KUNG FU PANDA 4 |
KUNG FU PANDA 4 |
Už-už sa zdalo, že by Dreamworks nechali Kung Fu Pandu pri štandardnej trilógii, nakoľko sa odstupy medzi jednotlivými časťami začali riadne zväčšovať (tri, päť a teraz už osem rokov). Ale potenciál série je stále dostatočný, takže Po sa vracia s novými úlohami a bude musieť pokročiť na vyšší level (a nielen kung fu).
Do pokročilej pohodičky, kde otvára Po nový stánok s papanicou so svojimi oboma otcami (ak si dobre pamätáte, v trojke našiel aj biologického tatka), prichádza majster Šifu s novou požiadavkou. Po by si mal vybrať svojho nástupcu a postúpiť do role duchovného vodcu údolia, nie iba Dračieho bojovníka. Lenže táto misia sa ukáže byť ešte ťažšia ako zmlátiť pár krokodílov či postaviť sa iným súperom. Zároveň musí Po riešiť aj iný problém – do skladu artefaktov sa prešmykla zlodejka Zhen a čmajzla vzácnu zbraň. Ešte aj chýry hovoria o návrate známeho nepriateľa Tai Lunga – no ako je to možné?
Na vine je nový nepriateľ na scéne: Chameleónka. Tá má úžasnú vlastnosť, že sa môže meniť na hocijakú inú postavu, čo vytvára novodobý chaos, lebo si chce požičať silu všetkých iných bojovníkov (s ktorými aj Po kedysi bojoval). Dračí bojovník má jasnú misiu ísť ju zastaviť. No musí si poradiť sám (resp. berie do akcie novicku Zhen z väzenia), lebo Zúrivá päťka lobzuje niekde vo svete...
Ale áno, možnosti Kung Fu Pandy neboli ešte vyčerpané a postava Po má ešte ďalšie fázy vývoja. Jeho vtipná etuda o tom, ako si vyberá nástupcu dobre naštartuje dianie a ukazuje, že netreba nájsť iba nového protivníka na porazenie. Niežeby postava Chameleónky nebola výborne zvolená a nemala potenciál, to naopak, po trojici mužských búchačov Tai Lung, Chen a Kai prichádza ženská sila a je náramne využitá v dvoch smeroch. Jednak prináša do akcie nové možnosti a poskokov, no zároveň slúži jej nasadenie ako aj „to najlepšie“ z celej série tým, že si privoláva bývalých bossov a využije ich v akcii. Priestor má najmä Tai Lung, ostatní by si zaslúžili veru aj viac minút.
Absencia Zúrivej päťky je sčasti poznateľná v nižšom počte postáv. Takto si musíme vystačiť s jedinou novou líštičkou, s ktorou Po putuje po nových miestach: Juniper City sčasti pripomína mesto z dvojky, no má iných obyvateľov a výborný brloh zlodejov. Vtipná je taverna so šťastnými zajačikmi, upúta i palác na finálny súboj. Lokality sú živé, animácia výborná, na plátne kopa rozmanitých postavičiek...
Celkom vtipná je aj línia dvoch tatkov na ceste: Ping a Li sa boja o svojho syna, sú mu neustále v pätách, čo znamená, že navštívia tie isté miesta, ale v tesnom závese. Takto vznikajú pekné situácie, že čo dokážu domrviť alebo kde sa dokážu na Poa napojiť. Je to šikovná práca a road-movie dostáva takto dve stopy.
Fakt je, že scenár sa snaží ostošesť, ale sú pasáže, kedy je pomerne priehľadný a v niektorých chvíľach si jasne tipnete, čo sa stane – a ono to príde. Miest pre prekvapenie nie je veľa, aj tá Zúrivá päťka skrátka aj chýba. (Bola by škoda, ak by vznikla Kung Fu Panda 5 a nebola by tam znova.)
No veľa atribútov tu stále funguje: akčné scény sú rýchle, znamenité, dobre zostrihané. Finále je fakt top mix minulých dielov. Do toho hrá opäť výborná hudba, kde sa Hans Zimmer a Steve Mazzaro snažia ladiť známe motívy i nové akčné melódie (plus Jack Black si s Tenacious D kapelou strihol cover pesničky One More Time od Britney Spears, ehm). A majster Šifu so svojimi múdrami či scénami tiež nesklame. Pokiaľ ide Kung Fu Panda na osvedčené prvky, zaberá a je to áčkový animák ako lusk.
Zároveń je však pravda, že žije v tieni svojich troch predchodcov. A nezdá sa to, ale predsa sa séria sčasti vyčerpáva, prichádza o originálne prvky a každý diel je o niečo slabší ako predchodca. Po dvoch silných prišla solídna trojka, a štvorka je reálne o pol bodíka slabšia. No stále podstatne lepšia záležitosť ako tona béčkových animákov vo vedľajších sálach.
Kung Fu Panda 4 (USA / Čína, 2024, 94 min.)
Réžia: Mike Mitchell, Stephanie Stine. Scenár: Jonathan Aibel, Glenn Berger, Darren Lemke.