AKO SA VYRÁBA DVD? |
AKO SA VYRÁBA DVD? |
Začiatkom roku 2004 prenikla na svetlo sveta informácia, že spoločnosť Sky Media stavia svoje nové výrobné haly na Slovensku v Novom Meste. Údajne tam mala byť jedna z najmodernejších a najväčších výrobných liniek na výrobu DVD R médií v Európe, a to napriek tomu, že médiá spoločnosti Sky Media sú u nás takmer neznáme.
Firma má svoje sídlo vo Švajčiarsku, kde sa momentálne nachádzajú aj výrobné linky. Mali sme možnosť navštíviť továreň a presvedčiť sa na vlastné oči, ako sa vyrábajú a testujú DVD médiá. Nie je pritom ničím výnimočným, keď tam narazíte na Slovákov, pretože podstatnú časť personálu tvoria práve oni. Jednak tí, ktorí tam pracujú "trvalo" a jednak tí, ktorí sú tam na zaškolení. Ako sa teda vyrába DVD?
Na samotný výrobný proces budete potrebovať "jediný" stroj. Princíp je pomerne jednoduchý. Do stroja sa najprv dostávajú prečistené polykarbonátové granule, ktoré sa roztavia a pod tlakom sa vstrekujú do lisovacej formy. Tým dostanete tenkú polykarbonátovú platničku s predlisovanou drážkou. Toto sa robí dvojmo v dvoch formách súčasne, pretože DVD médiá sa obvykle skladajú z dvoch polykarbonátových vrstiev – sendvičové prevedenie (spodná s DYE - farbivom a ochranná horná s potlačou a reflexným povrchom).
Platnička sa vyberie z formy a okamžite sa ochladzuje na teplotu 60 stupňov, čo zabezpečuje jej dostatočnú stabilitu (pri vyššej teplote by sa mohli prehýbať, ale pri 60 stupňoch sa fyzické vlastnosti nemenia a médium je dostatočne stabilné). Disky putujú ďalej v ochladzovacej komore do ďalšieho bloku, kde sa na ne nanáša DYE.
Čo je DYE?
DYE je v podstate farbivo. Prístroj nanesie na disk malé množstvo a rotáciou vo vysokej rýchlosti sa dosiahne jeho rovnomerné pokrytie. Zvyšok farbiva sa zachytáva v zásobníkoch a "recykluje" sa. DYE je totiž veľmi drahý. Jedno kilo stojí aj niekoľko tisíc Euro, no na druhej strane kilo vám postačí na niekoľko desiatok tisíc médií. Na disky sa nanáša skutočne len mikroskopická vrstva.
Okraj disku sa v ďalšom kroku očistí (zotrie sa DYE) a médium putuje do laserového skeneru, ktorý prekontroluje kvalitu DYE. Ak je všetko v poriadku, disk putuje do sorteru, ktorý oddelí médiá so záznamovou vrstvou od médií, ktoré putujú do metalizeru. Tu sa na médium nanáša reflexná (odrazová) vrstva.
Disky sú už takmer hotové. Obe platničky treba len zlepiť. Do stredu sa nanesie vrstva spojiva, ktorá sa pritlačí druhou platňou a fixuje sa. No a médium je hotové...
Týmto výrobným postupom sa vyrába väčšina čistých médií vo svete. Pre výrobu "originálnych" DVD sa používa veľmi podobný výrobný postup. Momentálne sa v továrni vyrábajú 4x a 8x DVDR. Výroba CD médií, ako aj výroba Dual Layer diskov, sa rieši OEM dodávkami od iných výrobcov (prevažne z Thajska), pričom firma Sky Media má oproti bežným "konkurentom" jednu veľkú výhodu - poznajú technológie a majú vlastné testery. Ak sa v dodávke vyskytne akýkoľvek problém, môžu celú zásielku vrátiť, čo sa už neraz stalo. Ich zamestnanec sa nachádza priamo vo výrobni v Thajsku, kde dohliada na výrobu a testuje vzorky. Balenie a potlač médií sa však robí v ich továrni vo Švajčiarsku.
Zaujímalo nás: Opýtali sme sa na niekoľko zaujímavých otázok okolo DVD priamo v továrni na ich výrobu...
Q: Všetky médiá sa u Vás čítajú (testujú) pri 1x rýchlosti, ale testované médiá sú napaľované iba pri certifikovanej rýchlosti. Znamená to, že 4x disky sú napaľované 4x a 8x disky 8x. Udáva sa pritom, že rýchlosť napaľovania je od 1x do 4/8x (najnovšie 16x). Aká je teda optimálna rýchlosť napaľovania?
A: Neodporúča sa napaľovať malými rýchlosťami na výkonné médiá, pretože pri práci sa laserom disk zahrieva. Bezpečné je napaľovanie certifikovanou rýchlosťou, no ani napaľovanie médií menšími rýchlosťami (s menším výkonom laseru) neznehodnotí záznam. Optimálne rýchlosti pálenia sú však skôr od polovice hore, č iže ak máte médium 4x, optimum pri pálení je 2x až 4x rýchlosť a médiá certifikované pre 8x je najlepšie napaľovať od 4x do 8x. Mnohé disky zvládnu aj vyššiu rýchlosť záznamu, ako je maximálna certifikovaná rýchlosť, ale samozrejme z istými rizikami...
Q: Koľko trvá výroba jedného disku a koľko médií dokáže vyrobiť stroj za jednu zmenu?
A: Samotný proces výroby jedného disku síce trvá pár minút, no hotové médium vypadne z výrobnej linky každých 4-5 sekúnd. Za 12 hodín vyrobí reálne jedna linka asi 9 000 dobrých médií. Tie ešte treba potlačiť, zabaliť a distribuovať ku zákazníkom.
Q: Ako často sa testujú médiá?
A: Zhruba každú hodinu sa berú vzorky pre rýchle testy kvality. V prípade podozrivých výsledkov sa kontroly opakujú s ďalšími vzorkami. Raz za 8 hodín sa robí veľký úplný test, ktorý trvá asi 120 minút...
Q: Aká je životnosť médií, resp. zaznamenaných dát?
A: Je to veľmi individuálne. Veľa závisí od podmienok, v akých sa disky skladujú, ako sa distribuujú a akou rýchlosťou a na akom zariadení sa napaľujú.
Q: Čo najviac znižuje životnosť média?
A: Mechanické deformácie a nesprávne zaobchádzanie. Pri čítaní optických diskov v rôznych prístrojoch sa počíta s určitými deformáciami. Disk sa napríklad zahrieva pri čítaní a taktiež výrobný proces nezaručuje úplne dokonalý tvar. Optika musí korigovať drobné mechanické deformácie (prehýbanie, excentricitu disku a podobne). Nekvalitná mechanika môže preto médium aj pri bežnom čítaní hravo zničiť. No a, samozrejme, veľa závisí od správneho skladovania diskov, pretože okrem nečistôt na povrchu a mechanických poškodení (škrabancov) sú najväčším nepriateľmi najmä teplo a slnečné žiarenie...
Text prevzatý z portálu www.dvdspace.sk