PREVIEW: LISTY Z IWO JIMA |
PREVIEW: LISTY Z IWO JIMA |
Už prvý marcový deň sa môžeme spoločne tešiť na príchod prvého z dvojice filmov mapujúcich hrôzostrašné udalosti, ktoré sa pred šiestimi desaťročiami odohrali na japonskom ostrove smrti – Iwo Jima, medzi vojskami americkej a japonskej armády. Clint Eastwood ako osvedčený režisér citlivo spracoval tento neľútostný konflikt z obidvoch strán frontu. Kým tomu z americkej strany sa bližšie povenujeme budúci týždeň, dnes zaostríme našu pozornosť na odvážny manéver japonského generálporučíka Tadamichi Kuribayashiho (Ken Watanabe), tento človek totiž dokázal vštepiť nádej tam, kde jej v danej chvíli bolo najmenej. Ostrov Iwo Jima tak vďaka nemu odolával smrti dlhšie ako sa predpokladalo.
Jún roku 1944. Vojnový konflikt v Pacifiku vrcholí. Americké jednotky sa pripravujú k splneniu misie – dobiť japonský ostrov Iwo Jima. Naň boli vyslané japonské vojská s úlohou čím najviac vzdorovať enormnej presile zo strany Američanov. Mladí chlapci si museli zbaliť všetky švestky a nepripúšťať si myšlienku, že sa už možno nikdy nevrátia domov, späť ku svojim rodinám, priateľom a známym. Po neľútostnom boji neostalo z ich tajného sna nič. Až do dňa, kým smrtiaci ostrov neodokryl jedno z najväčších tajomstiev. Pod čiernou, vojnou zdecimovanou zemou bolo nájdených niekoľko stoviek listov, odkazujúcich na otrasnú hrôzu krutého konfliktu. Tieto listy pomohli identifikovať chýbajúce časti skladačky, dotvorili príbehy chlapcov, ktorí túžili po návrate domov a bežnom živote, to im však nebolo dopriate. Česť nielen im, ale aj pozostalým rodinám, aspoň cez filmové médium vzdáva nestarnúci oscarový režisér Clint Eastwood: „Dúfam, že sa mi podarilo vyrozprávať obe strany príbehu, ktoré dokopy vytvoria nový spôsob náhľadu na túto dojemnú udalosť v našej zdieľanej histórii.“
Do svojho hlboko dojemného príbehu Eastwood zasadil niekoľko výraznejších postáv. Tým najdôležitejším je samozrejme poručík Kuribayishi, hybná sila celého konfliktu, kedysi aktívny cestovateľ naprieč celou Amerikou, teraz dôkladný znalec spôsobov súpera. Jeho meno už dávno prekročilo hranice Japonska, vďaka nezlomným metódam, ktorými sa jeho postava po celý čas vyznačuje, pribúdajú americkým protivníkom vrásky na čele. Obsadiť do tejto zásadnej úlohy niekoho iného, ako v rozlete hrajúceho Kena Watanabeho nepripadalo v úvahu. Niekdajší nominant na Oscara za Zwickov opus Posledný samuraj sa o natáčaní vyjadruje vo veľmi pozitívnom duchu: „Clint načúval mojim názorom, mnohé z nich aj prijal. Bol v istom zmysle ako môj otec. Atmosféra na pľaci bola vždy srdečná, silná a inteligentná a v každom prípade veľmi príjemná.“
V pochvalnom tóne ohľadom vzťahu režisér - herci sa nechal počuť aj výkonný producent a spoľahlivý scenárista Paul Haggis (Oscar za minuloročný Crash) podľa ktorého: „Eastwoodova tendencia umožniť hercom slobodne objavovať svoje postavy je jedným z jeho darov. Je to o spolupráci. A to je práve to prečo ho podľa mňa majú umelci radi. Preto ho milujú aj scenáristi aj herci. Požaduje od vás to najlepšie. A potom to zúžitkuje. A to je ten najlepší spôsob ako robiť filmy.“
