HUMORISTA |
HUMORISTA |
Ruskí tvorcovia radi podkopávajú už tak ťažké životy svojich postáv. Opona konfliktu medzi jednotlivcom a štátnym aparátom bola ústrednou tému v boji Koliu proti Leviatanovi, ale svoje zažil aj Hlupák Dimitrij. Ani príbeh Borisa Arkadieva v tomto bode nezaostáva, i keď je žánrovo odlišný.
Humorista s judaistickými koreňmi má na okolité pomery nadštandardný život. Je miláčikom strany, má ženu, dve deti a rozľahlý byt. A vďaka dômyselnému skeču o opičke aj širokú základňu fanúšikov. Vnútri seba však zvádza boj medzi obľúbeným komikom a rebelom, pohrávajúcim sa s myšlienkou vystavenia sarkastického zrkadla arogantnej mocnosti.
Debutujúci režisér Michail Idov bol doteraz známy najmä ako spolu-scenárista filmu Leto (r. Kirill Serebrennikov), ktorý tvoril súčasť hlavnej sekcie ostatnej edície festivalu Cinematik v Piešťanoch. Aj teraz si písal scenár a prezentuje v ňom obraz Sovietskeho zväzu v jeho dožívajúcej ére, s typickou ideou vodky a vesmíru. Ide o dobu ľahko zameniteľnú za terajšiu spoločenskú situáciu a skrz rôzne politické zmeny plnú kontrastov. Mieša tu humor s tragédiou a depresiu s absurditou, ktoré obaľuje v nezmyselnosti bytia a absencii kozmu.
V ťažisku sa ako osamotený pešiak nachádza komik Boris. Pôsobí ako opozitum ku klasickému herectvu, pretvárke spoločnosti. Odvážne lavíruje na hranici dovoleného a zakázaného, ale kvôli pyšnosti predstaviteľov štátu však nemôže povedať čo sa mu zachce. Dokonca aj vtipy si musí nechať schvaľovať u vedenia strany a pociťuje tlak na tvorivú slobodu. Improvizácia je zakázaná, formuláre do „Klubu vtipných a pohotových“ zapadajú prachom. Zostáva mu len bavenie publika a riešenie drobných sporov za dverami vlastného bytu.
Idov postavy často prichytí pri rozpravách na obyčajné témy a glosovaní spoločnosti. Ide väčšinou o lokálne informácie, ktoré sa zdajú byť na míle vzdialené tunajšiemu divákovi. Vo svojej základnej podstate však predstavujú to, čo robíme všetci. Komentujeme politikov a ich jednotlivé kroky, vymýšľame sarkastické prívlastky a nešetríme ani čiernym humorom.
V tejto rovine je znova vidno silu ruských tvorcov, pravidelne servírujúcich témy a príbehy, s ktorými sa vie stotožniť viacero národností. V prípade súčasného Ruska je ale situácia alarmujúcejšia a film je jej priamym odrazom. Predsa, u nás si toho sarkazmu, hyperbol a terčov posmechu užívame viac. Humorista má pomalé tempo a striedmo zvolenú minutáž, až sa zdá, že ani nemá dej. Dôležitou je one-man show, ktorú zvláda herec Aleksey Agranovich famózne.
Pozoruhodný je aj typ humoru. Prvoplánovo sa nepopukáte od smiechu, ale vďaka jemnocitu ide o úsmevné epizódy zo života obyčajného, no bystrého komika. Taký všedný úsmev na každý deň, či sa pije v šatni alebo lietajú vtipy o judaizme. Skrátka bystro napísaná ambivalencia na neľahkú dobu, v ktorej sa film odohráva. A ani v tomto bode nevadí spomínaný lokálnejší podtext obsahovej roviny viacerých vtipov.
Vnútornú silu Idovho debutu ocení najmä staršia generácia klubových nadšencov. Vďaka tvorivej šikovnosti režiséra dokážu tomuto filmu prísť na chuť aj mladšie ročníky, no stále z radov návštevníkov filmových klubov. Спасибо, Михаил!
Yumorist (Rusko, Lotyšsko, Česká republika, 2019, 100 min.)
Réžia: Michail Idov. Scenár: Michail Idov, Lily Idova. Hrajú: Aleksey Agranovich, Yuri Kolokolnikov, Polina Aug, Alisa Khazanova, Olga Dibtseva, Anatoliy Kotenyov, Alexander Šurkala ...