FILMOVÉ BIENÁLE CHAVERIM CHAVERIM |
FILMOVÉ BIENÁLE CHAVERIM CHAVERIM |
Filmové bienále Chaverim Chaverim sa uskutoční už po štvrtýkrát. Prehliadku izraelských filmov z posledných rokov sprevádzanú vystúpeniami DJ-ja Almoga, ktorý je súčasťou klubovej scény Tel Avivu, uvidí bratislavské publikum tento rok v kine Tatra. "Filmová šábesová noc" a ostatné projekcie sa uskutočnia počas dvoch večerov - 30. apríla a 1. mája.
Chaverim Chaverim predstaví tri celovečerné hrané filmy a tri celovečerné dokumenty doplnené novými filmami z dvoch jeruzalemských filmových škôl- The Sam Spiegel Film&TV School, a ortodoxná jeruzalemská Ma´ale School of Television, Film and the Arts. Škola bola založená v roku 1989 v Jeruzaleme a jej absolventi sú dnes integrovaní vo filmovom priemysle i divadle. Ma´ale túži rozvinúť nové umelecké a metodologické spôsoby k zjednoteniu západnej kultúry a myšlienok Tóry a židovského myslenia. Filmy tejto školy sú prijímané so záujmom vďaka ich unikátnemu odkazu, ktorý vyjadrujú. Financovaná je občianskym združením, ktorého členovia sú ako rabíni tak aj profesionálni filmári. Pravidelné dotácie dostáva Ma´ale aj od Ministerstva kultúry štátu Izrael. Tri filmy, ktoré budú uvedené na festivale Chaverim Chaverim sú premiérou prezentácie tejto školy na Slovensku, na rozdiel od The Sam Spiegel Film and TV school, ktorej filmy viackrát uviedli festivaly Art Film, študentský festival Áčko a Chaverim Chaverim.
Spoločné premietanie oboch škôl bude 30 apríla o 9.30 v kine Tatra. Premietanie bude v pôvodnom znení s anglickými titulkami a ako jediné nebude tlmočené do slovenského jazyka.
Dokumentárne filmy sú do programu zaradené už po tretíkrát, pretože pre Izrael sú podstatnou časťou filmovej tvorby. Všetky filmy sú z posledných dvoch rokov. Výnimkou je dokument Trochu ma to desí. Film premiéroval na konci roku 2001 a odvtedy získal mnoho cien predovšetkým na festivaloch s lesbickou a homosexuálnou tematikou. Hlavný predstaviteľ pracuje v mládežníckom centre pre delikventov a snaží sa motivovať adolescentnú skupinu k vytvoreniu divadelného predstavenia. Film je plný energie a vitality tínedžerov, kde sa režisér stáva aktívnou súčasťou deja. Tento kvalitný dokument vznikal počas niekoľkých rokov a ovplyvnil životy všetkých protagonistov.
Téma filmu Číslo 17 je neznáma (2003) je velmi súčasná. V júni 2002 pri sebevražednom teroristickom útoku v autobuse na linke Tel Aviv-Tiberia zahynulo 17 osôb. 16 bolo indentifikovaných. Štáb štyroch ľudí sa rozhodne pátrať po identite sedemnástej obete, ktorá zahynula a je pochovaná v neoznačenom hrobe.
Prvýkrát sa na festivale objaví aj snímok arabskej režisérky. V dokumente Stratený Raj odkrýva mladá režisérka, ktorá by sa podľa svojej matky mala už dávno vydať, nepopulárnu časť histórie svojej dediny a hľadá vlastnú identitu medzi životom v Tel Avive a tradičnej arabskej dedine.
Prehliadku Chaverim Chaverim otvorí nový film Jamesova cesta do Jeruzalema, ktorý bol uvedený do izraelských kín len v decembri 2003. James je svojou malou africkou dedinou vyvolený na misiu - pútnickú cestu do svätého Jeruzalema. Ale dnešný Izrael už dávno nie je tá svätá zem, ako si ju James i jeho dedina predstavuje a Jamesove plány sa od príletu dramaticky menia. Táto snímka bola ocenená na mnohých festivaloch (Cena Fipresci v Oslo, Zlatá palma vo Valencii) a premietaná na MFF Cannes 2003.
Sprievodné podujatia budú tento rok patriť klubovej scéne. V piatok o 22.00 v klube Spojka vystúpi hosť festivalu Dj Almog na kozmopolitnom večere pod názvom Chaverim-priatelia spolu s Dj-mi z Poľska a Slovenska. V sobotu festival zakončí Warm up párty v Kenvelo Fashion Café na Obchodnej ulici.
V kine Tatra je umiestnený stuhový objekt autora Prof. Vladimíra Popoviča, ktorý v roku 2001 sprevádzal festival na prehliadke slovenských filmov v Izraeli. Uzly na stuhách urobili diváci slovenských filmov a túto možnosť budú mať aj slovenskí diváci izraelských filmov v kine Tatra počas dvoch dní festivalu.
Filmy budú uvedené v pôvodnom znení v hebrejčine s anglickými titulkami a s tlmočením do slovenčiny na sluchátka.