VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR |
VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR |
Zhang Yimou sa uviedol najmä vďaka Hrdinovi a Klanu lietajúcich dýk. Po tucte rokov má nový film so zaujímavým produkčným pozadím. Na jednej strane stojí americký Universal, ale prišli aj čínske juany a najmä talenty na viacerých postoch. Je to cítiť na výsledku, akoby miešal dva štýly i svety.
Odtlačok je čitateľný aj na deji i postavách. Dvojica William a Tovar putuje z Európy do Číny, aby tu získala pušný prach i speňažila ho po návrate. Lenže pre nich je skôr legendou opradenou mýtmi ako reálnym cieľom. Pri potulkách púšťou sa dostanú až k nečakane dlhému múru, je poriadne opevnený a niečo chráni. Európske duo sa rýchlo stane súčasťou boja lokálneho rádu proti záhadným beštiám prichádzajúcim vo vlnách a systematicky napádajúcim jeden bod. Domáci bojovníci o nich vedia veľa, no zatiaľ nenašli cestu ako ich poraziť – nováčikovia zo Západu prišli celkom vhod...
Ak ste chceli prísť po historickú lekciu, rýchlo zabudnite. Veľký čínsky múr už pri úvodných titulkoch vysvetlí, že majestátna stavba bola súčasťou histórie i legiend – a kto videl ukážku, tuší, že to nebude asi podľa skutočných udalostí, keď sa na múr štverajú dáke držky systémom zombies z World War Z. Zhang Yimou si povedal, že natočí najmä pre domáce publikum riadnu legendu, bude ctiť isté tradície a fascinujúce bojové schémy – a keď dostal americké peniažky, hodil sem dvoch hosťov.
Miešanie čínskej legendy a amerického blockbustru je viditeľné v plnej sile – jednoznačne cítiť, čo sa hodí viac a čo prekáža. Kým sa režisér drží svojho štýlu a akcentuje akčné dobrodružstvo s domácimi atribútmi, vyzerá to neraz vynikajúco a je čo obdivovať. Uvedenie múru do deja, prvý boj s beštiami a nezabudnuteľná ukážka zbraní i štýlu boja môžu zobrať dych nepripraveným. Dravá akcia, lietajúca kamera, viaceré nápady i ukázanie zubatých protivníkov v plnej kráse. Generáli rádu sú oblečení v štýlových kostýmoch a aby bola orientácia ešte ľahšia, veliteľka Lin i ďalší sú odetí do modrej farby akoby vystrihnutí z taktických bojových hier Dynasty Warriors.
Videohernú sériu nespomínam náhodou. Našincovi sa zdá, že Veľký čínsky múr pripomína Warcraft, s inými bojovými sekvenciami či dejovým pozadím. Dve vytýčené strany, väčšina stopáže naplnená siahodlhými bitkami. Zhang Yimou točí inak ako Duncan Jones a nebojové scény rešpektujú lokálne pomery ako audienciu u cisára alebo solídne natočený pohreb jedného z padlých. A je ľahšie vkĺznuť do diania, bohatú históriu alternuje ľahká zápletka plniaca úvodný prísľub legendy.
Nutné prvky amerického blockbustru však zdržujú. Vykreslenie dvoch hlavných postáv? Matt Damon hrá lepšiaceho sa chlapíka, čo nemal ň ľahký život. Veríte mu nasilu, ale vychádza lepšie ako Pedro Pascal v roli poskoka, hajzlíka so sileným vtipom; slabá postava vo všetkých smeroch, scenáristicky i herecky. Majú byť kamoši, ale občas príde podraz a čím ďalej ich sledujete, tým viac krútite hlavou.
Klincuje to Williem Dafoe ako divný chlapík, čo má veľký plán, ale... Stále netuším, či ho Dafoe hrá groteskne alebo povrchne. Všetky tri postavy napĺňajú to, čo pri blockbustroch nemáte radi – klišé, predvídateľné dialógy, nútené párovanie, slabé pointy.
Výsledok je ako dvojsečná zbraň. Kým je Zhang Yimou pohrúžený do rozprávania legendy boja Číny s neznámou silou (čosi sa vysvetlí a nie márne, hoci jeden princíp je akoby vykradnutý zo Supermana) a fascinuje výpravou, trikovými efektmi i dynamickými bojmi, funguje to. Keď sa boj zastaví, prídu povinné scény bratania sa i silených vtipov, body idú dole.
Vďaka rozhodnutiu, že film bez záverečných titulkov trvá 90 minút - zhltnete ho možno ako jednohubku. Audiovizuálna stránka je výborná a v IMAX vyznela mimoriadne kvalitne, už dlho som nezažil trasúce kino ako tu vrátane Star Wars či Rogue One. Ak chcete ísť len vypnúť a kochať sa, investujte.
The Great Wall (Čína/USA, 2016, 103 min.)
Réžia: Zhang Yimou. Hrajú: Matt Damon, Pedro Pascal, Willem Dafoe, Tian Jing, Andy Lau, Numan Acar...