11 OSCAROVÝCH IGNORÁCIÍ ZA ROK 2011

11 OSCAROVÝCH IGNORÁCIÍ ZA ROK 2011

článok



Reagujeme na oscarové nominácie 84. ročníka z minulotýždňového utorka, ktoré priniesli nejedno nemilé prekvapenie a viacerých tvorcov či hercov a výsledky ich tvorivej práce odignorovali. Tu je jedenásť z nich.

11 oscarových ignorácií za rok 2011 11 oscarových ignorácií za rok 2011


Albert Brooks, Drive (Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe)
Brooks má za stvárnenie mafiána v akčnej dráme Drive na konte vyše 15 ocenení a zopár nepremenených šancí. Akurát medzi kandidátmi na cenu od SAG (Screen Actors Guild) a BAFTU chýbal. Tak či onak, jeho výkon a množstvo cien ho pasovalo do role TOP favorita na zisk Oscara. To, že nebude ani nominovaný, sme skutočne nepredpokladali. Miesto mu najskôr uchmatol Max von Sydow z oscarového prekvapenia Extremely Loud & Incredibly Close, ktoré prišlo skutočne v hodine dvanástej.

Andy Serkis, Zrodenie planéty opíc (Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe)
Už od čias prsteňovej trilógie (najmä od Dvoch veží) sa živšie diskutuje, že by si akademici konečne mali začať všímať aj výkony digitálnych postáv s tzv. asistovaným herectvom, prípadne vytvoriť novú kategóriu - Najlepšia počítačová postava. Andy Serkis, ktorý slúžil ako predobraz už pre rozpolteného Gluma (nielenže mu prepožičal svoj hlas, ale aj pohyby, ktoré nasnímali špeciálne snímače pohybu umiestnené na jeho tele), tento raz v opičom prequeli pracoval na digitálnom Cézarovi, lídrovi opičej vzbury. A Cézarova mimika bola vcelku uveriteľná! Pripomíname, že v roku 2005 tiež „stvárnil“ King Konga a uznanie v podobe jednej jedinej nominácie by si už rozhodne zaslúžil.

11 oscarových ignorácií za rok 2011 11 oscarových ignorácií za rok 2011


Autá 2 (Najlepší animovaný film)
Áno, vieme, že druhé Autá sú snáď prvým priemerným počinom štúdia Pixar. Avšak to, že akademici dielo z tohto zbožňovaného a doteraz „neomylného“ štúdia obídu, sme rozhodne nečakali. „Povinná“ nominácia sa nekonala. Naopak, čo je príjemnou správou, miesto v tejto kategórii sa našlo pre dvojicu európskych titulov: A Cat in Paris (Une vie de chat) a Chico & Rita.

David Fincher, Muži, ktorí nenávidia ženy (Najlepší režisér)
S Davidom Fincherom a jeho najnovšou temnou detektívkou sa spočiatku tejto sezóny cien veľmi nerátalo. Keď však boli Muži, ktorí nenávidia ženy nominovaní na hlavnú cenu u NBR (National Board of Review) či PGA (Producers Guild of America) a Fincher dokonca na cenu od amerických režisérov (DGA – Directors Guild of America), čakalo sa, že oscarová miestenka v režisérskej kategórii mu neujde. Opak bol pravdou. Pri porovnaní oscarovej päťky so zostavou nominovanou na DGA, zostáva konštatovať, že s Fincherom si vymenil miesto Terrence Malick (Strom života). A asi je to tak správne.

11 oscarových ignorácií za rok 2011 11 oscarových ignorácií za rok 2011


Drive (Najlepší film)
Obavy sa naplnili. Nenomináciu  tejto artovej akčnej žánrovky v hl. kategórii sme mnohí ťažšie predýchavali. Túto skutočnosť sme už dosť „oplakávali“ aj v diskusiách, čo ešte dodať? Akademici jednoducho nedocenili túto žánrovú lahôdku, „rozprávku“, ktorá srší akousi poetikou, najmä vďaka viac než presvedčivo „pohodovému“ Ryanovi Goslingovi, trefne zvolenému soundtracku, spomaleným scénam a celkovo, presnej réžii Nicolasa Refn Windiga.

