TV TIPY 5.11. - 11.11. 2018 |
TV TIPY 5.11. - 11.11. 2018 |
PONDELOK 5.11.
Na západe nič nové (All Quiet on the Western Front, 1930, USA, Lewis Milestone), Dvojka, 22.25
Zrejme najvydarenejšia adaptácia románu Ericha Mariu Remarqueho v réžii Lewisa Milestonea vyniká okrem iných predností aj silným protivojnovým posolstvom a originálnym využitím kamery. Ide o príbeh skupiny nemeckých vojakov počas bojov prvej svetovej vojny a ich postupné prebúdzanie do krutej reality. Aj po takmer 90 rokoch znesie táto monumentálna snímka porovnanie s remeselne dokonalým Zachráňte vojaka Ryana, vo svojej dobe priniesol podobné antivojnové posolstvo aj King Vidor v snímke The Big Parade.
Oceľové magnólie (Steel Magnolias, 1989, USA, Herbert Ross), Filmbox, 19.30
Takmer výhradne ženská konverzačná komédia vznikla paradoxne pod taktovkou mužskou, a to hollywoodskej legendy Herberta Rossa. Do hlavných a vedľajších úloh bolo obsadených viacero veľkých hviezd. Julia Roberts, Shirley MacLaine, Daryl Hannah, Sally Field alebo Dolly Parton. Mužskú česť „zachraňujú“ Sam Shepard a Tom Skerritt. Podobný prístup „muži proti ženskej presile“ o dekádu neskôr použil aj Robert Altman v Doktor T. a jeho ženy.
Cesta do hlubin študákovy duše (1939, Československo, Martin Frič), CS Film, 20.00
Jednu z najmilovanejších prvorepublikových komédií nakrútil nesmierne usilovný Martin Frič. Milý a dodnes úprimne vyznievajúci film ešte z dôb, kedy tunajšia stredoškolská mládež nehúlila trávu a nepočúvala slovenský a český hip-hop pôsobí v súčasnosti ako balzam na dušu. Frič skladá mozaiku z osudov viacerých študentov, ale prím hrá starý profesor Matulka a plán vynaliezavých žiakov, ako ho prinútiť zložiť štátnu skúšku. Okrem Jindřicha Plachtu v úlohe profesora si užijete mnohé budúce hviezdy našej kinematografie v úlohách mladíkov.
UTOROK 6.11.
Hráči (Rounders, 1998, USA, John Dahl), AMC, 20.15
Matt Damon si po Dobrom Willovi Huntingovi zahral opäť geniálneho mladíka, tentokrát však svoj mozog využívajúceho po večeroch pri partičkách pokeru. No a to vždy smrdí problémami. Jeho problémovým parťákom je namiesto Bena Afflecka Edward Norton. Do hry sa samozrejme dostáva aj láska. Hráči svojim oldschoolovým feelingom pripomenú starú klasiku Podraz s Robertom Redfordom a Paulom Newmanom v hlavných úlohách a svojim spôsobom sú dnes, 20 rokov po svojom vzniku, taktiež príjemným retrom.
Čas pomsty (Welcome to the Punch, 2013, VB, USA, Eran Creevy), JOJ Plus, 23.40
Neprávom prehliadaný britský akčný thriller s Jamesom McAvoyom a Markom Strongom v hlavných úlohách detektíva a bývalého zločinca. Scenár Času pomsty sa nakoniec ukazuje byť o niečo komplikovanejším, ako sa zdá na prvý pohľad a nie je tak iba tupým akčným béčkom. Režisér v prvom rade ponúka drsnú chlapskú akciu, nasnímanú pred pozadím modernej londýnskej panorámy, a dá spomenúť napríklad aj na starého dobrého Drsného Harryho (Callahana).
Lion (2016, Austrália, VB, USA, Garth Davis), JOJ Cinema, 23.50
Prvá časť snímku Lion sa odohráva v nevľúdnom prostredí indického megapolisu Kalkata a zoznamuje nás s 5-ročným chlapcom Saroom, ktorý sa tu náhodou stratil svojim rodičom pri ceste vlakom. Chlapca si adoptuje manželský pár z Austrálie a odváža si ho tisícky kilometrov od jeho domova. Ako študent vysokej školy však Saroo zatúži spoznať aj svojich skutočných rodičov a vydáva sa ich hľadať do Indie. V úlohe Sarooa sa predstavil Dev Patel (Milionár z chatrče) a za svoj výkon bol ocenený oscarovou nomináciou, rovnako ako Nicole Kidman za úlohu jeho adoptívnej matky.
STREDA 7.11.
Mission: Impossible (1996, USA, Brian De Palma), Jednotka, 20.30
Úspešnú sériu s názvom Mission: Impossible ako prvý podľa úspešného seriálu adaptoval na veľké plátno Brian De Palma. Jeho prvá nemožná misia je dodnes zo všetkých 6 dielov najštýlovejšia a namiesto zbesilej akcie dáva prednosť značne prekombinovanej historke, kde si Ethan Hunt nemôže byť istý nikým vo svojom tíme ani okolí. Zo značnej časti sa nakrúcalo aj v Prahe. Okrem Toma Cruisea sa v ďalších dôležitých úlohách objavili Jean Reno, Jon Voight, Ving Rhames, Kristin Scott Thomas alebo Vanessa Redgrave.
