JOHN Q |
JOHN Q |
Kritika systému a sociálnej nerovnosti (všetci sme si rovní, ale niektorí sú rovnejší) sa stala hlavným motívom spracovania už množstva filmov. Režisér Nick Cassavetes sa rozhodol dať do boja s veternými mlynmi a natočil morálne etickú snímku o 50 miliónoch Američanoch, ktorých poistenie nepokryje všetky poisťovacie prípady.
Čerstvý držiteľ Oscara Denzel Washington si vo svojej zatiaľ poslednej úlohe zahral chudobného aj keď relatívne šťastného robotníka Johna Quinci Archibalda, otca malého Michaela a manžela sympatickej Denise (Kimberly Elise). Ich drobné rodinné problémy spôsobené nedostatkom financií z ničoho nič zasiahne tragická udalosť. Malý Michael odpadne na baseballovom zápase a doktori mu zistia vážne srdcové ochorenie. Jeho jedinou záchranou je transplantácia srdca. Zdravotná poisťovňa ale takto nákladnú operáciu nedokáže pokryť a Johnovi neostáva nič iné, len čo najrýchlejšie zohnať peniaze. Keď sa po niekoľkých dňoch dozvedá, že Michaela chcú z nemocnice kvôli chýbajúcim peniazom prepustiť, rozhodne sa konať. Vtrhne so zbraňou do nemocnice, zahrá sa na teroristu a celému svetu oznámi, že pokiaľ jeho syn nedostane nové srdce, pozabíja rukojemníkov.
Dráma John Q je od začiatku až po prehnane pátosový záver silne emotívnou výpoveďou a kritikou amerického spôsobu poisťovníctva a financovania náročných operácii. O to viac, keď sám režisér Nick Cassavetes (autor filmu ktorý ako jediný získal v Cannes dve ocenenia - She Is So Lovely) má doma dcéru, ktorá má rovnako ako malý Michael vážnu srdcovú vadu. A tu je možno zakorenený hlavný problém snímky John Q. Vďaka motivácii režiséra ukázať svetu aký je nespravodlivý a morálne úbohý, uprednostnil pred samotnou realistickosťou a budovaním napätia sľubne rozbiehajúcej sa drámy, skôr citové vydieranie diváka. Scenárista James Kearns (TV série Jake a Tlusťoch) spravil z doktorov a šéfov nemocníc bezcitných Hipokratových vydedencov ktorí sa postupne menia na slzy roniacich dobrákov. Aj z toho dôvodu nie je možné Johna Q hodnotiť po stránke filmovej ale hlavne po stránke výpovednej. Napriek miestami nepodarenej a umelej snahe tvorcov doslova "viždímať" diváka ako špongiu, je nepochybné, že snímka nahlas a veľmi agresívne prezentuje súčasný nepomer v spoločnosti a upádok morálnych hodnôt. Peniaze sú viac ako život a to nie je správne - ako keby ste počuli v každej scéne filmu.
Solídne herecké výkony veľmi pomáhajú ťažkopádnemu scenáru udržať sa nad fiktívnou hladinou znesiteľnosti. Opäť výborný Denzel Washington (Training Day), nepríjemná a city skrývajúca Anne Heche (Šesť dní, sedem nocí) v úlohe šéfky nemocnice, a nezabudnuteľný Dr. Raymond v podaní Jamesa Woodsa (Kontakt).
John Q sa ničím (čo sa týka filmovej stránky) neodlišuje od bežnej, pásovej remeselnej produkcie. Rozdiel je v tom, že aj keď klasickým americkým spôsobom ale predsa apeluje na nekonečnú hodnotu každého ľudského života a to si myslím je najdôležitejšie. Stále sa ale nemôžem zbaviť pocitu, že ako dokument, by si viedol oveľa lepšie.
John Q (USA, 2002, 105 min.)
Réžia: Nick Cassavetes. Scenár: James Kearns. Kamera: Rogier Stoffers. Hudba: Aaron Zigman. Hrajú: Denzel Washington, Kimberly Elise, Robert Duvall, James Woods, Ray Liotta, Anne Heche.