BAŽANT KINEMATOGRAF 2004 |
BAŽANT KINEMATOGRAF 2004 |
Už koncom júna zavíta na Slovensko pojazdný Bažant kinematograf 2004, ktorý sa pri svojej vlaňajšej premiérovej ceste stretol s mimoriadnym úspechom. Minuloročná priazeň divákov presvedčila organizátorov o opodstatnenosti projektu a posilnili akciu o ďalší štýlový retroautobus Škoda RTO Lux. Vďaka tomu sa obľúbené a úspešné slovenské a české celovečerné filmy a animované snímky študentov VŠMU dostanú tento rok až na 25 rôznych slovenských miest, pričom pribudli predovšetkým mestá na južnom a východnom Slovensku. Cesta Bažant kinematografu 2004 sa začne na východnom Slovensku v Spišskej Novej Vsi a skončí sa v Bratislave. Bažant kinematograf 2004 počas dvoch prázdninových mesiacov odpremieta 9 celovečerných, 13 krátkych filmov na viac ako 110-tich projekciách v podstatne väčšom rozsahu ako vlani. Premietať sa bude priamo pod holým nebom, prevažne na námestiach slovenských miest. Vstup na všetky predstavenia je voľný.
V programovej ponuke kinematografu je tento rok deväť celovečerných filmov. Figurujú medzi nimi jeden z divácky najúspešnejších posledných českých filmov, ktorý získal päť Českých levov 2003 Nuda v Brne (2003) divadelného režiséra a zároveň debutanta v oblasti filmovej réžie Vladimíra Morávka, posledný film autorskej dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský Pupendo (2003), veselá tragikomédia Děvčátko (2002) Bena Tučeka v hlavných úlohách so slovenskými herečkami Dorotou Nvotovou a Janou Hubinskou a svojrázna komédia zo zapadnutej českej dedinky Bohdana Slámu Divoké včely (2001) so slovenskou herečkou Zuzanou Kronerovou. 90-te roky budú v programe kinematografu zastúpené prvou porevolučnou československou a zároveň mimoriadne úspešnou komédiou Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno (1993), poviedkovou čiernou komédiou Petra Zelenku Knoflíkáři (1997) a jedným z najoceňovanejších slovenských filmov Záhrada (1995) Martina Šulíka, jediným zástupcom slovenskej kinematografie v projekte. Z minuloročných filmov Bažant kinematografu 2003 v ponuke pojazdného kina zostali tento rok posledný a veľmi úspešný film Petra Zelenku a zároveň víťaz z MFF Karlovy Vary 2002 Rok diabla (2002) a kultový film súčasnej mladej generácie Samotári Davida Ondříčka (2000). Ako predfilmy sú zaradené animované snímky študentov VŠMU, medzi nimi Ako sa kedysi pralo (2001) Michala Uhrína, Anatómia myšlienky (2000) Petra Košťála, Dnes mám prvé randevú (2002) Borisa Šimu, Farberaj (2001) Ivany Šebestovej, Každodenná paša (2001) Martina Snopeka, Odtlačok (2000) Jozefa Mitaľa, Do dna Jany Slovenskej (2001), Krokodíl sa neserie (1996) Mateja Kladeka, Keď nie, tak nie Vladimíra Krála (1997), O dvoch ľuďoch Vandy Raýmanovej (1996), spoločný režisérsky projekt Kroky, skoky, roky... a posledný zhasne! (1994/95), z ktorých mnohé sú vtipnými bonmotmi na rôzne témy. Vo výbere animovaných snímok sú aj v zahraničí jeden z najúspešnejších študentských filmov z dielne VŠMU V kocke Michala Strussa (1999), ktorý bol v roku 2000 nominovaný na študentského Oscara a získal nemálo významných medzinárodných ocenení a krátky animovaný film na motívy brazílskej mytológie Pôvod sveta Kataríny Kerekesovej (2002), ktorý je jedným z tých slovenských filmov, ktoré často a úspešne reprezentujú Slovensko na zahraničných festivaloch. Podľa slov koordinátorky projektu Ľubice Mistríkovej, "tohtoročný program podobne ako vlani predstaví slovenské a české filmy, medzi nimi staršie tituly aj novinky, ktoré sú svojou kvalitou a zároveň oddychovým a zábavným žánrom, vhodné pre široké publikum a atmosféru letného kina."
Putovný kinematograf na Slovensko prináša spoločnosť Heineken Slovensko, a.s., ktorá sa už dlhodobo snaží o úzke prepojenie s kultúrnymi podujatiami. Značka Zlatý Bažant sa už druhý rok stala generálnym partnerom pojazdného kina Bažant kinematograf. Na otázku, prečo sa spoločnosť Heineken Slovensko, a.s., rozhodla aj toto leto podporiť tento netradičný, no už obľúbený projekt, odpovedá Zuzana Železníková, riaditeľka pre marketing a komunikáciu spoločnosti Heineken Slovensko, a.s. "Film je spoločenská záležitosť. Je to niečo, o čo sa chcete podeliť s ostatnými. A to rovnako platí aj pre Zlatý Bažant. Spojenie filmového umenia a našej prémiovej značky preto pokladám za skutočne vynikajúce. Záujem o Bažant kinematograf aj v ďalších mestách nám dáva istotu správneho rozhodnutia." A čo bolo hlavným podnetom, aby po Slovensku cestovali až dva autobusy? "Rozhodnutie vyslať na cesty dva autobusy je len prirodzenou reakciou na odozvy minulého roka, keď sa mnoho ľudí pýtalo, prečo sme nezavítali s Bažant kinematografom aj do ich mesta. Dva autobusy navštívia tento rok dvojnásobne viac miest a umožnia tak podstatne väčšiemu počtu fanúšikov zažiť filmovú atmosféru priamo pod holým nebom."
Základná trasa oboch autobusov Bažant kinematografu 2004 povedie na 25 rôznych slovenských miest (Spišská Nová Ves, Považská Bystrica, Banská Bystrica, Košice, Poprad, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Humenné, Bardejov, Trenčín, Prešov, Žilina, Rimavská Sobota, Martin, Prievidza, Zvolen, Topoľčany, Nitra, Trnava, Šaľa, Piešťany, Nové Zámky, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava). Bažant kinematograf 2004 sa aj tento rok zastaví na troch letných podujatiach - Art Film Trenčianske Teplice (18. - 22. 6.), Bažant Pohoda Trenčín (16. - 18. 7.) a Country lodenica Piešťany (26. - 28. 8.), pričom dramaturgia filmov bude prispôsobená programu podujatí. Vstup na všetky projekcie putovnej akcie Bažant kinematograf 2004 s neopakovateľnou atmosférou kina pod holým nebom je voľný. Premietať sa začne krátko po zotmení, pričom predstavenie sa nekoná v prípade nepriaznivého počasia, predovšetkým za silného vetra.
Projekt Bažant kinematograf minulý rok zaznamenal mimoriadny ohlas u divákov nielen preto, že jeho dramaturgia sa zameriava na divácky obľúbené domáce filmy, ale aj preto, že na námestia slovenských miest prináša neopakovateľnú atmosféru letných kín, ktorých na Slovensku postupne ubúda. Navyše je optimálnym riešením ako sa kultúrne a zároveň hodnotne zabaviť.
Program premietaní nájdete na https://www.kinematograf.sk/program.htm