Kam čert nemúže (1959, Československo, Zdeněk Podskalský st.), ČT 2, 22.00
Vo svojej dobe nesmierne populárna česká komédia zaujala aj využitím nadprirodzených prvkov. Vedcovi v strednom veku sa objaví zničoho-nič pred domom záhadné dievča a spoločne odídu na výlet do neďalekej dediny a na zámok, kde ich čakajú viaceré dobrodružstvá. V hlavných úlohách si zahrali Miroslav Horníček a Jjana Hlaváčová, ale značnú časť pozornosti si pre seba kradú aj Vlastimil Brodský a Jiří Sovák ako dojica svojráznych dedinčanov.
Symptóm Pandorum (Pandorum, 2009, USA, Nemecko, VB, Christian Alvart), Film+, 22.00
Vydarený mix motívov z Votrelca Ridleyho Scotta alebo „diabolského“ Horizontu udalostí nakrútil v roku 2009 nemecký režisér Christian Alvart. Dvaja členovia posádky sa práve preberajú z hybernačného spánku na vesmírnej lodi pri putovaní vesmírom a zisťujú, že trpia stratou pamäti Postupne zisťujú, aký bol skutočný účel misie a že možno na lodi nie sú tak sami, ako si pôvodne mysleli. Symptóm Pandorum ponúkne, okrem napínavej akcie a dokonalej atmosféry, aj vydarenú bodku na záver v podobe nečakanej pointy.
ŠTVRTOK 8.11.
Rambo (Rambo: The First Blood, 1982, USA, Ted Kotcheff), Dajto, 20.15
John Rambo je vojak americkej armády, ktorý sa vracia po ťažkých bojov konečne domov. Lenže previní sa „potĺkaním“ na nesprávnom mieste v nesprávny čas a už na pohľad nie je sympatický miestnemu šerifovi. Rambo z dočasného uväznenia uniká a v miestnych zalesnených horách začína hra na kočku a myš. Prvý diel série je bezkonkurenčne najcivilnejší a skvele využíva krásy prírody a situáciu jedného miesta a jedného času. Film vznikol na motívy knihy Davida Morrella a patril medzi kultovky celej generácie.
Tango a Cash (Tango and Cash, 1989, USA, Andrej Končalovskij, Albert Magnoli), Dajto, 22.15
Po Rambovi netreba vôbec prepínať kanál, pretože sa so Sylvesterom Stallonem stretneme opäť s ďalšou z jeho ikonických postáv. Elegantný Ray Tango je pravý opak svojho rozpustilého policajného kolegu Gabea Casha, o to lepšie sa im ale bude spolupracovať v boji proti gangsterskému bossovi Perretovi. Spočiatku to však vôbec nevyzerá ružovo, pretože pomocou lsti sa dostávajú do väzby a tu ich spozná zopár ich „kamarátov“, ktorí sa tu ocitli práve vďaka nim. V úlohe Casha sa v najlepšom svetle ukázal Kurt Russell.
Hostinec „U kamenného stolu“ (1948, Československo, Josef Gruss), CS Film, 22.00
Josef Gruss nakrútil na motívy románu Karela Poláčeka a podľa scenára Otakara Vávru úsmevnú komédiu z prostredia českej hospody. Pána hostinského postihne nešťastie, jeho manželka ho náhle opúšťa a tak poverí vedenie hostinca svojim dvom synovcom, ktorí spolu nevychádzajú práve najlepšie. Hlavnú úlohu si zahral Saša Rašilov st., v jednej z prvých úloch sa predstavuje Rudolf Hrušínský.
PIATOK 9.11.
Fargo (1996, USA, VB, Ethan, Joel Coen), Jednotka, 22.00
Jeden z najzásadnejších filmov v kariére bratov Coenovcov vznikol v roku 1996 a predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy Frances McDormand získala za svoj výkon Oscara. Príbeh vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v Minnesote v roku 1987. Fargo sleduje naraz tri dejové línie. Režiséri vytvárajú hutnú atmosféru prostredníctvom veľkých celkov zasneženej krajiny a množstvom záberov jazdy svojich hrdinov bielou krajinou. Silný škandinávsky feeling odráža fakt, že v lokalite žije veľa prisťahovalcov zo severnej Európy.
Následky lásky (Le consequenze dell´amore, 2004, Taliansko, Paolo Sorrentino), Dvojka, 22.00
Dvojka pokračuje v profile Paola Sorrentina a aj jeho druhý film, Následky lásky, sa vyznačuje civilným charakterom a umiernenou réžiou, tak odlišnou o jeho neskorších a masovo populárnejších diel. V hlavnej úlohe sa opäť objavuje Toni Servillo, tentokrát v úlohe osamoteného hrdinu živiaceho sa nie príliš legálnou cestou a žijúceho tak nezáživný život, že sa jednoducho už musí niečo udiať. A práve možnosť zmeny v podobe lásky je ústrednou témou Následkov lásky.
