DRSNE A NEŽNE |
DRSNE A NEŽNE |
V súčasnej dobe, ale zrejme aj počas celej histórie ľudstva, je a bolo veľmi komplikované určiť, čo ešte je a čo už nie je normálne. Dá sa skonštatovať, že za normálnosť vo všeobecnosti považujeme to, ako veci okolo nás vníma nadpolovičná väčšina alebo ako táto väčšina vyzerá a ako sa správa. Z hľadiska ľudskej psychiky potom môžeme hovoriť o normálnosti vtedy, ak netrpíme žiadnymi duševnými chorobami alebo nás naše trápenia a depresie nedostávajú až na/za okraj znesiteľnosti.
Z uvedeného je zrejmé, že absolútne bezproblémových ľudí bude na svete výrazná menšina. O normálnosti môžeme hovoriť skôr z pohľadu toho, že náš život je neustále prekonávanie prekážok a zdolávania rôznych psychických tráum, ktoré nám naša životná cesta spôsobí.
Režisér Ľubomír Štecko pred premiérou svojej dokumentárnej snímky Drsne a nežne skonštatoval, že súčasné prieskumy hovoria o zhruba každom šiestom Európanovi ako o človeku trpiacom nejakou psychickou poruchou. Aktéri jeho diela, z hľadiska určenej diagnózy, bezpochyby medzi túto vzorku obyvateľstva patria.
Muži a ženy zo Slovenska a z Moravy rôznych povolaní, svetonázorov aj názorov na to, ako prežiť život s diagnostikovanou psychickou diagnózou. A ľudí s konkrétnym umeleckým talentom. Predstavenie ôsmich charakterov na plátne a ich vysporiadavanie sa s ťažším osudom však nepôsobí ani zďaleka tak depresívne, ako by divák možno očakával. Štecko si k svojim hrdinom vybudoval počas nakrúcania bezpochyby vrelé vzťahy a niečo podobné očakáva aj od cieľového publika.
Snaží sa o to veľmi civilnou formou, ktorá neprechádza do žiadneho z ponúkajúcich sa extrémov. Drsne a nežne netlačí pátosom na city svojho inteligentného publika, pretože to by takýto prístup odmietlo. Nemá v úmysle ale ani diváka v kine deptať zábermi z chodieb a izieb psychiatrických liečební, či záberov na trpiacich schizofrenikov počas tých najťažších chvíľ.
Naopak dáva priestor na predstavenie ich každodenných životov a necháva charaktery prehovárať o všetkom, čo majú na srdci. Dozvieme sa tak ich názory na vzťahy, či už milostné alebo s okolím, dokonca aj s Bohom. Častokrát nás možno napadne, že oproti striktnému individualizmu nášho sveta žijú práve niektorí z nich to, čo by sme za iných okolností nazvali normálnymi životmi.
Osem protagonistov vďaka postupnému predstaveniu svojich umeleckých talentov necháva diváka popremýšľať vo všeobecnosti nad zmyslom hľadania konkrétneho cieľa v živote, akéhosi záchytného bodu, od ktorého sa môžeme plynule odraziť do toho správneho smeru bez ďalších zbytočných odbočiek.
Pre hrdinov ide ale aj o únik od svojho trápenia s vlastnou mysľou. Tá si totiž robí čo chce (o tom vieme každý iste svoje) a naše vedomie nad ňou nemá nikdy plnú kontrolu. Vytvorením krásneho obrazu, fotky, písaním či hraním na obľúbený hudobný nástroj ju ale môžeme oklamať a naplniť ju dočasne alebo aj dlhodobo optimizmom.
Štecko urobil výberom viacerých hrdinov dokumentu so štandardnou stopážou riskantný krok. Na jednu stranu je obsah filmu veľmi rozmanitý a každý si tu nájde toho svojho najobľúbenejšieho protagonistu. Na druhú stranu sa však kvôli pravidelnému strihu neustále presúvame od jednej postavy k druhej a ak by ste chceli ostať pri svojom favoritovi dlhšie, musíte si zase nejakú minútu na jeho prítomnosť a ďalší náhľad do jeho duše na plátne počkať.
Režisér pracuje s motívom masky ako prostriedku k odkrývaniu pravej tváre človeka, ale skôr v pozitívnejšom zmysle, než na aký táto filmárska metafora slúži. Objavujeme totiž bohaté vnútorné svety tam, kde ich okrem filmárov, samotných postáv a ich najbližšieho okolia nikto nehľadá, pretože nevie, čo nájde. Nejakú masku normálnosti zakrývajúcu náš skutočný charakter nosí každý z nás, pretože prežitie vo svete je jej nosením skrátka podmienené.
V podstate je náš svet akási forma benátskeho karnevalu (nespomíname ho náhodou), možno dokonca ešte grotesknejšia. Pokiaľ máte v ňom chuť navonok prejavovať svoj najväčší talent, ak ste ho už objavili, tak neváhajte, možno vám to zachráni život podobne ako ôsmim hrdinom dokumentu Drsne a nežne.
Drsne a nežne (Slovensko / Česko, 2022, 80 min.)
Réžia: Ľubomír Štecko. Scenár: Ľubomír Štecko. Kamera: Ľubomír Štecko.
Kde film uvidíte počas októbra:
10.10. FK Ilúzia pri kine Kultúra, Ružomberok
11.10. FK pri kine Nova, Sereď
11.10. Kino Mladosť, Bratislava
11.10. Kino Lúky, Bratislava
12.10. FK K4 pri kine Mier, Modra
12.10. Kinoklub Tatra, Nitra
12.10. Kino Centrum, Michalovce
12.10. Kultúrni domeček, Malacky
19.10. FK pri kine Mladosť, Vranov nad Topľou
20.10. FK Podduklianske osvetové stredisko, Svidník
24.10. Kino Klub, Revúca
25.10. FK Naoko pri kine Hviezda, Trnava
27.10. Artkino Metro, Trenčín