LOVE SONG |
LOVE SONG |
Scenárista a režisér John Carney sa podobne ako v úspešnej hudobnej dráme Once, vracia do prostredia muzikantov a na jeho pozadí buduje dej ľúbostnej komédie o problémoch aj radostiach, ktoré hrdinom prináša láska a každodenná realita, v ktorej sa snažia presadiť a nájsť si svoje miesto. Chlad britských ostrovov vymenil za letný New York a film poznačil svojským humorom.
Príbeh filmu Love song sa začína v bare, stretnutím sa dvoch hlavných postáv mladej Angličanky Gretty, pesničkárky píšucej do zásuvky a Dana, skrachovaného hudobného producenta v stredných rokoch, ktorý pod nánosom životných okolností stratil „chuť“ a schopnosť byť úspešným. Dan vidí v Grette potenciál a pretože nemajú peniaze, rozhodnú sa, že natočia Grettinu demo nahrávku svojpomocne, priamo v new yorských uliciach. Postupne obaja zo seba vyťažia maximum, ktoré padá na úrodnú pôdu.
Niektorým zvratom len sťažka uveríme, no úspech zdieľame spolu s postavami, doprajeme im. Aj keď realistická rovina rozprávania balansuje na hrane, nepotkýna sa o ňu. Hudba má, podobne ako v predošlom režisérovom filme Once, významné miesto, okrem toho, že vytvára atmosféru a celkový feeling filmu, je dejotvorná. Aj keď je hudba nositeľom „pocitu“ a abstraktným zvnútornením emocionálneho prežívania postáv, Carney šikovne narúša melanchóliu situačným humorom. Texty jednotlivých piesní, ktoré skladá a interpretuje hlavná hrdinka, sú síce popisné, nepôsobia však rušivo, metaforicky podčiarkujú hlavnú myšlienku a zdôrazňujú rozpoloženie postáv, tie komunikujú prostredníctvom hudby.
Film je zaľudnený milými postavičkami. Jeden z vedľajších motívov sa sústredí na Dana a jeho rozpadnutú rodinu, no ľady sa začnú pomaly roztápať v momente, keď sa Dan zanietene pustí do budovania Grettinej hudobnej kariéry. Ich aktivita výrazne mení svety oboch postáv, Carney stavia príbeh na maličkostiach a detailoch, vyžíva sa v banalitách všednosti (rafinovane selektuje), ktoré v kontexte príbehu ladia a vytvárajú osobitú atmosféru. Fabula graduje, všetky vedľajšie motívy vrcholia v absolútne presnom načasovaní a v závere si vychutnáme katarzné „obrodenie“.
Film je v istých momentoch príkro sladký, problém zjednodušuje a nevierohodne pôsobí aj prílišná podobnosť „ľúbostných“ osudov hlavných postáv. Carney si drží pozornosť diváka prostredníctvom vzťahu Gretty a Dana - elektrizujú, do posledného momentu nevieme, či sú priatelia, alebo iskry, ktoré medzi nimi občas preskočia, by mohli byť pôvodcom požiaru...(?) Rovnako otvorený ponecháva vzťah Dana a jeho exmanželky, ale aj Gretty a Davea, zvraty sú nepriehľadné, ťažko predvídateľné, príbeh napína očakávania do samotného konca- ktorým je v konečnom dôsledku „vkusný happy end“ (definujúci žáner romantickej komédie).
Film vonia slobodou, vzbudzuje dojem, že je možné dosiahnuť všetko, do čoho sa pustíme s poctivou vervou. Absentuje výrazne záporná postava, hrdinovia riešia bežné problémy od lásky, po sebarealizáciu. Love song sa nesie v optimistickom duchu, narácia je premyslená, no aj napriek tomu pôsobí uvoľnene. Aj keď režisér prejavil zjednodušene naivný pohľad na svet, v rámci žánru je film nadštandardnou a hrejivou „oddychovkou“ s príjemnou obrazovou a hudobnou estetikou.
Begin Again (USA, 2013, 104 min.)
Réžia: John Carney. Scenár: John Carney. Hrajú: Keira Knightley, Mark Ruffalo, Adam Levine