THE UNDERGROUND RAILROAD |
THE UNDERGROUND RAILROAD |
Silná téma, silná predloha, silný tvorca. Projekt The Underground Railroad oscarového Barryho Jenkinsa na motívy bestselleru oceneného Pulitzerovou cenou približuje rôzne tváre pohnutých dejín rasizmu v Spojených štátoch. Inak než úspechom to s ohľadom na dané faktory asi ani dopadnúť nemohlo. The Underground Railroad je ale viac než len štandardná jazda na istotu. Má mrazivo podmanivú, chvíľami priam hororovú atmosféru, originálny štýl rozprávania a hlavnú hrdinku, ktorú budete chcieť nasledovať až do cieľa. Seriál je k dispozícii na streamovacej platforme Prime Video a za videnie rozhodne stojí.
Colson Whitehead je momentálne jedným z najúspešnejších afroamerických prozaikov a predstaviteľov takzvaného afrofuturizmu. Na konte má sedem románov, niekoľko nebeletristických diel, poviedok aj esejí a zbierku ocenení vrátane Guggenheimovho štipendia, Booker Prize a Pulitzerovej ceny. Posledné dve získal za román The Underground Railroad (2016; v roku 2018 vyšiel ako Podzemná železnica aj v slovenskom preklade). Ten teraz pre malé obrazovky adaptoval Barry Jenkins, tvorca oscarového filmu Moonlight (2016).
Názov seriálu (a knihy) je aj nie je metaforou. Ústredným prvkom príbehu je skutočne tajná „podzemná železnica”, po ktorej sa otroci v 19. storočí dostávali z južanských plantáží do slobodných štátov na severe, prípadne až do Kanady, Mexika či Karibiku. No kým v skutočnosti išlo „len” o tajnú sieť abolicionistov, ktorí utečencom pomáhali, v knihe a seriáli sa z nej stáva skutočná podzemná železnica, fantastická aj hrôzostrašná sieť tunelov pretkávajúcich Ameriku skrz na skrz.
Hlavnou hrdinkou je mladá otrokyňa Cora (výborná Thuso Mbedu), ktorú na útek touto cestou nahovorí na otroka neobvykle sčítaný Caesar (Aaron Pierre). Cora má ale túžbu po slobode už, takpovediac, v génoch – aj jej matka kedysi z plantáže utiekla. Dcéru tam však zanechala napospas osudu, čo je pre Coru zdrojom celoživotnej traumy, ale aj ďalším motívom k úteku. Môže sa jej podariť stratenú matku nájsť? Alebo ju skôr dolapí obávaný lovec odmien Ridgeway (Joel Edgerton), ktorý je jej v pätách?
Príbeh Cory, Caesara, ale aj mnohých ďalších postáv z oboch pomyselných strán barikády sledujeme v The Underground Railroad v desiatich kapitolách. Nazývajú sa najmä (ale nie len) podľa štátov, kde sa odohrávajú. Mladá žena celý doterajší život prežila v mikrosvete bavlníkovej plantáže v Georgii. Odrazu však naráža na nové, často veľmi neprehľadné „pravidlá hry” iných štátov a spoločenstiev. Niekde sú podmienky zdanlivo priaznivé. No len do chvíle, kým Cora odhalí za blahosklonnosťou svojich mecenášov ešte rafinovanejšie formy krutosti a rasizmu. Inde, ako napríklad v puritánskej komúne v Severnej Karolíne (jedna z najtemnejších epizód), ide o otvorený boj o život – „čierni” tu totiž nemajú miesto ani ako otroci. Každý, kto im pomáha, pritom skončí na morbídnej Ceste slobody, ktorá desiatkami obesencov už zďaleka víta pocestných.
Pri sledovaní rôznych peripetií, ktorými si Cora musí preskákať, divák odhaľuje najpohnutejšiu etapu dejín Spojených štátov. I keď konkrétne postavy a detaily sú fikciou, Whitehead svoj príbeh (alebo možno skôr koláž mnohých mikropríbehov) budoval okolo skutočných reálií. V kritických reakciách na seriál sa občas opakuje výčitka práve k mixovaniu históriou poučeného realizmu a nadnesenej artovej fikcie. Vraj je to manipulácia, ktorá odkazu temnej histórie otroctva skôr škodí než pomáha. Hoci ma toto osobne neruší, uznávam, že k plnému pochopeniu seriálu aj témy je možno namieste čo-to si k reáliám doštudovať.
Paradoxne (hoci zároveň logicky, veď príbeh otroctva je predovšetkým ich „dielom”), dej zachádza do väčšej hĺbky a komplexnosti pri vykresľovaní „bielych” postáv než otrokov. A hoci je jasne ukotvený v minulosti, mnoho z psychologických, filozofických či dokonca náboženských motívov, ktoré v ňom rezonujú, je celkom nadčasových. Aj z tohto pohľadu je seriál Barryho Jenkinsa cenným a aktuálnym počinom so silnou výpovednou hodnotou.
Na záver nemožno nespomenúť kvalitu, ktorú si ale v praxi iste všimnete ako prvú: The Underground Railroad je neskutočne podmanivý po vizuálnej stránke. Naturalistickému príbehu plnému krutosti, násilia a hrôzy tak dodáva silný poetický náboj. Snová atmosféra akoby vychádzala priamo z koreňov južanskej gotiky. Je pritom ešte umocnená blúznivými či spomienkovými flashbackmi, ktoré posilňujú pocit, že tento príbeh je viac než len prerozprávanou históriou. V určitom prenesenom zmysle mu, napokon, definitívna bodka stále chýba...
The Underground Railroad (USA, 2021, 956 min.)
Réžia: Barry Jenkins. Scenár: Jihan Crowther, Colson Whitehead, Barry Jenkins, Jacqueline Hoyt, Nathan Parker, Allison Davis, Adrienne Rush. Hrajú: Thuso Mbedu, Chase Dillon, Joel Edgerton, Aaron Pierre, Amber Gray, William Jackson Harper, Kraig Dane, Sheila Atim ...