ŽIARENIE V TATRE |
ŽIARENIE V TATRE |
Vlna teroru a šialenstva, ktorá sa prevalila Amerikou.
Jack Torrance (Nicholson) prichádza do exkluzívneho horského hotela na prijímací pohovor. Má sa stať správcom hotela na nasledujúcich 5 mesiacov, počas nadchádzajúcej zimnej sezóny, kedy je hotel celkom opustený a navyše snehom úplne odrezaný od všetkých prístupových ciest. Jack ponuku prijme, veď sa chystá konečne začať písať svoj román a na to potrebuje predovšetkým kľud. Prichádza teda do hotela aj so svojou manželkou Wendy (Duvall) a synom Dannym (Lloyd) práve v deň, kedy sa všetok personál balí a odchádza.
V opustenom obrovskom hotelovom kolose sa spočiatku cítia celkom dobre. Hotel je však postavený na starobylom indiánskom pohrebisku a navyše sa pred pár rokmi jeden zimný správca z dlhej samoty zbláznil a pozabíjal celú svoju rodinu a potom aj seba. Danny, obdarený schopnosťou telepatie a predvídaním udalostí od začiatku cíti, že tu nie je všetko v poriadku a predovšetkým, že tu nie sú sami! Jack začne mať onedlho nočné mory a jeho odhodlanie pre prácu na scenári sa začne onedlho meniť v odhodlanie vypočuť tie tajomné hlasy, ktoré zrazu počuje a vyplniť to, o čo žiadajú…
Zaujímavosti z nakrúcania:
Kubrick sa dostal ku knihe Stephena Kinga náhodou. Dlhý čas hľadal námet pre svoj ďalší film až nakoniec v zúrivosti listoval jednu knihu za druhou. Až Žiarenie bola kniha, ktorá ho hneď na začiatku zaujala, a ktorá ho už nepustila.
Kubrickove obľúbené horory sú Rosemaryne dieťa a Vyháňač diabla.. Veľmi ho zaujala aj Lynchova Mazacia hlava.
King bol veľmi poctený, že sa Žiarenie rozhodol sfilmovať Kubrick. S výsledkom filmu však napokon nebol spokojný. V roku 1997 napísal sám scenár štvordielneho televízneho seriálu Žiarenie na motívy vlastnej knihy.
Kubrick je známy svojim perfekcionizmom, ktorý sa prejavuje aj tým, že chce niektoré scény opakovať tak dlho, kým nie je celkom spokojný s výsledkom. Podľa Guinnessovej knihy rekordov bola scéna, kedy Wendy kráča po schodoch, tesne pred koncom filmu, opakovaná 127 krát. Okrem toho sa scéna, kde Jack zabíja Hollarana, hrá ho 70 ročný Crothers, opakovala asi 70 krát, na čo už celkom rozčúlený Crothers začal plakať a kričať na režiséra: "Čo teda vôbec chcete, pán Kubrick?"
Podobné problémy mal aj so scénou, v ktorej sa z hotelového výťahu vyleje obrovské množstvo krvi. Po každom skúšobnom zábere vyhlásil: "Nevyzerá to ako krv." Túto scénu skúšali aranžovať počas celého nakrúcania filmu.
Počas nakrúcania dochádzalo neustále k zmenám v scenári. Jack Nicholson to vyriešil tak, že sa ho jednoducho prestal učiť v predstihu. Každý deň si len vyžiadal aktuálne stránky scenára, ktoré sa v ten deň hneď aj naučil.
Malého Dannyho Torrenceho mal pôvodne hrať Cary Guffey, ktorý hral chlapca už v Blízkych stretnutiach tretieho druhu (1977, S. Spielberg). Jeho rodičia však kvôli žánru filmu odmietli jeho účasť.
Danny Loyd, ktorý nakoniec hral úlohu Jackovho a Wendynho syna, sa počas celého nakrúcania vôbec nedozvedel, že film je horor. Kubrick si dal veľmi záležať na tom, aby bol chlapec uchránený akýchkoľvek nepríjených zážitkov, čo dosiahol šikovným a kreatívnym režijným prístupom.
Úvodné scény filmu, v ktorých vidíme panorámu krajiny s vinúcou sa cestou a autom smerujúcim do hôr, "okopíroval" (so súhlasom Kubricka) na konci svojho filmu Blade Runner Ridley Scott.
Vo filme zapovedaná a prekliata izba s číslom 237 musela byť vyrobená samostatne v londýnskych štúdiách, lebo personál hotela, kde sa nakrúcalo (The Timberline Lodge, Oregon) požiadal Kubricka, aby nepoužil ich skutočnú hotelovú izbu kvôli hosťom a budúcim zákazníkom, ktorí by v nej už viac nechceli prespávať.
Kubrick stiahol a znovu prestrihal film ešte týždeň po premiére.
Film uvidíte v kine TATRA 14.4. o 20.30 hod.
Shining (1980, USA, 119 min.)
Réžia: Stanley Kubrick. Scenár: podľa románu Stephena Kinga napísal S. Kubrick a Diane Johnson. Kamera: John Alcott. Hudba: Wendy Carlos, Rachel Elkind. Hrajú: Jach Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Joe Turkel, Tony Burton