DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET |
DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET |
Otázka klimatických zmien je pálčivou témou. Nejde však len o diskusiu posledných rokov, ale priam desaťročí. Závratné dôsledky pociťujeme každým rokom v čoraz väčšej miere narastaním teploty a nepredvídateľným správaním prírody. Nepomáhajú racionálne argumenty a ústrední lídri minulosti (Al Gore) alebo súčasnosti (Greta Thunberg) sú sami kritizovaní, ba priam terčom výsmechu. Silnejúce dokumentárne zázemie streamovacej platformy Netflix bolo teraz využité na šírenie osvety v oblasti zvrátenia súčasného alarmujúceho stavu.
A kto iný by sa vám mal prihovárať prostredníctvom audiovizuálneho média ako ten najpovolanejší, ktorý zasvätil svoj život objavovaniu krás našej planéty, prírodným úkazom a sprostredkovaniu týchto zážitkov? Ako moderátor či scenárista sa podieľal na mnohých seriáloch, filmoch a televíznych reláciách. Ich výpočet ani nie je nutný, to by sme tu boli do ďalšej doby ľadovej. V najnovšom projekte A Life on Our Planet nie sú prítomné len úchvatné vizuálne orgie priamo z lona prírody, ale najmä nosná téma pozmenenej tváre planéty. A to všetko len počas jedného ľudského života. Života Davida Attenborougha.
Dokument začína kontrastom, na ktorom je poukázaný dopad jadrovej katastrofy na Ukrajine v roku 1986. Príroda si tento kúsok zeme postupne berie naspäť a nezastavila ju ani takáto devastačná ľudská činnosť. Keď sa David pohybuje priamo v teréne, pôsobí dokumentárny film skôr štandardne, ale zato precízne a výpovedne. Skutočná hodnota sa však postupne začne vkrádať do vašej obývačky v momente, kedy si sadne v štúdiu pred kameru a rozrozpráva sa o svojom živote a vnímaní prírody. Od detstva, cez počiatky kariéry až po sústavné zmeny klímy.
Miestami je na jeho výraze tváre vidieť silné znepokojenie, ba až nábeh na plač. Skrytý nárek nad strohou skutočnosťou, že sa planéta skôr či neskôr uchýli k čoraz smrteľnejším ranám je nesmierne silný, pretože ide z úst človeka, ktorý má k prírode bližšie ako ktokoľvek z nás. Skromná vizualizácia dopadu ľudskej činnosti je zameraná na klesajúci pomer divokej prírody či narastajúcu uhlíkovú stopu. S pribúdajúcou minutážou dokumentu naberajú čísla na vážnosti.
Ale nejde len o zúfalé a prázdne výkriky. Attenborough predstavuje svoju víziu budúcnosti bez príkras, kde ľudstvo v sebe spoznáva primárneho nepriateľa. Ponúka však aj riešenia. Ak sa tejto téme venujete čo len okrajovo, tak dané možnosti nebudú žiadnym prekvapením. No jedna vec je o nich počúvať alebo hovoriť, naopak druhá uviesť do praxe bežného života (najmä svojho) a prispieť tak aspoň malou mierou k zvráteniu súčasného pandemického stavu.
Pretože odhliadnuc od najaktuálnejšieho spoločenského problému je klimatická kríza tiež pandémiou, dlhotrvajúcou, s omnoho tragickejším priebehom a armageddonom na konci tunela ľudských dejín. Keď sa nezmení kolektívne vedomie, postavené primárne na morálke a potom na rozume, tak si môžeme neskôr dookola opakovať pamätnú vetu Turka z Podfu(c)ku: „Tak, a sme v....“
A pritom to môže nášmu rozprávačovi byť ukradnuté. Vo veku 93 rokov sa pravdepodobne katastrofických scenárov nedožije, no o to je jeho výpoveď úprimnejšia a hodnotnejšia. Cítiť, že mu na zachovaní dedičstva, tvoreného a uchovávaného prírodou po dobu miliónov rokov, naozaj záleží.
A Life on Our Planet je typ dokumentárneho filmu, ktorý by mal byť povinný pre každého a vzhľadom na jednoduchšiu a jasnú formu, je aj určený širokému publiku. Ale najmä odporcom a kritikom klimatickej krízy, stále si mysliacich, že o nič nejde. Ide o veľa a z úst Davida Attenburougha, človeka, ktorý chápe krásy sveta ako málokto, znejú výstrahy ako ten správny a hádam aj účinný budíček.
David Attenborough: A Life on Our Planet (UK, 2020, 83 min.)
Réžia: Alastair Fothergill, Jonathan Hughes, Keith Scholey. Účinkuje: David Attenborough