LETNÉ KINO SNG PONÚKA VÝNIMOČNÉ ZÁŽITKY |
LETNÉ KINO SNG PONÚKA VÝNIMOČNÉ ZÁŽITKY |
Letné kino SNG bude aj v roku 2013 otvorené pre širokú verejnosť. Druhý rok existencie Letného kina SNG ponúkne špičkový balík filmov ocenených na prestížnych filmových festivaloch.
Amfiteáter Slovenskej národnej galérie, ktorý v minulom roku ožil pod značkou Letné kino SNG, priniesol divákom unikátny filmový priestor v centre mesta s atmosférou otvoreného premietania prepojeného s novým Letným pavilónom SNG. V roku 2013 v tomto projekte Slovenská národná galéria pokračuje, dramaturgom Letného kina SNG je opäť Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk . Hlavný filmový partner Letného kina SNG je mediálna spoločnosť Film Europe.
Bratislava, ktorá stratila všetky amfiteátrové lokality sa preto opäť môže tešiť na projekt Letné kino SNG, ktoré ponúkne zaujímavé a skutočne hodnotné vyplnenie prázdnej plochy na mape filmových kultúrnych aktivít.
Počas celého premietania diváci uvidia tituly z krajín ako Švédsko, Anglicko, Francúzsko, Španielsko, Grécko, Belgicko a USA. Nebudú chýbať filmy z festivalov v Rotterdame, Toronte, Cannes či Berlinale. Ak milujete filmy a vyhľadávate skôr inteligentnejšie publikum, leto v jedinom amfiku v Bratislave je viac ako isté.
PROGRAM NA MESIAC JÚN
4.6. 2013 | Call Girl (Švédsko, 2012, 104 min.) r. Mikael Marcimain (Film Europe)
Film Call Girl je hraným debutom režiséra Mikaela Marcimaina, ktorý sa v domácom Švédsku preslávil ako režisér televíznych seriálov a projektov. Vo svojej odvážnej kinovej prvotine sa inšpiruje jedným z najkontroverznejších politických škandálov, v ktorom bolo v 70. rokoch viacero ministrov a politikov vlády Olofa Palmeho obvinených z využívania služieb v sieti obchodu s prostitúciou neplnoletých dievčat pre vysokopostavených funkcionárov, biznismenov a celebrity. Film odkrýva temnú stránku politicky neutrálneho štátu, v ktorom hniezdi svet trblietavých, erotických i striptízových klubov a špinavých apartmánov, určených pre nelegálnu činnosť, prostredníctvom príbehu mladej Iris z najnižšej vrstvy spoločnosti. Marcimainova snímka vyniká sústredenou rekonštrukciou atmosféry tej doby, zaváňajúcej naliehavými spoločenskými zmenami a na MFF v Toronte v roku 2012 získala Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.
VIAC O FILME
8.6.2013 | Môj pes Killer (SR/ČR, 2013, 90 min.) r. Mira Fornay (PubRes)
Jednodňový príbeh Mareka (Adam Mihál), ktorý žije iba so svojim otcom (Marián Kuruc), najlepším priateľom psom a skupinou miestnych skínov, sa otrasie v základoch, keď objaví tajomstvo svojej matky (Irena Bendová), ktorá ho ako malého chlapca opustila. „Marek je síce antihrdina, ale mojim cieľom nie je vytvoriť iba čierno-biely charakter agresívneho nedozretého chlapca. Je to príbeh o hanbe a hrdosti, ktorá v prípade Mareka vedie k tragédii až antického rozmeru. Je to príbeh o našej viere, prečo v niečo veríme a ako táto viera spätne ovplyvňuje naše životy,“ naznačuje autorka Mira Fornay. Môj pes Killer je aktuálne najlepším slovenským filmom roka a jeho kvality potvrdila aj hlavná cena z prestížneho festivalu v Rotterdame.
VIAC O FILME
11.6.2013 | Pátranie po Sugar Manovi / Searching for Sugar Man (Švédsko/UK, 2012, 86 min.) r. Malik Bendjelloul (ASFK)
Pátranie po Sugar Manovi rozpráva neuveriteľný, ale pravdivý príbeh Rodrigueza – najväčšej rockovej hviezdy 70. rokov, ktorá nikdy vo svete nezažiarila. Dvaja producenti objavili Rodrigueza na konci 60. rokov v zadymenom, zapadnutom bare v Detroite. Boli očarení a presvedčení, že piesne plné silných melódií a prorockých textov mu prinesú povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie. Dva albumy, ktoré nahral, boli však nanešťastie úplným prepadákom, Rodriguez sa vytratil zo scény a ostali po ňom len historky o samovražde na pódiu. Pirátska nahrávka sa náhodou dostala do Južnej Afriky, ktorú práve apartheid odrezal od zvyšku sveta a Rodriguez sa tu na nasledujúcich dvadsať rokov stal fenoménom, slávnejším ako Rolling Stones. Snímka, ktorá tento rok získala Oscara pre najlepší dokumentárny film sa vydáva po stopách dvoch fanúšikov, ktorí chceli zistiť, čo sa v skutočnosti stalo s ich hrdinom. Objavia veľmi prekvapivé skutočnosti.
