HULK |
HULK |
Je to zelené ako žaba a podobne to vie skákať. Keď sa nazúri narastie mu nos, len láska mu môže pomôcť. Tanky vrhá za kopec, zmutoval ho vlastný otec. Kto je to?
Odpoveď pochopiteľne poznáte. Je to mladý vedec Bruce Banner. Zanietený vedec, geniálny po tatkovi, zarputilý po všetkých tých úspešných objaviteľoch. Veľa o sebe nevie, pôvodne nevie ani svoje pravé meno, zato jedno vie celkom presne: Keď sa nahnevá, nebude sa vám páčiť!
Teória dlhých vĺn má omnoho širšiu platnosť, než len sociálno-politickú. Aj filmový priemysel pozná dôležitosť neochvejného opakovania úspešnej témy. Keď Ridley Scott prerazil s Gladiátorom (opäť) otvoril dvere historickým veľkofilmom. Už čoskoro budeme mať možnosť zožať ich úrodu. (Dva krát Alexander, raz Trója). Bryan Singer svojimi X-Menmi odklial nesmiernu studnicu komixu. Niet sa čo čudovať, že popri najväčších hrdinoch starých zlatých brožovaných čias, postupne prichádzajú na rad hrdinovia, ktorých až tak dôverne nepoznáme.
Menej známy príbeh (pre mňa), renomovaný režisér Ang Lee (Tiger a Drak) a obľúbený žáner (komix). To boli moje prvotné vstupy. Ich výsledkom mohol byť veľmi príjemný pocit z kvalitnej filmovej zábavy. Nestalo sa. Prečo?
Problémom môže byť samotná predloha, no mne sa zdá, že najväčší podiel viny si (prekvapivo) odniesla zohraná dvojica Schamus - Ang Lee. Zatiaľ čo vo vizuálnej, alebo formálnej ak chcete, stránke je film skutočne prelomový a posúva kvalitu komixovej adaptácie výrazne ďalej, v obsahovej výrazne zaostáva.
Ak sa pamätám, kolega Mišo Korec, trefne poznamenal, že rozdiel medzi X-men a X-2 je (okrem iného) v trúfalom, ale úspešnom, opustení klasickej komixovej stavby: prvá polovica spoznávanie charakterov, druhá polovica akcia. Nielen že sa Ang Lee vrátil k osvedčenej (a jednoduchšej) stavebnej schéme dvoch polovíc, ale ešte to aj urobil zle.
Ani scenár, ani herecké výkony. Čo nám teda zostáva. Štandardná komixová hudba. Treba sa ešte raz vrátiť k forme (a k Ang Leeovi), pretože si pozornosť naozaj zaslúži. Lee chcel do Hulka dostať čo najviac komixovej atmosféry a zvolil si vizuál, ktorý sa najviac blíži svojej predlohe. Nejde len od strihanie a vkladanie viacerých políčok do obrazu. Aj v okamihoch keď máme pred sebou jeden obraz tak cítime, že sa pozeráme na rozpohybovné bublinky. Máme pocit, že listujeme stránky a že príbeh sledujeme obrázok po obrázku. Práve táto práca na forme vyjadrenia je najväčším prínosom Leeovho diela.
Zdá sa teda, že rozpory medzi produkciou (daj tam viac akcie!) a režisérom (urobím to ako ja chcem....možno) sa pod film podpísali viac, než by sme boli radi. Zvláštna nesúrodosť prvej a druhej časti filmu, málo presvedčivé herecké výkony, prijateľne zelený Hulk a skvelá kamera s mimoriadne presvedčivou formou, to sú základné parametre. Na to čo sme očakávali, je to rozhodne málo. Pre mňa určite.
Hulk (USA, 2003, 137 min.)
Réžia: Ang Lee. Scenár: James Schamus. Kamera: Frederick Elmes. Hudba: Danny Elfman. Hrajú: Eric Bana, Jennifer Connellyová, Sam Elliot, Josh Lucas, Nick Nolte.