INDIANA JONES A KRÁĽOVSTVO KRIŠTÁĽOVEJ LEBKY |
INDIANA JONES A KRÁĽOVSTVO KRIŠTÁĽOVEJ LEBKY |
Komerčne najočakávanejší film tohto roka klope na brány svetových aj slovenských kín. Muž s bičom, fedorou a šibalským úsmevom sa totiž na staré kolená vrátil. A s ním aj trojica Lucas – Spielberg – Williams.
Štvrtý Indy po 19 rokoch v kinách
Máj, lásky a skúšok čas. Vo filmovom svete tiež štartovná čiara pre letnú blockbusterovú sezónu. Ostatný máj si to do našich kín namieril tretí Spiderman, tretí Piráti, či tretie pokračovanie Taxi série. Tohtoročný máj síce čoskoro privíta už druhý očakávaný blockbuster (Speed Racer), ale bude sa jednoznačne niesť v znamení ikony dobrodružného filmu - Indiana Jonesa.
Trilógia, ktorá v 80. rokoch kraľovala kinám po celom svete, mala byť pôvodne päťdielnou sériou. Aspoň tak znela zmluva, ktorú uzavreli George Lucas a Steven Spielberg so štúdiom Paramount. Po dokončení tretieho dielu Posledná križiacka výprava si však režisér Spielberg a predstaviteľ titulnej úlohy, skvelý Harrison Ford, chceli dať s jonesovskou sériou prestávku. Lucasovi vzniknutá situácia vyhovovala, nakoľko v tom čase nedokázal prísť na adekvátnu dejovú zápletku pre prípadné tretie pokračovanie. Nakoniec ho oslovil mýtus tzv. krištáľovej lebky (jedná sa o technicky dokonalú relikviu vytvorenú z jedného kusu, ktorá bola v polovici 20. rokov dvadsiateho storočia nájdená v troskách starého mayskeho mesta na území dnešného Belize). Motív tejto záhady chcel etablovať už v seriáli Dobrodružstvá mladého Indiana Jonesa, no nepodarilo sa a so svojím nápadom oboznámil dvojicu Spielberg - Ford.
Jeho myšlienka sa ujala a nasledovala fáza písania scenáru, ktorá sa pre tvorcov stala malou nočnou morou. Scenár k najnovšiemu Indymu sa pokúšali okrem iných napísať mená ako M. N. Shyamalan, duo Stephen Gaghan a Tom Stoppard, či Frank Darabont. Duchovnej trojici celej jonesovskej série nakoniec padol do oka scenár Davida Koeppa. Na zozname jeho prác nájdete scenáre k takým hitom ako Jurský park, Spider-Man či Vojna svetov.
Nakrúcať sa začalo v polovici júna ostatného roka v Novom Mexiku. Nakrúcalo sa výhradne v Amerike. Pre scény odohrávajúce sa v peruánskej džungli sa štáb presunul na Havajské ostrovy, kde tvorcovia strávili tri týždne. Definitívne posledná klapka padla posledný februárový deň tohto roka. Rozpočet sa z plánovaných 125 mil.$ pretiahol na 185 mil. $.
Spielberg si u Lucasa presadil, aby bol nový Indiana nakrútený klasickým staromódnym spôsobom s minimálnym podielom digitálnej kamery a špeciálnych efektov. Výsledkom je skutočnosť, že iba necelá tretina filmu sa zrodila digitálne. Postu kameramana sa ujal od Schindlerovho zoznamu, režisérov neodmysliteľný spolupracovník - Janusz Kaminski. Ten si musel dopodrobna naštudovať kameramanský štýl Douglasa Slocombea, ktorý stál za kamerou pri doterajšej trilógii.
John Williams, Spielbergov dvorný hudobný skladateľ a päťnásobný držiteľ Oscara (Čeľuste, Schindlerov zoznam), nemohol chýbať ani na tvorbe ďalšieho dobrodružstva univerzitného profesora archeológie a vášnivého hľadača artefaktov v jednej osobe. Práve jemu môžeme vďačiť za jeden z najslávnejších hudobných motívov, aký bol kedy k filmu skomponovaný.
Príbeh mal byť do poslednej možnej chvíle zahalený rúškom tajomstva, avšak producenti Frank Marshall a Lucas už čo–to stihli potvrdiť, resp. vyvrátiť. Dej sa bude odohrávať presne o 19 rokov po Poslednej križiackej výprave (podobne ako v skutočnosti), teda v roku 1957. Indy, nachádzajúci sa pred dverami zaslúženého dôchodku, si tento raz robí zálusk na tajuplnú krištáľovú lebku. Na ceste po jej stopách ho zvedie osud dohromady s rebelujúcim mladíkom motorkárom - Muttom Williamsom (Shia LaBeouf – Transformers, Disturbia). Čoskoro ale zistia, že v svojom hľadaní nie sú sami. Indyho úhlavným nepriateľom sa po nacistických Nemcoch stanú Rusi, čo je v dobe Studenej vojny pochopiteľné. Na ich čele bude stáť chladná agentka Irina Spalko (oscarová Cate Blanchett - Kráľovná Alžbeta).
Na scéne sa po Indyho boku objaví aj jeho prvá láska z otváracej časti - Marion Ravenwood (Karen Allen). Menšiu úlohu si tiež strihne John Hurt, ktorý stvárni Indyho kolegu Harolda Oxleya. Ten v roku 1937 počas hľadania lebiek záhadne (ako inak) zmizol. Smutnou správou je, že predstaviteľ Indyho otca profesora Henryho Jonesa – Sean Connery - odmietol účasť v čoby len malej roličke. Veľká škoda, pretože herecké predstavenie juniora a seniora Jonesových bolo v treťom dieli slasťou pre uši aj oči.
Dozaista nejedného fanúšika sužujú obavy, ako sa 64-ročný Ford s odstupom 19 rokov popasoval so svojou životnou úlohou. Ak to niekoho z vás sčasti upokojí, jeho príprava pozostávala z dennodenného trojhodinového cvičenia a zeleninovo-rybej diéty. Čo sa týka pochybností, už dobrých pár týždňov hýri v hlavách všetkých fanúšikov polemika ohľadom UFO zápletky. Povráva sa totiž, že príbeh zavíta aj do Oblasti 51. Známa je tiež teória, spájajúca tajomstvo krištáľovej lebky práve s mimozemským pričinením. Nechajme sa teda (dúfajme, že milo) prekvapiť.
Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky bude mať slávnostnú predpremiéru 18. mája na festivale v Cannes. O štyri dni na to sa ho do sýta nabažia aj diváci po celom svete, vrátane Slovenska. Aké sú vaše očakávania najmä po minuloročných sklamaniach, ktoré so sebou májové blockbusterové pokračovania priniesli?