MY VŠETCI SME JEDEN SVET |
MY VŠETCI SME JEDEN SVET |
V týchto dňoch prebieha v bratislavskom kine Mladosť, Českom centre a Univerzitnom pastoračnom centre 3. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov o (ne)dodržiavaní ľudských práv JEDEN SVET Bratislava 2002, ktorý zorganizovalo občianske združenie Človek v ohrození. Tento ročník prináša milovníkom dokumentom i divákom, ktorí sa neboja pouvažovať o pálčivých globálnych témach štyri desiatky snímkov v 18 krajín. Všetky spája rozprávanie príbehov na pozadí medializovaných senzácií a cez individuálne osoby ľudí približujú reálnu situáciu v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, na Balkáne, na Blízkom Východe, v juhovýchodnej Ázii, Afrike, Latinskej Amerike, ale naráža aj na problémy vyvinutého západného sveta. Tematicky sa festival dotýka vojnových konfliktov vo svete, boju proti diktatúre, násiliu proti bezmocných, život prírodných národov a problémy rozvojových krajín. Snahou festivalu je priblíženie skutočného stavu uplynulých udalostí a doplnenie príbehovej mozaiky reálneho sveta v ľudsko-právnej mienke. Po niektorých projekciách sa vytvára priestor pre diskusie so zahraničnými i domácimi hosťami, v ktorých rozprávajú tvorcovia či protagnosti o faktoch tak, ako sa skutočne stali. Práve neformálne diskusie dávajú festivalu iný rozmer, pretože nejde len o jednoduché zhliadnutie polhodinového dokumentu a vzápätí návratu domov, počas ktorého sa na chvíľku zamyslíte nad videným filmom. Dialógy s ostatnými divákmi a predovšetkým tvorcami sú rozhodne správnym elementom navyše. Program festivalu obsahuje aj pôvodnú programovú sekciu venovanú rómskej tematike, ktorá obsahuje niekoľko dokumentov zobrazujúcich premenu vnímania rómskeho etnika v našej krajine za posledných päťdesiat rokov.
Na otázku ako vyzerá podobný dokument z festivalu vám prinášame krátku recenziu na otvárací film Nedokončená symfónia : "Film sa zaoberá tematikou protestu proti vojne vo Vietname v roku 1971. Bolo to obdobie, keď už po viac ako piatich rokov bojov mali mnohí Američania plné zuby vojny, no vláda ich neustále posielala ďalej na zbytočné jatky. Keď slúžite dva roky na opačnej strane pologule a príkazy zvrchu vám doslova nútia mučiť nevinných civilistov v domnienke, že získate od nich pár informácií, pochopiteľne, že vám tieto udalosti ovplyvnia rozum a čisté zmýšľanie. A v momente, keď sa s vaším najlepším priateľom odfotíte pri mŕtvole sotva niekoľkomesačného dieťaťa alebo porozprávate o tom, ako kto znásilnil polovicu dediny, pochopíte, že niečo nie je v poriadku. Vašu psychiku ovplyvnila armáda a tá dostáva príkazy od vlády. A sme doma. Niekoľko veteránov zahadzuje svoje medaily a vyznamenania (ironicky prevzaté za zmasakrovanie minimálne dvojciferného počtu nevinných) a všetko sa schyľuje k protestu a masovému zatykaču v americkom štáte Massachussets. Prišiel víkend, keď poslednýkrát obliekli svoje maskáče a chytili sa svojich zbraní. Vydali sa na pochod, aby skončili na Lexington Green a vyvolali solídny protest proti armáde, štátu a samotnému prezidentovi. Pochopiteľne, že táborenie na úradnom pozemku neprináša nič dobré, a tak sa štát okrem odovzdaní zahodených medailí rozhodol udobriť svojich veteránov ešte jedným gestom - zatkol ich na proteste proti jeho vlastným krivdám. Bola to noc, keď sa demokracia síce posunula do ďalšieho štádia, no v konečnom výsledku utrpela len porážku. Bolo to Pyrrhovo víťazstvo v krajine, ktorú považujú mnohí za vrcholnú v oblasti demokracie. Ale aj USA má svoje muchy a tej pamätnej noci roku 1971 sa vyrojilo určite viac než dosť. - Najprv sa pozriete na hrôzy Vietnamu, preberiete ich so špecialistami, odsúdite ich a potom sa vydáte na ich posledný pochod. A hoci ste ako Narodený 4. júla absolvovali pobyt v Čate, odhalili vo Vietname Nebo a Zem a pritom ste si zaspomínali ako ste boli vojaci v Údolí tieňov, návšteva koncertu Nedokončenej symfónie vám prinesie nový pohľad na skutočný úder pod pás americkej demokracii. V druhom akte síce pomalšie a nudnejšie sledujete samotný pochod, protest a zatýkanie nevinných veteránov, ale v treťom akte si vypočujete pár nezmyselných argumentov z úst hláv štátov, ktoré vás len utvrdia svojou tvrdohlavosťou vo svojej prázdnote a hrozbe ďalších konfliktov. Áno, je to dobrý dokument a nepriniesol príliš príjemný zážitok (ale ani príliš silný, ako nám organizátori festivalu pred zhliadnutím zaželali)."
Podobné pocity si môžete odniesť i z nasledujúcich dokumentov, ktoré sa v priebehu víkendu objavia a ktoré vám odporúčame.
Dnes večer o 18. hod v Mladosti bude premietnutý Čečenská uspávanka (57 min), v ktorej päť vojnových korešpondentov rozpráva o svojich profesionálnych a osobných zážitkov z vojny v Čečensku. Po projekcii nasleduje diskusia s aktivistom z organizácie Memorial z Grozného. A o 19.45 sa uvádza Mladosť Deti zo stanice Víťazstvo (108 min), celovečerný dokument o každodennom prežití piatich detí v "rodine" sirôt v metre pod ulicami Bukurešti. V Českom centre budú od 16. hod zobrazovaní Rómovia vo viacerých dokumentoch a ich osudy i snahy filmárov pochopiť ich životný údel. Vo večerných hodinách sa premietne Kvapka z pohára nesmrteľnosti (58 min) - o najväčšej náboženskej slávnosti na svete), portrét s názvom Ron Haviv - Vojenský fotograf (55 min) - o (ne)štandardnej moci médií a Hranice (58 min) - smutné svedectvo o hraniciach Izraela.
Zajtra by ste nemali prepásť v Mladosti : 15.00 - Je to môj život (74 min) - príbeh o mladíkovi s AIDS, ktorý odmieta užívať lieky na potlačenie choroby, pokiaľ nebudú bezplatné, 16.15 - Deti Kosova 2000 (90 min) - o deťoch v Kosove a hrôzach, ktoré prežili a 20.45 - Šialení (97 min) - dokument o veteránoch mierových síl, ktorí sa pomocou hudby snažia zabudnúť na hrôzy vojny. Okrem toho beží v Českom centre zajtra o 19.15 unikátny dokument Zabiť prvýkrát (73 min) - provokatívne svedectvo o vojne, zabíjaní a prvom stlačení spúšte v smrtonosnej situácii.
A v nedeľu bude dominovať trojhodinový dokument Vojna a mier o militarizácie Zeme, ktorý bol natáčaný v Indii, Pakistane, Japonsku a USA.
Vstupné na blok dokumentov (cca 60 - 120 minút) je 30 Sk, celofestivalová permanentka stojí 150 Sk a pre študentov je za 100 Sk. Prajeme silný zážitok!