SISU |
SISU |
Posledný aprílový týždeň sa v našich kinách stala nevídaná vec – premiéru nemá žiaden americký film. A tak tu máme bohatú európsku produkciu, pričom z nej vyčnieva zaujímavý počin: fínska akcia Sisu. Premiéru mala na festivale v Toronte a nie je to tradičný akčný blockbuster. No ak hľadáte čosi, kde sa páli ostošesť, nechýba čierny humor a za 90 minút sa hrdina dopracuje do interesantného finišu, ste tu správne.
Kapitola prvá sa točí okolo zlata. Istý bádateľ nájde v laponskej divočine zlatú žilu, vykope čo zvláda uniesť a vydáva sa na strastiplnú cestu. Netrvá dlho, kým narazí na celý oddiel nacistických vojakov, ktorý vedie SS veliteľ a ten pri cudzincovi rýchlo zbystrí pozornosť. Ale až keď sa s ním stretne časť jeho jednotky, pochopí, že má dočinenia s legendou – obávaný drtič má na konte viac ako 300 skalpov zo zimnej vojny a nevzdáva sa prakticky nikdy. A tak sa začína naháňačka nemeckého regimentu a sólo borca, ktorý má jediný cieľ - dostať sa do najbližšieho mesta.
Takéto niečo sa v našich kinách len tak nevidí. Skôr ako sa Sisu pustí do akčnej vervy, prekvapí vás relatívne pomalým prológom, kde spoznávame hrdinu bez slov, a len jeho činy odhalia čosi z jeho nátury či aktivít. Že dokáže poriadne páliť do nepriateľov netušíme. V dlhej sekvencii bez slov však spoznáme jeho túžbu nájsť cenné zlato, prvotný úspech a začiatok jeho púte. Je to nečakané sugestívny štart ako vystrihnutý z artového filmu, ale o to viac umocní nadchádzajúce udalosti.
Podobne ako pár filmov Tarantina či iných borcov, aj Sisu sa delí na kapitoly. Každá nesie príznačný názov, zosobňuje dianie alebo pointu, ale neprezradí úplne všetko. Rozkúskovanie je efektné, pomáha aj samotnému tempu – začíname najpomalšími časťami, v strede prídu akoby westernové súboje (akurát proti sebe stoji jeden muž a na druhej strane tri mašiny a aspoň 20 vojakov). Ale vtedy dokáže režisér pritvrdiť a namiesto tradičných zbraní tasí famózne nápady – jeden tip za všetky: padajúce míny. V tom momente objavíte, že ste si zaplatili za poriadne neprístupnú, ale parádnu akčnú zábavu.
Čím sme ďalej a lovcom dochádzajú nápady ako lapiť fínsku legendu (Sisu značí náramnú odhodlanosť), tým bizarnejšie scény nám dopraje režisér Jalmari Helander. A vystačí si pritom s civilnými flekmi. Využiť vie obyčajnú prašnú cestu. Jazero s loďkou a mólom. Rozmlátenú benzínovú pumpu. Práve na malej ploche vyčaruje veľkú akčnú zábavu. Niežeby nepomohla istá tuposť nemeckej jednotky, ale niekedy je skrátka sólo borec silnejší, inteligentnejší a dokáže terén využiť vo svoj prospech a pekne odkrágľovať tých, čo mu idú po krku. Najmä momenty v jazierku sú skvostne nakrútené.
Zdá sa, že apríl je na krváky v kine bohatý a miestami vám už zaleje oči pri každej návšteve kina (Pápežov exorcista, Renfield, Evil Dead, Mafia Mamma vás tiež nešetria). Sisu je brutálny film a v prvej polhodine už búchajú telá, lietajú utrhnuté nohy či vidno nejaké vnútornosti. To len na margo očakávaní, že sa s divákmi nik nemazná.
Akcia je mixovaná s výrazne čiernym humorom, takže ak sa dokážete naladiť, ste tu správne. Tie porovnania s Tarantinom či Nehanebnými bastardmi nie sú ďaleko. Na malej ploche sa využijú všetky možné zbrane či idey. Hoci tušíte, že kam to celé smeruje, predsa dorazia nepredvídateľné scény a finále musí skrátka vyvrcholiť niečím poriadne absurdným.
Áno, dá sa namietať, že je to celé akčná blbosť. Alebo že chrabrý hrdina s viac ako 300 zárezmi je odolnejší, ako naposledy John Wick. Chlapík vôbec nehovorí a na hranici nesmrteľnosti si ide za svojím cieľom. Bola by však škoda film odvrhnúť, či kritizovať za to, že je jednoduchý, príliš násilný či artový. To sú práve jeho devízy.
Je mi však zrejmé, že mnohým sa asi bude páčiť skôr 169 minút posledného Johna Wicka, ako 91 minút fínskej akcie. Neradno porovnávať, ale práve striedma stopáž je benefitom Sisu – ak sa nájdete medzi fanúšikmi westernu, absurdnej akcie s čiernym humorom a neváhate vyskúšať európsku akciu za pár miliónov, dajte kino.
Sisu (Fínsko, 2022, 91 min.)
Réžia: Jalmari Helander. Scenár: Jalmari Helander. Hrajú: Jorma Tommila, Aksel Hennie, Jack Doolan, Mimosa Willamo, Onni Tommila, Arttu Kapulainen, Tatu Sinisalo, Vincent Willestrand ...