Ďáblova past (1961, Československo, František Vláčil), ČT Art, 21.55
Ďáblova past patrí vo filmografii Františka Vláčila k tým kratším a divácky vďačnejším dielam. Čo však neznamená, že by tým utrpela kvalita diela. Režisér nás prenáša do 18. storočia do oblasti Moravského krasu a prináša príbeh mlynárskej rodiny Spálených, ktorí sa dostávajú do konfrontácie s miestnym regentom a biskupom. Ďáblova past pôsobí dojmom, akoby bola nakrúcaná v dobe, kedy sa oohráva a vyznieva nesmierne autenticky.
SOBOTA 10.11.
Ľud verzus Larry Flint (1996, USA, Miloš Forman), Jednotka, 22.35
Jeden z najkontroverznejších amerických filmov Miloša Formana rozpráva strastiplnú životnú púť erotického magnáta Larryho Flinta, zakladateľa časpisu Hustler. Jeho život bol samozrejme plný sexu, alkoholu a drog, ale aj nepochopenia a jednej skutočne veľkej lásky. V roku 1978 bol Flint počas súdneho procesu postrelený a následne pripútaný na invalidný vozík. Forman umne strieda scény zo súkromného života s komplikovaným súdnym procesom, v ktorom nepôjde o nič menšie, ako o slobodu slova.
Tri dni k slobode (2010, USA, Francúzsko, Paul Haggis), JOJ, 02.00
Maželka Johna Brennena je náhle obvinená z vraždy a následne odsúdená na odpykanie si trestu do miestnej väznice. John pochopí, že cestou spravodlivosti už nič nedosiahne a rozhodne sa svoju manželku vyslobodiť. Tuctovo znejúci námet ukrýva v sebe veľa originálnych nápadov, vynikajúcu Haggisovu réžiu a ide o výnimku, potvrdzujúcu pravidlo, že remake nemôže prekonať originá. Tri dni k slobode s Russelom Croweom v hlavnej úlohe je však ešte lepším filmom, ako francúzsky originál z roku 2008.
Lovci hláv (Hodejegerne, 2011, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Morten Tyldum), ČT 2, 21.45
Dodnes zrejme najvydarenejšia a najkultovejšia adaptácia niektorého z kriminálnych románov Jo Nesba. Roger Brown je úspešným vyhľadávačom talentov v Nórsku, preto „lovec hláv“, a jeho život je jedna krásna severská rozprávka, žije si v luxusnom dobe s krásnou ženou. Aby sa mal ešte o niečo lepšie, ako manžel zamestnankyne galérie si občas nejaký ten obraz „uhne“ aj pre seba, aby sa rodinka mala ešte lepšie. Nakoniec sa rozhodne pre najväčšiu lúpež kariéry, ale veci sa začnú nečakane komplikovať.
NEDEĽA 11.11.
Štyridsaťštyri (1957, Československo, Paľo Bielik)
Jeden z ranných hraných filmov velikána slovenskej kinematografie Paľa Bielika nás zavedie medzi pluk rakúsko-uhorskej armády, chystajúcej vzburu proti veleniu v roku 1918 v srbskom meste Kragujevac. Historická dráma strieda zábery z bojísk prvej svetovej vojny, emotívne komorné scény a ponúka znesiteľný pátos, ktorý k žánru patrí. Názov Štyridsaťštyri odkauje k počtu vojakov, ktorí sa proti neľudskému systému odhodlali vzdorovať.
Underground (1995, Fed. Rep. Juhoslávie, Francúzsko, Nemecko, Bulharsko, Emir Kusturica), JOJ Cinema, 20.15
Fiktívna historická freska Emira Kusturicu Uundeground sa odohráva v rozsahu niekoľkých desaťročí a dodnes ide o jeho umelecky najambicióznejšie dielo. Sledujeme udalosti od druhej svetovej vojny až po občiansku vojnu v Juhoslávii na počiatku deväťdesiatych rokov. Hlavnými hrdinami sú dvaja šmelinári so zbraňami Marko a Blacky a okolnosti, či vlastná prefíkanosť, ich donútia začať žiť v podzemí so skupinkou postáv v úkryte pred svetom a v klamstve, že vojna nikdy neskončila.
Šerifovia (U.S. Marschals, 1998, USA, Stuart Baird), Dajto, 20.15
Šerif Sam Gerard v podaní Tommyho Lee Jonesa bol už ústrednou postavou thrilleru Utečenec z roku 1991 a herec si za jeho stvárnenie vyslúžil Oscara. Vydarené voľné pokračovanie z roku 1998 jeho sujet do značnej miery kopíruje, Šerifovia sú ale aj napriek tomu veľmi zábavným a napínavým thrillerom. Gerard ide po stope údajného vraha v podaní Wesleyho Snipesa, ktorý sa bude na úteku snažiť vypátrať skutočných páchateľov hrdelných zločinov. Záverečné rozuzlenie prinesie nejaké to klišé, ale pozitívny dojem z filmu nepokazí.