X-MEN 2 |
X-MEN 2 |
Už je to jasné ako facka. Daredevil bol skutočne len skromným predkrmom pred poriadnou hostinou a najlepšie sfilmovaným komiksom všetkých čias. Dámy a páni, mutantky a mutanti, X-Men 2!
Čo by robil ľudský svet bez evolúcie? Bez nej by sa nedokázal pohnúť vpred a vytvoriť postupne z jednobunkových organizmov človeka - dominantný živočíšny druh. O tom, že evolúcia sa nezastavila na bode človeka svedčí aj zrod mutantov... ktorí to v našom obyčajnom svete nemajú vôbec jednoduché. A tak bolo potrebné donútiť obyčajných ľudí, aby na mutantov nezanevreli a nepodpísali zatratený registračný zákon... Stalo sa a pri tom nepadlo ani príliš veľa ľudských obetí. Xavierova škola beží naďalej a Magneto tróni v plastovom väzení. Otázka znie: na ako dlho?
V Bielom dome býva často pomerne rušno. Ale keď sa vám pri jednej z prehliadok začne preháňať v okolí oválnej pracovne mutant so schopnosťou teleportácie v rytme Mozartových Dies Irae, je načase zbystriť svoju pozornosť. Ešteže atentát na prezidenta nebol úspešný. Mutant tak utiekol nevedno kam...
Ale to vôbec nie je dobre, pretože vzápätí hrozí, že ľudské autority budú mať svojich pozemských evolučne rozvinutejších kolegov čoskoro plné zuby a prikročia k drastickým metódam. A keď sa začne o revolučný krok v oblasti mutantov a bezpečia obyčajných ľudí starať William Stryker, začne byť skutočne horúco.
Naopak, na severe USA, kdesi pri Alkali Lake je poriadne chladno. Teplota tu sotva stúpne nad nulu a povrch je zmrznutý rovnako, ako bývale priemyselné stredisko. Wolverine (Hugh Jackman) sa sem vydal hľadať pravdu o svojom zrode a adamantiovom výstroji, no nepochodil. A tak sa vrátil do školy.
Medzitým Charles Xavier (Patrick Stewart) úpenlivo hľadá mutanta, ktorý atentát spôsobil (žiadne prekvapenia, je to Nemec Kurt Wagner alias Nightcrawler) a na jeho záchranu pošle Storm (Halle Berry) a dr. Jean Grey (Famke Janssen). Sám Xavier však tuší, že určitú úlohu by v celom konflikte mohol zohrať i starý známy Magneto (Ian McKellen)... Lenže pri jeho návšteve padá do pasce spolu so Cyclopsom (James Marsden). V tej chvíli začína aj útok na Xavierovu školu pre nadaných a nádeje mutantov začínajú klesať...
Vzdávam Bryanovi Singerovi hold a tlieskam mu, čo mi dlane stačia. Vkladal som do neho veľké nádeje a X-Mena 2 som očakával väčšmi ako nejaký ten Matrix Reloaded. Dúfal som, že tvorca Obvyklých podozrivých, Nadaného žiaka i prvých X-Menov neprepadne pofidérnemu kúzlu plochej efektnej akcie a smršti špeciálnych efektov... A nemýlil som sa, pretože Singer vo svojom pokračovaní borí všetky vytvorené prekážky sequelu naruby a vytvára nielen pokračovanie jedného z najlepších komiksových filmov, ale zavádza pravidlá filmových komiksov novej generácie.
Vždy, keď prichádza druhý diel filmu, autori mu nasadia štemple typu „bombastické pokračovanie - väčšie, lepšie, drahšie etc. OK, fakt je, že X-Men 2 je dlhší, väčší, drahší a mnohým divákom bude pripadať skutočne lepší. Dôležitým faktorom filmu však je, že Singer sa nezlákal akciou, ale opäť jej prináša primerané množstvo a naďalej sa venuje iným prvkom komiksu - charakterom, psychológii, filozofii a možnosti prežiť i nažívať s ľudmi. Hoci prvá scéna - atentát na prezidenta USA - je mimoriadne zručne natočená akcia, nečakajte, že Bryan má pre vás pripravené viac, ako dve hodiny podobnej dynamiky. Nie, nebojí sa zastaviť a ukázať nám ďalšie osudy mutantov - hlavných charakterov. Svoj drahocenný čas venuje i ľudom, ktorí s mutantmi sympatizujú (no veľa ich nie je) i tým, ktorí ich chcú zahubiť. Scenár je opäť vyrovnaným celkom a navyše už nie je rozdelený na dve polovice, ako prvý diel.