VIAC O FILME
15.6.2013 | Renoir (Francúzsko, 2012, 108 min.) r. Gilles Bourdos (Film Europe)
Film Renoir je založený na skutočnom príbehu starnúceho impresionistického maliara Augustea Renoira a začínajúceho filmára Jeana Renoira, ktorá je vyrozprávaná nádhernými obrazmi, ponorenými do zlatej farby a vyvolávajúcimi atmosféru samotnej Renoirovej maliarskej tvorby. Píše sa rok 1915 a maliar Auguste Renoir i jeho syn Jean sú poznačení smrťou ženy i matky zároveň. Ich životy však zmení mladá kráska s ohnivými vlasmi, ktorá im prinesie stratenú energiu a umeleckú inšpiráciu. Stane sa posledným modelom otca Renoira, ktorému zároveň navráti stratenú mladosť, a v psychicky nestálom Jeanovi svojou divokosťou i neskrotným duchom vzbudí nečakané túžby i vášeň k filmovému umeniu. Snímka Gillesa Bourdosa bola uvedená na MFF v Cannes 2012 v sekcii Un Certain Regard, kde súťažila s ostatnými filmami o najoriginálnejšiu výpoveď a výrazovú poetiku.
VIAC O FILME
18.6.2013 | Verbo (Španielsko, 2011, 87 min.) r. Eduardo Chapero-Jackson (Film Europe)
Hraný žánrový debut mladého španielskeho režiséra Eduarda Chapero-Jacksona bol v roku 2011 nominovaný na lokálne prestížne ceny CEC (Cinema Writers Circle – spolok filmových kritikov a scenáristov) za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe a za najlepšiu réžiu a v tých istých filmových kategóriách aj na medzinárodne uznávané národné filmové ocenenia Goya. Fantazijná snímka rozpráva príbeh adolescentnej Sary, ktorá ešte nedokáže porozumieť okolitému svetu a nedokáže si v ňom nájsť miesto. Neustále hľadanie odpovedí na nezodpovedané otázky ju privedie do tajomného fikčného sveta, kde sa púšťa do rôznych životu nebezpečných dobrodružstiev, aby našla samu seba i cestu v hmle zahalenom bludisku, nazývanom svet.
VIAC O FILME
22.6.2013 | Kauza Cervanová (SR/ČR, 2013, 100 min.) r. Robert Kirchhoff (ASFK)
Pred 37 rokmi bola zavraždená študentka medicíny Ľudmila Cervanová, dcéra plukovníka Cervana, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých utajených misiách v arabských krajinách. Od roku 1976 prebiehalo frenetické vyšetrovanie, nasledovala osobná zainteresovanosť prezidenta republiky Gustáva Husáka do prípadu a desiatky výsluchov zadržaných a obvinených, vydieranie, manipulácie, falošné priznania, utajovanie informácií, a masívna propaganda v médiách. V roku 1981, po piatich rokoch vyšetrovania, socialistické súdy odsúdili skupinu siedmich mladých mužov. Spolu na 108 rokov. Boli navrhované tri tresty smrti, ktorým unikli len o vlások. V najťažších väzniciach Československa si každý z nich odsedel dlhé roky. Bez dôveryhodných dôkazov a svedectiev.
VIAC O FILME
25.6.2013 | Meteora / Metéora (Grécko, 2013, 82 min.) r. Spiros Stathoulopoulos (Film Europe)
Na horúcich pláňach stredného Grécka sa týčia majestátne pieskovcové skaly. Na ich vrcholkoch stoja ortodoxné kláštory Meteora, ktoré akoby viseli medzi nebom a zemou. Dole v údolí sa v drsnom kontraste s asketickým životom mníchov a mníšok odvíjajú bežné životy farmárov. Mladý mních Theodoros a mníška Urania zasvätili svoje životy prísnym rituálom a praktikám svojej komunity. Ich život je však podrobený ťažkej skúške, keď začnú pociťovať silnú vzájomnú náklonnosť. Musia sa rozhodnúť medzi duchovnou oddanosťou a svojimi ľudskými túžbami. Akou cestou sa vydajú? Snímku Meteora uviedli v súťaži na Berlinale 2012.
VIAC O FILME
29.6.2013 | Hasta la vista! (Belgicko. 2011, 115 min.) r. Geoffrey Enthoven (ASFK)
Philip, Lars a Jozeph sú traja mladíci, ktorí milujú víno a ženy. Sú však stále panici. Pod zámienkou ochutnávky miestnych vín sa vydajú na cestu do Španielska s vidinou prvých sexuálnych zážitkov. Nič ich nezastaví – dokonca ani ich hendikep: jeden je slepý, druhý na vozíku a tretí je ochrnutý. Hasta la vista! rozpráva príbeh o láske, sile kamarátstva a o túžbe prostredníctvom roadmovie, v ktorej je, tradične, cesta dôležitejšia ak cieľ. Je to príbeh o humore ako jedinom prostriedku, ktorý pomáha vyrovnať sa s neľahkou situáciou, o silnej túžbe ako najväčšom hýbateľovi ľudskej snahy boriť hranice. Film vznikol na motívy skutočného príbehu Astu Philpota a jeho priateľov. Už piate dielo belgického režiséra Geoffreyho Enthovena sa odvíja na pôdoryse dvoch osvedčených žánrových vzorcov: road movie + komerčne úspešná formulka o pár mladíkoch, ktorí sa všemožne snažia prísť o panictvo. Hasta la vista! však tento prvok nekarikuje, naopak, vychádza iba zo skutočných udalostí.
VIAC O FILME