DANNY COLLINS |
DANNY COLLINS |
Málokoho zaujme, že komediálnu drámu Danny Collins napísal a nakrútil Dan Fogelman, ktorý zbúchal skripty pre Bláznivú, hlúpu lásku či animák Na vlásku. Primárnym ťahúňom jeho najnovšieho filmu je herecký evergreen Al Pacino. Dlhé roky nemal vyslovene skvelý part, no tento rok sa mu črtali hneď dva slušné zárezy. Zatiaľ čo v sentimentálnom rozjímaní nad premrhanou láskou v Mangelhorn je jeho prejav žiadaným štandardom, nestarnúci rocker Danny Collins sa približuje najlepším Alovym rokom.
Napriek sľubne naštartovanej kariére nespieval Danny 40 rokov svoje texty, ale vždy cudzí materiál. Zlom v jeho stále búrlivom živote, kde má miesto aj o dekády mladšia snúbenica, nastane po obdržaní narodeninového darčeka – osobného listu od slávneho Johna Lennona. Ten mu bol počas celej kariéry zamlčaný, no vďaka nemu sa Danny pokúsi zvrátiť smerovanie svojho života.
Fogelman čerpal námet zo skutočného príbehu britského muzikanta Steva Tilstona, ku ktorému sa podobný list od Lennona dostal skutočne až po niekoľkých desaťročiach. Zvyšok je hollywoodska fabula. Film stavia príbeh na rodinných hodnotách, priateľstve a najmä fakte, že nikdy nie je neskoro. Danny sa snaží pribrzdiť doterajší vývoj svojho života a nastoliť si iné hodnoty, než aké vyznával do daného momentu. Scenár teda nepracuje priamo s líniu reštartovania kariéry a zanechania hlbšej stopy v muzikálnom svete, než sú repete odrhovačky, z ktorých vlhnú Dannyho fanúšičky v prvom rade na koncerte (50+).
V rámci zvýšenia atraktivity pre širšie publikum je primárna rodinná línia. Danny hľadá svojho strateného syna a s finesou a humorom sa snaží o skutočnú lásku. Jeho egoistická nátura prechádza zmenami, ktoré mu dopomáhajú pochopiť pravidlá nového sveta, o ktorom ako nikdy neprestávajúce party-animal nemal páru.
Tieto klasické prvky sú prítomné vo vyše polovici celého filmu, ale výrazne nekazia dobrý dojem. Aj keď neponúka nič nové a prevratné, nenudí. Podobných filmov sú síce tucty, no nie každý má príjemný feeling. Fogelman ho vytvára hlavne úvodnou polhodinou, ktorá je preplnená nápaditými dialógmi a vtipnými scénami. Láskavé emócie pripomínajú pohodu napríklad z Bokovky či Favreauovho Šéfa. V popredí je však stále Al Pacino.
V mnohých odtieňoch pripomína jeho herectvo kombinatoriku starého umu z filmov, pamätajúcich 20. storočie. Je zapálený, divoký, ukecaný a večne usmiaty. Neskutočná chémia prebieha najmä v scénach s Annette Bening. Al si stále kradne pre seba celú mizanscénu a často je vidno, že jeho pohoda je nákazlivá aj pre zbytok hereckej posádky. Takmer vyzerá, že má tesne pod 50. rokov, naproti čomu Christopher Plummer, ktorý hrá jeho manažéra, behá okolo stovečky. Aspoň vynikla ochranná ruka nad zmäteným rockerom.
Nudiť sa nebudete, Danny Collins je príjemným filmom. Bez Pacina by šlo o jednohubku, no s ním sa vám môže stať, že si snímku radi o pár mesiacov pozriete znova. Morálne hodnoty sú z kategórie klasika, humor je zábavný a herci famózni.
Danny Collins (USA, 2015, 106 min.)
Réžia: Dan Fogelman. Scenár: Dan Fogelman. Hrajú: Al Pacino, Annette Bening, Jennifer Garner