Vo filme sa objaví drvivá väčšina, u nás neznámych hercov, všetci však museli prekonať ťažké sústo v podobe prísneho castingu. „Nepoznal som mnohých hercov, tak som sa pozrel na ich filmy. Hranie je hranie. Ak je dobré, je dobré a nezáleží na tom, či rozumiete jazyku, akým rozprávajú,“ hovorí Eastwood. Okrem hviezdneho Kena Watanabeho dáva dojímavý príbeh priestor na realizáciu aj niektorým zásadným vedľajším postavám, zoznámime sa napríklad s pekárom Saigom (Kazunari Ninomiya), ten chce žiť len z jediného dôvodu, aby sa mohol ešte raz vrátiť domov, ku svojej žene Hanako (Nae Yuuki) a čerstvo narodenej dcére. Jeho protikladom je naopak postava nekompromisného poručíka Ita (Shido Nakamura), odvaha a odhodlanie v jeho prípade nepozná žiadne hranice a radšej by prijal samovraždu, ako hanebnú kapituláciu. Baron Nischi (Tsuyoshi Ihara), čestný športovec, kedysi triumfoval pod olympijskými kruhmi, teraz zabíja nevinných chlapcov, akým je aj on sám. Títo a ďalší mladí muži podľa Eastwooda: „Venujú svoje životy, aby obránili svoju krajinu, pretože ich nadriadení si myslia, že dokážu oddialiť inváziu na japonskú pevninu.“
Eastwood mal od samotného začiatku jasnú predstavu. Spracovať obe strany nedopovedaného príbehu, jeden bez druhého mu jednoducho nedával komplexný obraz a požadovaný zmysel. „Na mnohých vojnových obrázkoch, s ktorými som vyrastal boli dobrí a zlí chlapci. No a v živote a vo vojne to tak nie je. Tieto filmy nie sú o výhre, ale prehre. Je to o dopade vojny na ľudí, a na tých, ktorí stratili svoje životy omnoho skôr ako nadišiel ich čas.“
Režiséra trápila ešte jedna nevyriešená prekážka. Nebol si úplne istý tým, ako zareagujú príslušné orgány na jeho prosbu nakrúcať na tomto „svätom“ ostrove. Dočkal sa však veľmi prívetivej odpovede zo strany tokijského guvernéra Shinatro Ishihara (mimochodom ide o bývalého herca, režiséra a uznávaného spisovateľa), ten Eastwoodov zámer hlboko ocenil a pod podmienkou, že sa štáb vyhne svätým miestam ostrova, podal jasné súhlasné stanovisko. „Nemyslím si, že by sa mu páčilo, ak by sme mali na ostrove veľké množstvo pyrotechniky, aké sme plánovali, tak sme to nakoniec nakrútili na plážach Islandu, pri výrobe Zástav našich otcov,“ dodáva Eastwood. Ten musel počas filmovania čeliť silným emóciám, do pamäti sa mu určite vryje jeho posledná návšteva ostrova: „Bol to úžasný zážitok. Veľmi sa ma táto udalosť dotkla. Prechádzať sa po tomto ostrove, po miestach, kde toľko matiek stratilo svojich synov na oboch stranách frontu.“
Premiéra tohto obzvlášť autentického príbehu je čo chvíľa pred nami, a aktuálnou je aj s filmom úzko súvisiaca téma Oscarov. Na tejto pôde totiž prvý z dvojice filmov Clinta Eastwooda bojuje v štyroch ostro sledovaných kategóriách. Okrem nominácie za najlepší film a réžiu, akadémia ocenila aj prácu s pôvodným scenárom a zvukovým strihom. Aj keď šance na úspech sú tentoraz pomerne mizivé a v rovine fantazírovania, nič to nemení na tom, aby ste sa počas prvých marcových dní vybrali do kina, táto citlivo spracovaná látka si to určite zaslúži.
„Myslím si, že tie životy sú hodné ducha, určitého rešpektu, tak ako cítim rešpekt k americkým jednotkám. Cítim sa príšerne kvôli obom zúčastneným stranám v tejto vojne a vo všetkých vojnách. Je tam vždy ohavné množstvo nevinných ľudí, ktorí sú obeťami takýchto situácií a ak vieme ukázať niečo z ich životov cez týchto mladých mužov teraz, bude to prejav úcty voči ľudom, ktorí položili svoje životy za svoju krajinu.“
/Clint Eastwood/