WOLFWALKERS |
WOLFWALKERS |
Ponuka Apple TV+ je už od jej samotného zrodu veľmi skromná a cena za predplatné zatiaľ ani zďaleka nezodpovedá ponúkanému obsahu a kvalite. Sú však svetlé momenty, v ktorých táto platforma odrazu milo prekvapí a prinesie divákom niečo naozaj hodnotné. Jednou zo skutočných perál tohto roka je psychologická miniséria Defending Jacob, ktorá nás núti uvažovať o tom ako dobre poznáme našich najbližších a či byť dobrým človekom a dobrým rodičom znamená jedno a to isté. Vo vitríne skvostov sa hrdo vyníma aj dokument Tiny World s úchvatnými zábermi, ktorý zaostruje na malé a menej známe tvory zo živočíšnej ríše. No a na sklonku roka prihadzuje Apple TV+ do zbierky drahokamov fantasy animák Vlkochodci / Wolfwalkers.
Režisér Tomm Moore, milovník mýtov a symboliky, ponúka po Song of the Sea a The Secret of Kells už do tretice pôsobivý animák, ktorý je tentokrát inšpirovaný írskym folklórom a láka na cestu iba tých najväčších dobrodruhov. Moore si rokmi nastavil latku pomerne vysoko a po The Secret of Kells (nominácia na Oscara) sa o päť rokov neskôr pripomenul spomínaným rodinným fantasy Song of the Sea, ktorému sa ušiel titul Najlepší animovaný film na European Film Awards. V tom istom roku spolurežíroval aj animovanú drámu Kahlil Gibran's The Prophet a aktuálne prichádza osviežiť filmovú scénu s Wolfwalkers. Možno ich označiť za krásne rozprávkové ukončenie tohto roka alebo šliapol írsky režisér, producent a scenárista tentokrát vedľa?
Dej je zasadený do roku 1650. Malá Robyn sa ocitá v Írsku, mestečku Kilkenny má jej otec pomôcť zbaviť sa poslednej svorky vlkov. Stádo divokých zvierat požierajúce ovce a zabraňujúce ľuďom v ich bežnej práci nie je medzi mešťanmi z pochopiteľných dôvodov vítané. Robyn je hodená medzi ostatné poddané lorda protektora Olivera Cromwella, aby pomáhala s chodom nezáživných prác, tradične prislúchajúcim ženskému pohlaviu. Pre odvážne dievča, ktorému srdce horí po dobrodružstve je to ako trest najvyššieho kalibru. A tak sa niet čo čudovať, že čoskoro opúšťa brány mesta a uteká do lesa za skutočnými zážitkami a nespútanou slobodou.
Príroda hýriaca celou paletou farieb ju víta s otvorenou náručou so všetkým, čo k nej patrí. Svojou rozmanitosťou, tajnými zákutiami, ktoré doslova pachtia po objavení, ako aj nástrahami v podobe dravých zvierat. Keď na nebezpečných potulkách spoznáva ryšavé divoké dievča patriace do záhadného kmeňa, ktorý sa v noci údajne mení na svorku vlkov, začína sa medzi nimi rozvíjať nečakané a vzácne priateľstvo. Sympatický je v tomto prípade aj fakt, že spoznávame postavy, ktoré nie sú čiernobiele. Naopak, majú niekoľko vrstiev, ktoré postupne odkrývajú a každú z nich možno do určitej miery pochopiť. Pretože, čo je skutočne správne, je niekedy ťažké rozlíšiť.
Tí, ktorí sú prevažne zvyknutí na Pixarovky si na osobitú animáciu pravdepodobne budú chvíľku zvykať. Avšak práve vizuál je v tomto prípade dominantnou výsadou tohto diela. Neustále sa meniace prostredie, ktoré efektne podčiarkuje atmosféru každej scény sa vyhráva s divákovými zmyslami a podnecuje jeho fantáziu k skutočnému prebudeniu. K celému príbehu úžasne ladí hudba pod taktovkou francúzskeho skladateľa Bruna Coulaisa (zaznie aj Aurora). Jej tóny vnášajú do príbehu tajomno, príjemne vracajú do dávnych čias a šteklia náš záujem po poznaní.
Po vymenovaných pozitívach sa predsa nájde aj jeden celkom podstatný mínus, v podobe dejovej linky. Najmä prvá tretina je pomerne dosť predvídateľná, čo dokáže zamrzieť, no na druhej strane dostáva divák plný priestor pre vychutnanie si úchvatného vizuálu. Neabsentujú ani pekné posolstvá a odkazy na skutočné hodnoty, ktoré si nie je na škodu, obzvlášť v tomto roku, opäť pripomenúť. Rovnako ako nutnosť riadiť sa vlastným rozumom a nie stádom oviec (ľudí?) a pritom zároveň nezabúdať na dôležitosť hlasu srdca. Príbeh je síce dojemný a srdce mi poobjímal, ale iba tak opatrne. Niečo málo by sa z deja pokojne mohlo vyškrtnúť a naopak, príbeh by uniesol viac priestoru v časti, v ktorej sa nebojácna Robyn zbližuje, a vplyvom istých okolností ešte viac prepája, s lesom a prírodou. Práve lesné scenérie, z ktorých z každého kúta dýcha uvoľňujúca sloboda nesmierne hľadia na duši.
Animák, ktorý mal premiéru na tohtoročnom filmovom festivale v Toronte svojím vyspelým prístupom rozhodne osloví aj dospelé publikum. Možno z neho miestami cítiť jemné samovykrádanie vlastných nápadov z predošlých diel režiséra a možno je obsahovo o chlp pozadu oproti Song of the Sea. Označiť ho za jeden z najlepších animákov zvláštneho roka 2020 sa sprvu môže zdať vzhľadom na tohtoročnú slabú žánrovú konkurenciu ako ľahko získané otitulovanie. Buďme však vďační, že sa nám práve v týchto napätých chvíľach núka rozprávka, ktorá nám takmer na dve hodiny dopraje oddych od reality a následný dobrodružný návrat do detstva.
WolfWalkers (Írsko / Luxembursko / Francúzsko / Dánsko / USA / UK, 2020, 103 min.)
Réžia: Tomm Moore, Ross Stewart. Scenár: Jericca Cleland, Will Collins, Tomm Moore, Ross Stewart. Hrajú: Honor Kneafsey, Eva Whittaker, Sean Bean ...