SAW X |
SAW X |
Séria Saw bude mať budúci rok dvadsať rokov, čo značí, že od prvej Pílky nám vyrástla medzičasom ďalšia generácia divákov. Od prvotiny v Sundance (natočil ju James Wan – áno, ten Wan) sa stala v rokoch 2004 až 2010 pravidelným sprievodcom premiér okolo Halloweenu, no jej kvalita postupne klesala. Odvtedy sa mihli pokusy Jigsaw a Spiral, ale až táto časť sa nečakane vyšvihla a recenzie hlásia, že prekonáva aj prvé dve obľúbené časti.
Má na to viaceré predpoklady. Časovo je zaradená medzi prvý a druhý diel série, hlavným hrdinom je John Kramer, ktorý má za sebou už prvú vražednú hádanku, no aktuálne bojuje s vysokým štádiom rakoviny. On alias Jigsaw je hlavná postava série, ktorá púta veľkú pozornosť. Do konca života mu ostáva pár mesiacov, preto neváha a rozhodne sa odletieť do Mexika na experimentálnu liečbu (za ťažké prachy), ktorá by ho mala rakoviny zbaviť. Lenže z operácie sa vykľuje obrovský podfuk a Kramer neváha priamo v Mexiku ísť do módu pomsty a uštedriť lekciu tým, ktorí ho chceli ošmeknúť. A vražedné hry štartujú v inom móde...
Desiatka so štýlovým názvom X (môže značiť aj kríženie diania) urobila sčasti kontroverzný krok. Návrat Johna Kramera je vítaný, lebo charizmatický Tobin Bell (už má cez 80!) dokáže potiahnuť sám dlhé scény, aj vytvárať vražedné puzzle. Na druhej strane vzniká u divákov veľká dilema, s ktorou sa asi nebude chcieť každý stotožniť – držať palce postave, ktorá núti iných rezať si končatiny alebo sa mučiť iným spôsobom?
Od prológu je Kramer vykreslený ako starý pán, ktorý na sklonku života nemá na výber a sledujeme jeho boj v nemocnici či na terapiách. S výnimkou parádneho vražedného flashbacku, na ktorý láka plagát (to je tá postava s pripojenými trubičkami na očiach) je prvá tretina venovaná jednej postave a jej dobrodružstvu, z ktorého sa vykľuje dôvod pre krvavú pomstu.
Pre diváka to značí, že na mord-partiu si musí chvíľu počkať – ale psychologická sonda do duše vraha nie je márne natočená, až by som povedal, že plynie hladko a krv nechýba. Tá príde, samozrejme, do skladu sa Johnovi podarí dostať všetkých zúčastnených z operácie (a v civile majú iné pohnútky a problémy) a začína
pripravené mučenie.
Diváci sa „môžu tešiť“ na rezanie končatín, ufiknuté hlavy, otváranie lebky a šťuchanie do mozgu či iné chuťovky. (A úprimne, osem ľudí na projekcii to nezvládlo a po dvoch tretinách odkráčali z kinosály.) Viaceré mordy majú časový limit, do toho hrá dynamická hudba (Charlie Clouser z prvých častí sa vrátil) a o napätie nie je núdza, hoci sa opakuje motív, že obeť dlho váha, či sa má začať rezať alebo nie.
Scenár drží pokope veľmi dobre a ešte si šetrí aj istý zvrat cca na poslednú polhodinu, ktorý neradno ľahko prezradiť. ALE... Johna postaví do iného svetla, stávky sa razantne zvýšia u posledných prežívajúcich postáv a mnohí nebudú tipovať takú otočku. Je to fajn prekvapenie na záver: treba dávať pozor, lebo sú tu rozličné detaily, ale našťastie sa vysvetľujú v rýchlych flashbackoch diania spred pár minút. Nie sú to rany pod pás, skôr pripravená hra s divákom – myslíte si, že vám niečo ušlo? Dávajte pozor a všetko sa vysvetlí.
Samotné mučeníčko možno nie je už také originálne či nevídané, najmä ak ste videli mnohé časti. Ale autori rátajú s novou generáciou divákov, preto sú časové limity krátke, strih rýchlejší, flashbacky rapídne – je tu cítiť orientáciu na tínendžerov, ktorí možno ani jednu Pílku nezachytili (ani nemusia a všetko pochopia), aj na starších fanúšikov, ktorým môže rýchlejšie ubiehať mordovačka a vychutnajú si skôr psychologickú časť.
Saw X je jeden z najlepších dielov série, hoci mnohí kritici môžu namietať, že to nie je problém vzhľadom na väčšinu nastavovaných častí (vrátane Saw 3D, ktorá išla fakt na efekt). Ale spomalenie tempa, pridanie psychologickej roviny či otočka v smere „poďte fandiť Johnovi, aby prežil“ je osviežujúce a všetko mučenie je skôr očakavané a opäť dobre premyslené do detailov. Jednotka je iba jedna, a po toľkých rokoch je mierne prekvapivé, že desiatka dokáže potešiť. Určite obstála lepšie ako iná desiatka tohto roka (Rýchlo a zbesilo), kde je cítiť väčšie vyčerpanie.
PS – A pár slov k 4DX verzii, ktorá patrí medzi rozhodne zaujímavé počiny s iným typom efektov. Keďže je tu veľa tichých či dialógových pasáží, efekty nepracujú non-stop, sú vkladané do konkrétnych častí. Už logo využíva dunenie pod sedadlami či málo využívaný efekt záblesku. Potom sú tu menšie scény typu jazda po meste, kedy vám tiež vrčí sedadlo ako v aute či scéna v exteriéroch, kde fúka. Najlepšie sú pochopiteľne mučenia, tam sa plejáda efektov vyrojí naplno: ak sa trošku bojuje v sedadle, dostanete šťuchance zospodu i do chrbta. Ak syčí para na plátne, objaví sa aj v sále. A do toho príde špliechanie krvi, ktoré je spracované ako sprška na vašu hlavu – a podľa miery intenzity mučenia dostávate objemy vody akoby krvi. Ak je to len mierna dávka, príde séria kvapiek. Ak väčší prúd, dostanete viac. A to aj opakovane. Je to pekná práca, ktorá nejde iba na prázdne efekty – a zároveň inak pracuje s vodou ako Titanic či akčné blockbustre pod vodou.
Saw X (USA / Mexiko / Kanada, 2023, 118 min.)
Réžia: Kevin Greutert. Scenár: Pete Goldfinger, Josh Stolberg. Hrajú: Tobin Bell, Shawnee Smith, Synnøve Macody Lund, Steven Brand, Renata Vaca, Joshua Okamoto, Octavio Hinojosa, Paulette Hernandez, Jorge Briseño, Costas Mandylor ...