ČIERNY PANTER: NAVŽDY WAKANDA |
ČIERNY PANTER: NAVŽDY WAKANDA |
Posledný film od Marvelu tohto roka nesie so sebou veľké bremeno. Ako nadviazať na Oscara nominovaný komiksový hit, ktorý prišiel o hlavnú postavu? Ryan Coogler sa napokon vydal na strastiplnú cestu a snaží sa vykresať dobré pokračovanie, ktorým by dokonca aj vkusne zakomponoval poctu chýbajúcemu hrdinovi.
Prídete do kinosály a film štartuje bez hudby, veľkých scén či akcie. Presunieme sa na smútočné obrady, lebo T’Challa je mŕtvy a Wakanda trúchli. To nie je bežne štýl, ktorým začínate blockbuster, no vďaka tomu má pokračovanie od začiatku iný ráz a tušíte, kam sa chce vydať: nájsť nového hrdinu i nepriateľa. Spôsobov je azda viacero, akurát bez Chadwicka Bosemana. Tento film mu vzdáva hold v celej stopáži, nielen na začiatku, a ťaží z témy smútku, straty a hľadania novej nádeje.
No krehká pozícia Wakande ostáva. Rok po úmrtí ikony čelí na jednej strane vpádom mocností, ktoré by sa radi zmocnili vzácneho vibránia. A na druhej strane našla ľudská sonda aj potenciálne ložisko niekde v hĺbke oceánu. Tu prebýva podmorská ríša Talokan, ktorá votrelcov neznesie a jej zástupca klope na dvere Wakandy, aby našli vedkyňu, čo sondu vymyslela. Wakanda sa ocitá na neľahkej križovatke: s okolitým ľudstvom to má ťažké a ešte na ňu nalieha nebezpečnejší, možno aj pokročilejší národ z hlbín.
Zrazu už na trúchlenie nie je čas. Silné ženy sa musia vzchopiť a chopiť šance. Nebuďte prekvapení, že je tu celá plejáda ženského osadenstva – popri kráľovnej Ramonde sa musí do akcie zapojiť najmä Shuri a Okoye, ktoré sa vydajú hľadať prekvapivého tvorcu podmorskej sondy. Čaká ich na univerzitnom kampuse, no už sa na povrchu ocitajú aj noví nepriatelia a o strety nebude núdza.
V prvom rade treba uznať, že ako pocta Chadwickovi funguje film výborne. Jemne, decentne servíruje scény a s malou výnimkou epilógu (nie je to už slepá cesta?) sa vysporiadal s výzvou veľmi dobre. Keď sa Marvel pustí do témy smútku či straty, stále dokáže zaujať. Vyniknú v ňom aj dlhé dialógy ako naposledy v Avengers: Endgame a melancholické či tragické línie fungujú. Pravda, možno je tam o jednu viac ako by scenár uniesol, ale Ryan Coogler si ich ustrážil celkom dobre.
Väčšia výzva je nový nepriateľ Namor a ríša Talokan. Nápad je to dobrý, hlad po ich objavovaní neutícha, no podmorská ríša to má už v súčasnosti ťažké: pred pár rokmi Aquaman, o mesiac druhý Avatar, pod vodou sme sa často a vymyslieť niečo nové je náročné. Napriek tomu prvé scény stále napínajú, berú dych a vytvárajú isté očakávania. Aj výlet pod hladinu je dobrý, objavovanie ríše a pochopenie motivácií. Lenže dejovo sa potom točíme stále dookola a riešime trojuholník Wakanda-Takalan-ľudstvo a tam sa objavujú prvé trhliny.
Napríklad zahrnutie Martina Freemana, ako agenta Rossa malo v jednotke zmysel, no teraz je na hrane a pýtate sa či už nie je nútené. O jeho ex-manželke ani nehovoriac, skoro zbytočná postava. Presne tieto elementy citeľne naťahujú stopáž na riadnych 161 minút a tento film by potreboval aspoň dvadsaťminútovku stratiť. Ak dialógy patria k vyzneniu postáv, je dobré ich mať a opäť hraničia so shakespearovským podaním rodinnej drámy. No ak sú to iba prázdne výmeny názorov, či lacné vtipy o posilňovaní pri postave, ktorá je zbytočná, len zdržujú...
Veľa sa bude riešiť aj množstvo akcie vo filme, ktoré je pomerne nízke. Veľkých akčných scén je iba pár, čo by nevadilo, no tentokrát im už chýba trošku invencie. Naháňačka v Busane oproti úteku z campusu je iná liga. A finále síce sľubuje zaujímavý boj, aj kríženie zbraní v troch separátnych bojoch na férovku, ale celok vám skôr bude pripomínať momenty z Titanicu. Akoby sa s odchodom minulého Čierneho pantera vytratil nádych a ostáva síce remeselne dobrá, ale menej prekvapivá akcia. A neladí ani hudba, ktorá toho mieša príliš veľa.
Možno budete prekvapení, že Wakanda a Talakan si ukroja riadny kus stopáže, no z veľkej časti je to dobré, lebo ľudská línia nemá veľmi čo ponúknuť – akurát diskutabilný prvok Riri Williams. Postava reprezentuje naplno zástupcu Gen-Z, je sčasti arogantná, odhodlaná, inteligentná a veľmi chce. Akurát herecký výkon má isté medze a uznávam, že paradoxne najviac mi tentokrát sadla dvojica Angela Basset-Lupita Nyongo. Letitia Wright sa snaží naplno, ale svoju rolu miestami nedokáže utiahnuť.
Dvojka Čierneho pantera je ambiciózne pokračovanie a tento rok asi najlepší Marvel kúsok z troch. Nadviazať na jednotku sa podarilo a možno sa ani lepšie nedalo, keď séria bojuje s veľkou absenciou. Cením si, že obstojí aj ako sólo film a nepotrebuje x cameo rolí iných superhrdinov. No ak sa nás ako posledný film Fázy 4 pýta, čo zabralo najviac a kam sme sa dostali, je ťažké sa rozhodnúť, čo sa producentom podarilo najlepšie... A nedá sa jednoznačne korunovať ako najlepší kúsok, lebo výhrad je dosť. Ale dobre, na návrat do kina do stačí a stále ide o silnejší nadpriemer.
PS – Za 4DX či IMAX verziu pridajte ďalšieho pol boda. Recenzovaná 4DX verzia vás riadne prekvapí. Potešujúce je, že efekty sa na vás nevalia celých 161 minút, takže to odsedíte hladko. Dokonca sú tu fázy, kedy sa len občas hýbe sedadlo a niečo fúka. Kontrastom sú majestátne akčné scény, kde efekty idú naplno a dostávate vodné pecky do očí, štuchance do chrbta pri súbojoch, alebo sa s vami sedadlo výrazne trasie vo vzduchu. Občas je to už máličko rušivé, ale tým, že dialógy plynú v pokoji a akciu nechajú vyznieť, pridali slušný extra efekt. Návšteva je odporúčaná, hoci druhé videnie víťazí v IMAX.
Black Panther: Wakanda Forever (USA, 2022, 161 min.)
Réžia: Ryan Coogler. Scenár: Ryan Coogler, Joe Robert Cole. Hrajú: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Danai Gurira , Winston Duke, Florence Kasumba, Dominique Thorne, Michaela Coel, Tenoch Huerta, Martin Freeman, Angela Bassett ...