LETNÉ SVETLO A POTOM PRÍDE NOC |
LETNÉ SVETLO A POTOM PRÍDE NOC |
„Márnime čas spánkom, namiesto toho, aby sme bdeli s hviezdami,“ povie svojej žene vedúci malej pletiarenskej dielne, ktorému sa zrazu začne snívať v latinčine. Postupne sa o svoj úspešný podnik prestáva starať, začne nakupovať hrubé knihy a v noci pozoruje hviezdy. Laický astronóm býva v malej islandskej dedinke, kde podobne svojských obyvateľov žije hneď niekoľko.
Aké by to bolo len tak byť? Neprežívať vo svojom živote žiadnu veľkú drámu a porátať sa iba s tým, čo postretnete na ceste? Avšak, čo je dôležitým a podstatným, sa pri jednotlivých ľuďoch zásadne odlišuje. Islandský režisér Elfar Adalsteins priniesol do našich kín adaptáciu rovnomenného diela spolukrajana Jóna Kalmana Stefánssona. Spisovateľ Stefánsson, ktorý sa na Slovensku teší veľkej obľube, získal za svoj román Letné svetlo a potom príde noc v roku 2005 Islandskú literárnu cenu. Slovensko už navštívil dva krát, naposledy v roku 2022 v rámci Mesiaca autorského čítania.
„Narodil som sa a vyrastal som v malej rybárskej dedine na východnom pobreží Islandu, takže som mal pocit, že túto jedinečnú galériu postáv osobne poznám. Úžasný príbehový svet v mojej mysli náhle ožil a hneď som vedel, že sa pokúsim získať práva na román, ktorý tak majstrovsky napísal Jón Kalman,“ povedal o knihe režisér filmu.
Film prepája príbehy niekoľkých postáv, ktoré si žijú svoj obyčajný život. Hneď na začiatku spoznávame už spomínaného vedúceho, ktorý zanechá prácu, pretože v nej nenachádza naplnenie. V ďalšom dome býva vdovec, ktorý sa všemožne snaží svojmu synovi nahradiť matku a navliecť ho do policajnej uniformy.
Do dediny sa po milostnej afére presťahuje aj rodina s dvoma deťmi. Hlava rodiny, nepraktický farmár, práve v dedine nachádza to, čo mu chýbalo. Mladá empatická lekárka si nevie nájsť priateľa, pokiaľ čírou náhodou na jednej z pravidelných návštev domova seniorov nestretne muža svojho života.
Adalsteins natočil správne nakombinovanú drámu, v ktorej s presnosťou chemika dávkuje obyčajnosť a poetiku. Nespútaná príroda tohto krásneho ostrova ovplyvňuje nielen jeho osídlenie, ale aj jednotlivé postavy filmu. Prekrásne scenérie dávajú tušiť rovnako nevšedné príbehy.
Na umocnenie deja Adalsteins využíva časté zábery oblohy ako aj mora. Islandská príroda sa stáva jednou z hlavných postáv filmu. Hoci ostatným poskytuje skrýše pre ich tajomstvá a osudovo zasahuje do deja, osudy svojich hrdinov spája ako lepidlo. Pre islandského autora ide o druhý celovečerný film.
Metafora továrne na výrobu vlny vystihuje podstatu komunity dedinčanov. Sú navzájom prepletení a jeden bez druhého akoby nevedia existovať. V tomto rôznorodom spoločenstve však koexistuje smútok aj radosť prirodzene. Jemný humor vyvažuje tragické momenty, ktoré sa vzájomne nepretláčajú. Ani postavy nie sú režisérom moralizované, divák si svoj názor vytvára sám.
Letné svetlo a potom príde noc je milosrdný film o nás všetkých. Nie je v ňom hlavnej postavy. Hýbateľom deja je celá dedina. Na osudoch vidiečanov vidieť, akí sú iba zdanlivo od seba odlišní. Všetci hľadajú naplnenie, či vo vzťahu romantickom alebo ku svojím deťom.
Mozaiku postáv sprevádza hlas rozprávačky (voice-over), ktorý jednotlivé postavy v kratučkých vstupoch predstaví, čo bolo v deji preskočené, dopovie a niektorým scénam dodá pointu. Dej je rámcovaný priestorom skrachovanej dielne, v ktorej na začiatku filmu časť dedinčanov pracuje a ktorej spustnutý priestor napokon získa nový účel.
Finálnym prípitkom to vystihne bývalý vedúci dielne: „Staré príbehy hovoria, že človek nemôže uvidieť Božiu tvár, pretože by to neuniesol. Napriek tomu sa v nás skrýva túžba Božiu tvár vidieť. Hľadáme odpovede ohľadne pôvodu a povahy človeka. To je dôležitá úloha. Avšak nesmie nás odvádzať od skutočného cieľa, ktorým je byť prítomný v každej sekunde. Život totiž existuje v prítomnom okamihu. Existuje tu a teraz.“
Sumarljós og svo kemur nóttin (Island, 2022, 111 min.)
Réžia: Elfar Adalsteins. Scenár: Elfar Adalsteins. Hrajú: Heida Reed, Ólafur Darri Ólafsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Siggi Ingvarsson, Atli Óskar Fjalarsson ...