Leonardo DiCaprio, J. Edgar (Najlepší mužský herecký výkon v hl. úlohe)
Akademicky vďačne vyzerajúci počin (témou, menom režiséra, herecky + sľubný trailer) na vyhlásení nominácií úplne prepadol. Nepadla ani „povinná“ nominácia pre Lea. Spolupráca oscarového režiséra Clinta Eastwooda (Nezmieriteľní) s oscarovým scenáristom Dustinom Lance Blackom (Milk) bola úplne odignorovaná. Eastwoodovi, ktorý si srdcia akademikov získal naposledy s boxerskou drámou Million Dollar Baby, ostatné roky proste na Oscaroch nejde karta. V roku 2009 nezabodoval s Gran Torinom ani Výmenou a o rok neskôr neuspel ani so športovo-politickou tematikou Invictus. Otázka, kto privedie Lea k jeho prvému zlatému plešivcovi, je tak ešte stále nezodpovedná. Už to chvíľku vyzeralo, že to nebude Márty Scorsese, ale Clint.

11 oscarových ignorácií za rok 2011 11 oscarových ignorácií za rok 2011


Michael Fassbender, Shame (Najlepší mužský herecký výkon v hl. úlohe)
Má za sebou najvyťaženejší rok vo svojej kariére. Veľmi dobrý rok. Účinkoval v komiksovke X-Men: Prvá trieda, adaptácii klasiky Jana Eyrová, novom Cronenbergovi Nebezpečná metóda a v novinke režiséra Steva McQueena (Hlad)... Za údajne veľmi odvážny výkon v artovej dráme o sexuálnej závislosti pozbieral od kritikov radu cien a nominácií (vrátane nominácií na BAFTU a Zlatý glóbus), no americká akadémia ho prehliadla.

Tate Taylor, Farba citov (Najlepší adaptovaný scenár)
Okrem ženských hereckých kategórií a hl. kategórie Najlepší film sa Farbe citov dávali najväčšie šance ešte za scenár. Taylorova adaptácia obľúbenej knihy Kathryn Stockett The Help ale zostala bez povšimnutia.




Tilda Swinton, We Need to Talk About Kevin (Najlepší ženský herecký výkon v hl. úlohe)
Nominovaná na Zlatý glóbus, BAFTU či cenu americkej hereckej asociácie (SAG). Spolu s Meryl Streep (Železná lady) a Violou Davis (Farba citov) bola považovaná za jednu z TOP favoritiek. Miesto v oscarovej pätici však musela prenechať jednej z trojice Glenn Close (Albert Nobbs), Rooney Mara (Muži, ktorí nenávidia ženy) a Michelle Williams (My Week with Marilyn).

Tintinové dobrodružstvá (Najlepší animovaný film)
So Stevenom Spielbergom sa do prvej päťky najlepších animákov rozhodne rátalo. Už-už to vyzeralo, že Spielberg bude figurovať v oboch kategóriách: Najlepší film (Vojnový kôň) aj Najlepší animovaný film. Zlatým glóbusom ocenený Tintin sa však na Oscaroch  nakoniec musel uspokojiť len s nomináciou za najlepšiu pôvodnú hudbu pre Johna Williamsa, ktorý má šancu aj s Vojnovým koňom.

Will Reiser, 50/50 (Najlepší pôvodný scenár)
Sympaticky pôsobiaca dramédia o vyrovnávaní sa mladého muža s rakovinou v hl. úlohe s Josephom Gordon-Levittom. Autobiografický scenár Willa Reisera figuroval na glóbusoch aj v zozname kandidátov na scenáristické ceny (WGA). Oscary ho minuli.

A s čím ste najviac nespokojný vy?


autor Michal Šmajda 1.2.2012
ROK VDOVY
[RECENZIA ]
HERETIK
[RECENZIA ]
3
Gladiátor II
GLADIÁTOR II
[RECENZIA ]
KONKLÁVE
[RECENZIA ]
RED ONE
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 24748
02 |
návšt. 6614
03 |
návšt. 6732
04 |
návšt. 5632
05 |
návšt. 4024
06 |
návšt. 3905
07 |
návšt. 4379
08 |
návšt. 7618
09 |
návšt. 3984
10 |
návšt. 2637
REBRÍČEK US
01 |
$32,0 mil.
02 |
$7,3 mil.
03 |
$5,3 mil.
04 |
$5,2 mil.
05 |
$4,2 mil.
06 |
$2,9 mil.
07 |
$2,8 mil.
08 |
$2,3 mil.
09 |
$2,2 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.