VYKOĽAJENÁ |
VYKOĽAJENÁ |
Po troch rokoch nás Judd Apatow vystavil spŕške jemu vlastných spoločenských šplechov. No do scenára si nenechala kecať Amy Schumer. V jeho povestnej Apatow Production si vymyslela vlastný príbeh a Juddovi akurát dovolila Vykoľajenú (Trainwreck) zrežírovať.
Filmová Amy (Amy Schumer) pracuje v treťotriednom časopise so sexuálnym zameraním. Šéfka (Tilda Swinton) jej sľúbi povýšenie, ak pútavo zapracuje na článku o športovom lekárovi Aaronovi Connersovi (Bill Hader). Amy teda svoju polygamistickú sieť rozhodí aj na tento objekt. Samozrejme, vzťah nadobúda nielen fyzické kontúry, takže sa prelietavá Amy musí vysporadúvať s citovou sférou, vzťahovými nástrahami i v oblasti rodiny hrozivou predstavou konečného uvelebenia sa v stereotype s príslušníkmi niečoho, čo drží pokope láska, údesná predstava monogamie a nebodaj i detí.
125 minút by určite nevydalo na jednolíniovú pojašenú komédiu. Takže divák už dopredu zvažuje, ako sa Amyino počínanie vykryštalizuje tak, aby nebol svedkom len prehliadky sexuálnych koristí, prípadne šablóny rodiaceho sa vzťahu so šlabikárovým prerodom hlavnej hrdinky do vynovenej verzie zaľúbenej žaby bez doterajších vzťahových a spoločenských faux pas.
Samotná Amy Schumer na to myslela a vtipne do mozaiky vrcholových športovcov, vedľajšej línie patálií s vlastnou sestrou (Brie Larson), zákulisia gýčového časopisu zasadila hrdinkino doterajšie prelietavé správanie do kontrastu s úprimným a láskavým Aaronom. Ten nezostáva len v pozícii tuctového zaľúbenca, ale vynaliezavo sekunduje Amy v jej tápaní po neznámom území na poli vzťahov a trvácnejších záväzkov.
Klasická apatowská komédia vykazuje typické znaky jednoduchého pobavenia. Na jednej strane režisér účelne ponechal filmu väčšiu stopáž, aby fáza po postupnom myšlienkovom zlome filmovej Amy dostala patričný priestor a ona aby sa netopila v lacno lepkavom finále. Vykoľajená ale pravidelne troskotá na často slabom pointovaní scén. Pre situačný humor si Apatow i Schumer trápne zvolili prehyperbolizované momenty akože vtipného pošľapávania vzťahových stereotypov a príliš zvýrazňovanú Amyinu sexuálnu slobodu. Do popredia vystupujú tradičné grimasy, nemotornosť, lacné prešľapy.
Nehovoriac o hutnom korenení reálnymi športovými celebritami (Amar'e Stoudemire, LeBron James). Občas sa autorovi zadarí správne úderný strih, no väčšinou sa scény vlečú do stratena a nábeh na kvalitnejší skeč končí pre prílišnú polopatistickosť výpovede.
Vykoľajená je ďalšou z radu bežných letných komédií. Nad vodou ju držia kvalitné herecké výkony Schumer, Hadera, Larson, správne preafektovanej Swinton a, hoci bez sľubného nášľapu, aj šikovné vykorčuľovanie z vôd tradičnej americkej komediálnosti, ktorá okupuje takmer celú prvú polovicu filmu.
Trainwreck (USA, 2015, 125 min.)
Réžia: Judd Apatow. Scenár: Amy Schumer. Hrajú: Amy Schumer, Bill Hader, Brie Larson