Elgort spravil s Augustusa skvelú, nenútenú a šarmantnú postavu, na rozdiel o knihy kde som toho chalana mal problémy zniesť) a spracovanie je kreatívne a poväčšine sa vyhýba klišé (hoci fakt si mohli odpustiť sladké, otrasné piesne, omnoho viac by filmu poslúžil originálny soundtrack). Pre mna 8/10
|
|