AKO NA VEC |
AKO NA VEC |
Hrdinami filmov o dospievaní bývajú zvyčajne tínejdžeri. Hrdinami tohto sú 38-ročný playboy a 12-ročný školák s účesom v štýle Majky z Gurunu. Výsledok: veľmi príjemná komédia.
Samotársky životný štýl Willa nikdy netrápil. Dedičstvo po otcovi - skladateľovi jedného jediného otravného hitu - mu vždy zabezpečilo dosť prostriedkov na dva hlavné koníčky: seba a ženy. Raz sa mu akousi zlou náhodou podarí zbaliť rozvedenú mamičku, zistí však, že mu to maximálne vyhovuje: žena nepripravená na ďalší vzťah dokonca sama navrhne rozchod a s trochou pretvárky Will zanechá dojem citlivej, oddanej duše. Rozhodne sa preto, že pôjde na vec systematicky, a dostaví sa na schôdzku Spolku opustených rodičov. Výsledkom je okrem iného zoznámenie s mladým Marcusom, ktorý trpí nepopularitou v škole a tým, že jeho mama je ťažko depresívna post-hipisáčka. Will vôbec netuší, do čoho sa dostal.
Táto snímka sa často porovnáva s Denníkom Bridget Jonesovej, kedže ich produkovali tí istí ľudia. Jednou nespornou a pozitívnou paralelou je, že v oboch hrá Hugh Grant slizkého hajzlíka. Podľa môjho silne subjektívneho názoru si nič lepšie nezaslúži, pretože mi proste lezie na nervy. Ale o inom som chcel. Na rozdiel od Denníka sa onen hajzlík počas filmu mení na človeka (súbežne sa mladý Marcus mení z Majky z Gurunu na Majku z Kenvela). Počas tohto morfingu stihne scenár nevtieravo nastoliť zopár otázok o láske, o zmysle života, o tom, ako sa dá niekedy pomôcť úplne nevedomky atď. Komédia však nestráca tempo a čo nie je vtipné je aspoň vyložene milé.
Obsadenie postáv a herecké výtvory sú primerané žánru, akurát musím pripustiť, že Hugh Grant vie potláčanú paniku a podobné emócie zvládnuť na slušnej úrovni. Až sa mi zdá, že si ho aj obľúbim, ale v jednom z ďalších filmov sa má olizovať s mojou srdcovkou Sandrou Bullock a to mu rozhodne len tak neprejde. Mladý Marcus bol šikovne obsadený Nicholasom Houltom - vyzerá dokonale un-cool, doslova si koleduje o šikanu. A práve preto (a pre problémy doma) sa s ním dá dobre stotožniť. Ženské postavy sú tiež zvládané s prehľadom - len Marcusova mama (Toni Collette) je azda príliš presvedčivá na to, že ide o komédiu. Chronická depresia asi nezvykne byť smiešna.
O réžii, kamere a strihu toho veľa neviem povedať, čo je dobré znamenie, pretože nerušili. Až na ten strih - zábery sa navzájom "odsúvajú" sprava doľava a treba si na to chvíľku zvykať. Nič tragické. Soundtrack všeobecne priemerný, až na pesničku, ktorá dáva Willovi peniaze a berie nervy, jediný hit jeho otca (skutočne skvostný gýč).
Ak máte na nejaký večer vyhliadnuté kino a žiada sa vám zábava, ktorá nepreťaží teplom znavené neuróny, máte túto sezónu dosť slušný výber - a práve doň pribudlo jedno šikovné dielko (mimochodom, knižná predloha od Nicka Hornbyho vraj tiež nie je na zahodenie).
About A Boy (Veľká Británia, 2002, 121 min.)
Réžia: Chris Weitz, Paul Weitz. Scenár: Nick Hornby, Peter Hedges. Kamera: Remi Adefarasin. Hudba: Damon Gough. Hrajú: Hugh Grant, Toni Collett, Rachel Weisz, Nicholas Hoult, Victoria Smerfit