ANALYZUJ ZNOVA |
ANALYZUJ ZNOVA |
Známa námetová kríza Hollywoodu si nekompromisne žiada ďalšie obete a tvorcovia ich ochotne prinášajú. Režisér Harold Ramis nemusel dlho pátrať po príbehu, ktorý by sa dal opätovne použiť a "vyždímať" až do poslednej kvapky. Sám je jedného takého autor a stačilo len zvolať skúsenú scenáristickú pomoc, a pokračovanie štyri roky starej krimi-komédie bolo na svete.
Ak si ešte pamätáte záverečný happyend prvej časti, určite viete, ako skončil veľký šéf mafie Paul Vitty (Robert De Niro). Tvrdý gangster s rozpoltenou osobnosťou je už dva roky zavretý vo väznici Sing Sing a ohrozovaný snahou o likvidáciu znepriatelenou stranou mafie rozmýšľa, ako prežiť. Rozhodne sa pre rafinované psychologické zrútenie a pri speve partov z muzikálu West Side Story sa čoskoro dostáva do extra izbietky s mäkkými stenami a pravidelnou teplou a studenou. Situácia je natoľko vážna, že je povolaný aj jeho psychoterapeut Ben Sobel (Billy Crystal), aby zistil, či nevyspytateľný Vitty náhodou len nesimuluje. Po sérii naozaj hodnoverných testov je všetko jasné. Paul Vitty je na tom zle a potrebuje osobitnú starostlivosť. Sobel sa ani nestihne spamätať a z nie veľmi pochopiteľných dôvodov mu je (pod nezmyselnými postihmi v prípade nezvládnutia situácie) nebezpečný mafián zverený do opatery. Tak sa opäť stáva jeho pacientom a problémy, ako určite tušíte, môžu veselo začať. Vitty samozrejme simuloval a jeho snaha o návrat do normálneho života je viac ako tŕnistá.
Snaha tvorcov o maximálne využitie potenciálu nepozná hraníc a finančný zisk je až na prvom mieste. Iba tak sa dá vysvetliť umelá vykonštruovanosť deja, ktorú nám autori tejto plochej a bezduchej komédie ponúkajú. To, čo bolo ako tak smiešne v jednotke, je teraz už len servírovaním nutných "vtipných" scénok a dialógov. Mimochodom, viac než len úškrn som na sebe badal asi dvakrát a za všetko hovorí aj fakt, že si vôbec nepamätám na čom som sa tak vynikajúco pobavil. Expozičná polovica príbehu síce má napriek absencii elementárnej logiky a reálnosti, tempo, ale po nej nasleduje nezmyselná kompozícia, ktorá by unudila aj milovníka Tarkovského. Dialógy strácajú primát, prichádza rad na situačné gagy a len ťažko uveriteľné motivácie. Scéna prepadnutia kolóny prevážajúcej zlato a zobrazenie totálnej dementnosti špičkovej policajnej jednotky, ktorú riadi mega kretén s megafónom, je len vyvrcholením scenáristickej neschopnosti. Je pravdou, že prvý diel stál na jednoduchom nápade konfrontácie dvoch odlišných osôb a dvoch odlišných sociálnych prostredí, ale jednoznačne si držal tempo narácie a prepracovanú dialógovú stopu. Nespoliehal sa na lacné vtipy, ktoré sú priam ornou pôdou pokračovania. Aj snaha autorov o parodizáciu muzikálov, ktorá mala dramaturgicky vyvrcholiť v záverečnej scéne, absolútne nevyšla a zapadla medzi všetky ostatné pokusy o vytvorenie nezabudnuteľných komediálnych pasáži.
Z hereckej dvojky De Niro a Billy Crystal, mal jednoznačne navyše (hlavne vďaka scenáristickým zvratom) Niro, ktorý má s komediálnym žánrom vďaka filmom ako Showtime či Meet the Parents bohaté skúsenosti. Billy Crystal je rovnako (ne)podarený jedinec, ako v prvej časti a snaží sa čo najmenej prehrávať svojho skúseného kolegu. Existencia postavy Benovej ženy Laury (Lisa Kudrow - pošahaná Phoebe z Priateľov) je v druhej časti úplne zbytočná, dej nikam neposúva a príbeh sa jej aj úspešne vyhýba.
Analyzuj znova je smutným dôsledkom situácie, ktorá na nás čoskoro doľahne aj prostredníctvom ďalších sequelov. Mimochodom, práve som si spomenul, čo vyvolalo zmienený mierny pohyb mojich kútikov smerom nahor. Bol to zostrih nepodarených scén počas záverečných titulkov. Dosť smutné, čo myslíte?
Analyze That (USA, 2002, 95 min.)
Réžia: Harold Ramis. Scenár: Peter Steinfeld, Harold Ramis, Peter Tolan. Kamera: Ellen Kuras. Hudba: David Holmes. Hrajú: Robert De Niro, Billy Crystal, Lisa Kudrow, Joe Viterelli, Cathy Moriarty, John Finn, Kyle Sabihy.