VRAHOVIA MESIACA KVETOV |
VRAHOVIA MESIACA KVETOV |
Približne v polovici filmu sa ku mne naklonil Peťo Konečný a pošepkal mi: "tento film musí dostať oscarovú nomináciu za kameru". Boli sme súčasťou nádherne nakrútenej scény, kedy sa kamera ladne kĺzala cez ulice a lokály amerického mestečka, v ktorom sme už spoznali desiatky postáv a ďalšie osudy nás ešte len čakali...
Martin Scorsese sa v 90. rokoch u mňa blysol dvomi filmami (Mafiáni a Kasíno), ktoré považujem za jeho TOP a už 30 rokov čakám na ďalší, čo by sa im vyrovnal. Marty to naposledy skúsil s Írčanom, no viaceré aspekty vrátane prepálenej dĺžky mi prekážali. A všetci asi prevrátili očami pri pohľade na dĺžku Vrahov mesiaca kvetov: opäť cez 200 minút! Dobrá správa znie, že mohutná dĺžka nie je iba dôvod pre fenomén, či to v kine dáte – film si síce dáva načas, ale parádne plynie a má čo ponúknuť.
Presunieme sa zhruba o 100 rokov vzad, keď v štáte Oklahoma zrazu dramaticky pribudol počet milionárov z radov Indiánov, ktorým na pozemkoch vyrašila ropa. Kmeň Osage však paralelne začínajú stíhať neľahké osudy a postupne pribúda aj množstvo vrážd. Asi nie je ťažké uhádnuť, že za nimi budú stať skôr „tí bieli“ (ťažko sa budú vraždiť sami navzájom), no nebude to spočiatku jednoduché. Kým sem nabehne federálna jednotka od J. Edgar Hoovera (áno, rodí sa tu FBI), ubehne veľa času a Fairfax si zatiaľ (u)žije svoje.
Štart filmu obstará návrat Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio) po prvej svetovej vojne naspäť do USA. Jeho strýko William Hale ako samozvaný kráľ hôr pomáha mestečku i okoliu a sám tvrdí, že ošiaľu ropy neprepadol, lebo na jeho pozemkoch či ranci sú len stovky kusov dobytka. Na druhej strane však má výborný prehľad o tom, kto je kto a Ernestovi radí, aby sa túlal okolo istej Mollie, ktorej matka, aj dcéry majú celkom slušné majetky. Ernest je jednoduchý poslušný chlapec, ktorý má rád peniaze i whisky, poslúchne strýka a začína jeho rodinná sága i misia. A čakajú ho veľké výzvy.
Ak si odmyslíme prvotné rituály či fascinujúce pohľady na horúčku s čiernym zlatom, trvá nám cca hodinu, aby sme plne ackeptovali pomalšie tempo filmu, spoznali jednotlivé postavy (a že ich je!) či motivácie. Keď sa film prehupne cez prvú métu, začnú sa ukazovať spoľahlivé Martyho postupy: toto je príbeh o vzostupe a páde, resp. postupnom chradnutí istého rodu.
Systematicky si môžete škrtať, prečo sa dejú isté momenty, čo bude nasledovať a akú rolu v tom zohrajú jednotlivé postavy. Ale nebol by to Scorsese, ktorý by nestavil aj na parádne absurdné náhody, ktoré sa neskôr môžu vypomstiť, resp. byť kľúčové pri vyšetrovaní („keď to má raz vyzerať ako samovražda, je na to dôvod“).
Celá téma je fascinujúca a pritom ak o filme viete základné prvky typu „sú tam vraždy Indiánov a FBI to príde vyšetrovať“, veľa vecí príde už v prvej polhodine (najmä prvé prípady). No potom sa film dlhý čas nimre v tucte postáv, ktoré treba zmapovať, aby ste si ich dali do kontextu neskôr. Scorsese perfektne zvláda atmosféru malého mestečka a ekosystému Osage, ropných firiem, príležitostných kriminálníkov i lokálne pomery. Dokáže nás naplno preniesť do tohto koloritu, mnohé repliky podáva rovno v indiánskej reči (čo pôsobí autenticky) a dá si načas skôr ako rozohrá niektoré kľúčové momenty.
Viac neradno prezradiť, mozaiku je dobré odhaľovať na vlastnú päsť. Čaká vás skvelá prehliadka hereckých výkonov. Leonardo DiCaprio si strihol rolu jednoduchého burana s vrašteným výrazom v tvári. Ponúkne ambivalentnú ukážku herectva, mieša v sebe kriminálnu dušu i dobráka, čo vie trúchliť pri tragédii v rodine.
Lily Gladstone je azda objav roka, ktorá pôjde priamo na oscarovú nomináciu (aj Leo), lebo v sebe skrýva neuveriteľné čaro, charizmu a jej sporé dialógy či odpovede v indiánskom jazyku sú presvedčivé. Hrá telom, dušou a zatiaľ tu nebol lepší ženský výkon roka. Robert De Niro ide neskutočné sólo, užíva si priestor od Scorseseho naplno. A Jesse Plemons je opäť nenápadne spoľahlivý v úlohe vyšetrovateľa.
Na druhej strane tu dostanete poltucet špičkových technických kategórií – od spomínanej kamery (Rodrigo Prieto ide na ďalšiu nomináciu) cez kostýmy, výpravu, zvuk, ale aj hudbu, kde sa miešajú kvantá blues s indiánskymi bubnami. Hudba síce nie je zapamätateľná, ale dokresľuje celkovú atmosféru. Že sem pribudne nominácia za réžiu či scenár, sa nedá pochybovať, otázny bude strih. Ale skutočne niet proti nemu čo namietať – hoci má film 206 minút, plynie veľmi dobre, aj keď možno tu a tam by minútku ušetril.
Očakávania sú prakticky naplnené. Vrahovia mesiaca kvetov sú výborný film od Martina Scorseseho s precíznymi hereckými výkonmi, produkčnými hodnotami i náročnou témou. Asi to nebude ľahký kúsok po ťažkom dni v práci a nesadne každému, ale sú tu galóny poctivej filmarčiny a na plátne je čo objavovať. Kino nutné!
Killers of the Flower Moon (USA, 2023, 206 min.)
Réžia: Martin Scorsese. Scenár: Eric Roth, Martin Scorsese, David Grann. Hrajú: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, John Lithgow, Brendan Fraser, Cara Jade Myers, Janae Collins, Jillian Dion, Jason Isbell, William Belleau ...