TICHÝ AMERIČAN |
TICHÝ AMERIČAN |
Muž stojaci zoči-voči mŕtvej realite s námahou triedi svoje vlastné myšlienky. Ako vtieravý cudzopasník ho rušia otázky policajta. S námahou, ale pravdivo odpovedá: „Poznali ste ho? Áno. Aký to bol človek? Taký....tichý Američan. Bol to váš priateľ? Priateľ."
Druhý krát v tomto roku prichádza do kín film, ktorý má nemalé ambície kvalitne adaptovať zaujímavú knihu o udalostiach, ktorých historicko-politický rámec bol omieľaný mnohými spôsobmi a nespočetne krát. V prvom prípade (Charlotte Gray) išlo o druhú svetovú vojnu, tentokrát ide o vojnu vo Vietname, presnejšie o jej prológ. Obidva filmy spája niekoľko dôležitých momentov. V prvom rade výborné herecké výkony, v druhom rade snaha pozrieť sa na známu tému inak. Ľudsky, emotívne. Medzi oboma filmami je však jeden dôležitý rozdiel. Tichý Američan je naozaj veľmi dobrý film.
![]() |
![]() |
![]() |
Najväčšia dejinná tragédia svetovej veľmoci číslo jeden, začala úplne nenápadne. Krajina, ktorú nijak mimoriadne nepoznačili vojnové konflikty (vojny s indiánmi, vojna za nezávislosť, či občianska vojna) sa po druhej svetovej vojne ocitla v novej pozícii. Nekompromisný prezident Truman svojou doktrínou jasne nadiktoval nutnosť osobnej zaangažovanosti USA kdekoľvek vo svete, kde by hrozila infekcia menom komunizmus. A tak zatiaľ, čo Anglické a Francúzske koloniálne panstvo padalo ako domček z karát, krajina, ktorá pôvodne preferovala izolacionizmus, zrazu krváca v Kórei, a v ďalších, najmä ázijských krajinách.
Vietnam v Tichom Američanovi však nie je napalmom podpálená džungľa Čaty, a nie je to ani smutno-veselé posolstvo hrdinov z Forresta Gumpa. Vietnam v Tichom Američanovi to je Saigon - krásna ázijská metropola z neskorokoloniálnej doby. Horúce dni a príjemné noci. Lagúny plné lodiek s lampiónmi, bary s krásnymi tanečnicami a nezameniteľná vôňa orientu. No a pokiaľ ste dostatočne odťažitý (bezohľadný), tak aj rakety na pozadí môžete považovať ....trebárs za ohňostroj.
Práve na takomto magickom mieste sa stretáva starý, ufrflaný a nezaujatý anglický novinár Thomas Fowler (Michael Caine) s mladým, dravým a optimistickým Američanom Pyleom (Brendon Fraser) pracujúcim na veľvyslanectve USA. Niekde medzi stojí krásna Vietnamka Phuong hľadajúc rovnováhu medzi láskou a túžbou každého mladého Vietnamca - dostať sa do Európy. Osobná dráma trojice ľudí, ktorí by mohli (chceli) byť priateľmi, ale okolnosti ich ženu inými cestami je malou tragédiou na pozadí tej veľkej. Boj Francúzov s Vietnamcami kolabuje a zdá sa, že sa bude musieť nájsť iné riešenie. Dobré pre všetkých...
![]() |
![]() |
![]() |
Tento príbeh nie je o prekvapivej pointe, nie je ani o záhade a ani o vojenskom hrdinstve. Je o ľuďoch, ktorí hľadajú svoju vlastnú pravdu a potom v menej tej svojej pravdy konajú. Milujú a klamú, zachraňujú a zabíjajú. Hodnoverné emócie, ľudské reakcie a kvalitné dialógy podopierajú výborné herectvo hlavných protagonistov. Veľakrát chválený (a ocenený) Caine, ale i Fraser svoje úlohy hrajú s veľkým prehľadom. Ich dialógy, ale i konania sú malou učebnicou histórie. Ich rozhodnutia (cesta v aute, kniha v okne) príbehom o človeku samotnom. Škoda, že v ich vzájomnom boji je Do Thi Hai Yen (Phuong) tak trochu odsunutá na vedľajšiu rolu a odsúdená na zjednodušené, skratkovité konanie.
Nedá mi nespomenúť silu metafory, ktorá sa v tomto príbehu skrýva. Obidvaja hlavní predstavitelia reprezentujú (svojim vzhľadom, ale najmä povahou) svoje krajiny. Súboj Fowlera s Pyleom je súboj Európy s Amerikou. Súbojom, ktorý sa rozhorel a horí doteraz. Súboj tradície, skostnatenosti, ale i silných vnútorných zásad o ktorých ani nevieme, že ich máme s mladou energiou a nezničiteľnou predstavou o vlastnej dokonalosti a potrebnosti pre svet. Je potešiteľné, že takýto film vznikol v americko-európskej koprodukcii a napriek svojím chybám ponúka veľmi zaujímavú predstavu „o tom ako to bolo". Pokiaľ ste zvedaví a pokiaľ vám nebude chýbať veľkorozpočtový formát typu Anglický pacient, choďte do kina. Oplatí sa.
Quiet American (USA/Nemecko/Austrália, 2002, 101 min.)
Réžia: Phillip Noyce. Scenár: Graham Greene, Christopher Hampton, Robert Schenkkan. Kamera: Christopher Doyle, Huu Tuan Nguyen, Dat Quang. Hudba: Craig Armstrong, Guy Gross. Hrajú: Michael Caine, Brendan Fraser, Do Thi Hai Yen, Rade Serbedzija, Tzi Ma, Robert Stanton, Holmes Osborne, Quang Hai, Ferdinand Hoang.