FORMULA |
FORMULA |
Kolesá sa krútia závratnou rýchlosťou. Sporo oblečené blondínky nadšene mávajú. Víťaz sa zalieva šampanským. A divák si zúfalo spomína na dôvod prečo išiel do kina.
Svojho času jeden svalnatý chlapík s porno praxou behal po Hollywoode s vlastným scenárom, a všetkých naokolo presviedčal o jeho skvelosti. Bossovia z veľkých štúdii chvíľu ohŕňali nosom, no potom si povedali, že ten scenár kúpia a sfilmujú. Lenže chlapík mal tvrdú hlavu a nepustil: žiaden film bez neho! On bude hrať hlavnú úlohu a hotovo! Štúdia majú tvrdú hlavu, ale chlapík mal ešte tvrdšiu. Nakoniec bolo po jeho, a šerá kín spoznali film o boxerskom zázraku menom Rocky. A Sylvester Stallone nastúpil na svoju hviezdnu cestu plnú krvi a výbuchov.
Prešli roky a ten istý chlapík opäť obieha štúdia so svojím scenárom. Opäť presadil svoje. Nič horšie sa snáď ani nemohlo stať.
Stalloneho sen o kasovom comebacku mal štyri kolesá a pod kapotou stovky koní. Od prvej chvíle mu však čosi nevychádzalo: Trvalo mu kým našiel štúdio, potom prišli problémy s právami. Film sa mal odohrávať v cirkuse Formuly 1, ale bossovia sa nedohodli a vyzeralo to na krach. Zasadiť film do niektorej z amerických sérii by bolo jednak rovnako ťažké a jednak omnoho menej atraktívne. Predsa len, je len jedna Formula 1. Nakoniec to tvorcovia vyriešili podobne ako počítačové firmy, ktoré nedostanú licenciu na hokejovú ligu. Vytvorili akúsi paralelnú, "instantnú" súťaž, ktorá sa čo najviac podobala, ale zároveň nebola tou pravou.
Zmätené? Rovnako ako celý film. Ten zvláštny, "instantný" pocit ma prenasledoval celým filmom. Umiestnenie okruhov, vizuál monopostov, dokonca aj krasotinky v boxoch to všetko bolo akési ošuntilé, o jednu kategóriu slabšie než v skutočnosti.
Zvláštne paradoxy medzi Formulou a napríklad sériou Indy spôsobili, že formulovito kapotované monoposty sa naháňali zväčša po krátkych klopených okruhoch, chodili po celom svete, ale neustále sa vracali do USA, používali mená jazdcov, ktorý sa ocitli v jednej i druhej sérii (Montoya, Fitipaldi) samozrejme bez krstných mien. Vrcholom je podľa mňa "tichý" odkaz na Franka Wiliamsa.
Asi ste si všimli, že o príbehu som toho veľa nenapísal (v podstate nič). Filmy so športovou tematikou obsahovo nemôžu veľmi prekvapiť. V zásade existujú iba dva námety: Mladý, neskúsený outsider prekvapí a vyhrá, alebo návrat šampióna na posty, ktoré mu patria. Film o športe to však môže bohato nahradiť inými prostriedkami. Nie však tento. Príšerné dialógy plné vykalkulovaných fráz, absencia nejakého skutočného napätia a nakoniec i záporných postáv (nakoniec sú všetci dobrí).
Na tento film sa skutočne neoplatí ísť pre dialógy, či herecké výkony. Tak si teda užijeme akciu, nie? S výnimkou päťminútovej naháňačky v meste, som žiaden adrenalín nepocítil. Tak ako dialógy aj obrazy sú nasekané do rýchlych nepriehľadných sekvencíí. Aspoň trochu znalého fanúšika aut musí rozplakať a rozosmiať zároveň, keď sa dve auta na klopenom okruhu rútia bok po boku, alebo keď náhlym zvýšením sebadôvery jazdec potlačí auto (na rovinke!!!) o špicu pred súpera. Fyzika musela zaspať v boxe.
Ak vonku prší a vy musíte zostať v meste, alebo ak vás rozhecuje Rambov krivý úsmev tak to na vlastné nebezpečenstvo skúste.
Driven (USA, 2001, 117 min.)
Réžia: Renny Harlin. Scenár: Sylvester Stallone. Kamera: Mauro Fiore. Hudba: BT. Hrajú: Sylvester Stallone, Burt Reynolds, Kip Pardue, Stacy Edwards, Til Schweiger, Gina Gershon, Estella Warren, Cristián de la Fuente, Brent Briscoe.