Tvorcovia X-Menu 2 vytvorili nový druh pokračovania. Ako sme už spomínali, prvá časť komiksových filmov sa rozdelí na dve polovice - v prvej sa zoznámime s charaktermi a ich svetom, v druhej panuje akcia. Divák by si mohol myslieť (a blažene dúfať), že v druhom dieli sa dočká dvestopercentnej dávky akcie a na kecy neostane čas. Lenže v tom prípade by sa film stal vskutku obyčajným akčným spektáklom. Singer však ukazuje, že pokračovanie nie je rozdelené, ale v celej svojej dĺžke ponúka oba elementy zároveň - akciu i psychológiu.
To samozrejme neznamená, že by sme si neužili poriadne finále. Ale rozdiel medzi prvým a druhým dielom série X-Menov leží v dĺžke filmu. Nečakajte 100-minútový film, z ktorého vám takmer 10 minút zhltnú záverečné titulky (hehe, to neznamená, že opäť netrvajú tak dlho). Ale fakt je, že zatiaľ čo v prvom dieli sme k finále dospeli prakticky za hodinu, v druhej časti máme celých 90 minút. Film trvá 134 minút a opäť si zachováva svoj pomer - dve tretiny pre predfinálové dianie a jedna tretina pre finále. Ale do predfinálovej časti dokázali tvorcovia vtesnať toľko nového, že vám srdce bude plesať od blaženosti.
Najkrajšia je na X-Menoch láska k hlavným charakterom. Máme tu takmer všetkých mutantov z prvej časti a pribudla k nim várka ďalších. A budete ich milovať, budete sledovať každý ich krok, ba čo viac, budete chcieť o nich vedieť všetko. Ak vás neprinútila k čítaniu komiksov prvá filmová inkarnácia, druhej sa to určite podarí...
A ktože sa to uchádza o vašu priazeň? Je tu starý dobrý Charles Xavier i jeho starý priateľ Eric Lansherr alias Magneto, inak dvojica, ktorá predvádza kráľovské herecké výkony, hoci by mnohí mohli ohrnúť nos nad výkonom práve v komikse. Ich abilita presviedčať divákov o svojom perfekcionizme nepozná hranice. Z ďalekého severu sa vrátil Wolverine aka Logan, ktorý opäť srší ostrovtipom a neustále hľadá svoju minulosť, hoci aj po dvojnásobnom zhliadnutí X-Menov 2 nadobúdam pocit, že pravda bude ukrytá ešte poriadne hlboko. Prichádzajú aj dve spanilé ženy - Storm a Jean Grey. Zatiaľ čo Storm naďalej nenávidí ľudí (a zachováva priazeň pre mutantov i nováčika v partii - Nightcrawlera), Jean Grey balansuje na pomedzí lásky k Cyclopsovi (a možno aj Loganovi, ktorý by sa pre zmenu mohol zahľadieť do Rogue). Starý dobrý Cyclops sa vo filme príliš neohreje, pretože ho na pomerne dlhý čas uväzní Stryker. Z pôvodného tímu ostala aj Mystique vo výsostne vrcholovej forme. Do partie pribudli viac-menej Iceman a Pyro (chlapcov s týmito schopnosťami ste si určite všimli na jednej z hodín v jednotke X-Menov), Nightcrawler (alias Kurt Wagner - najzaujímavejšia obohacujúca postava prinášajúca do akčno-psychologického diania vieru) a lady Deathstrike (Kelly Hu je nádherná a talentovaná herečka, no vo filme, žiaľ, veľa priestoru nezískava). Ľudskú stranu zastupuje William Stryker alias Brian Cox a je vidno, že si na nej príjemne zgustol.
Mohli by sme písať ďalšie slová chvály, velebiť zaujímavý pomer akcie a statickej časti filmu (hoci výsledok by bol pomerne podobný s tým z prvého dielu). Akcia je miestami ešte lepšia ako v prvej časti (najmä úvodný atentát, hmm) a psychológia ešte lepšia. Plus, nezasahuje už len senátora, ale samotného prezidenta.
Ťažko povedať, či sa v treťom dieli opäť vrhneme na súboj medzi mutantmi o pôsobenie na planéte Zem alebo nás čaká konflikt s ľudstvom. Jedno je isté, vojna sa blíži (ak už nezačala) a séria X-Menov patrí medzi najlepšie vytvorené ságy v celom filmovom priemysle...
X2 (USA, 2003, 134 min.)
Réžia: Bryan Singer. Scenár: Daniel P. Harris, David Hayter, Zak Penn, Bryan Singer. Kamera: Newton Thomas Sigel. Hudba: John Ottman. Hrajú: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Rebecca Romijn-Stamos, Brian Cox, Alan Cumming, Bruce Davison, Anna Paquin.