SECRET INVASION |
SECRET INVASION |
Tajná Invázia (v origináli Secret Invasion) rozpútala už pri vydaní prvej epizódy búrlivé emócie. Úvodné intro seriálu totiž vytvorila umelá inteligencia, ktorá je dnes veľkou témou v zábavnou priemysle, kde ohrozuje mnohé jeho zamestnania. Pritom to nie je prvá oblasť, kde by sa s Marvel obsahom dalo baviť o umelej inteligencie. Scenáre MCU filmov už nejakú dobu pôsobia, akoby ich nejaká scenáristická AI písala podľa vopred danej schémy. Chýbajú prekvapenia, chýbajú zvraty, chýbajú zapamätateľné momenty. Aspoň teda na plátnach kín. V seriálovej sfére chce Marvel aj vďaka popularite služby Disney Plus skúšať niečo iné. Loki otvoril multiverzum, WandaVision tematicky aj vizuálne vychádzal z rôznych etáp sitcomov, She-Hulk búrala meta bariéry.
Tajná Invázia chce byť zase niečím trochu iným. Je to projekt, ktorý nielenže vychádza z úspešnej rovnomennej komiksovej predlohy, ale zároveň do centra diania postaví Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), ktorému sa Marvel snažil dlho nájsť nejaký vhodný projekt. Tu nadväzuje na jednu z línií z prvého Captain Marvel filmu, ktorá postupne v ďalších MCU projektoch upadla do úzadia a žiaden z režisérov sa jej nechcel venovať. Na Zemi žijú mimozemskí Skrullovia – čo s nimi?
A čím chce byť nový projekt iný? Marvel tu skúša ísť cestou špionážneho/politického trileru, ktorý ale nie je o nejakých tajných vládnych spiknutiach, špeciálnych agentoch a podobne. Aj keď aj to si tu nájde miesto. Je to v zásade o nesplnených sľuboch, chybných ideáloch a mimozemšťanoch skrytých v ľudskej koži, ktorí sa pomaly dostali na pozície moci, kde začali ťahať za nitky. A kým žiadna z predchádzajúcich hrozieb nebola dostatočne veľká na to, aby Nicka Furyho vrátila z vesmíru na Zem, táto je už osobná, čo si vyslúži jeho prítomnosť.
Poďme na to dobré. Tajná Invázia je v zásade miniséria. Nečakajte veľkolepý seriál, šesť epizód je dostatok na to, aby sa celý zamotaný príbeh vyriešil. Navyše ani dĺžka epizód nie je prehnaná. Len dve zo šestice majú cez 50 minút, hneď tri majú dokonca pod 40 minút. Výhoda tohto kratšieho formátu je, že nepôsobí umelo naťahovaný. Nie sú tu tak prázdne miesta, nie je tu zbytočná vata. Jednoducho dej prirodzene plynie bez zbytočných odbočiek a pôsobí kompaktnejšie, kohéznejšie.
Taktiež tu nie sú superhrdinovia, no aj tak narazíte na niekoľko známych tvárí. Hneď v úvode sa ukáže Martin Freeman ako agent Ross. Opäť je to Don Cheadle ako James Rhodes, no tentoraz už bez brnenia, takže si môžete užiť aj herca samotného. No a druhé husle k Nickovi Furymu hrá Ben Mendelsohn ako mimozemšťan Talos, ktorého sme už mohli vidieť v Captain Marvel. Každá z postáv má úlohu, ktorá je viac uzemnená – žiadne lietanie, žiadne veľkolepé boje. Niekedy dokonca badať ambície imitovať napríklad Bourna.
Potom sú tu ale aj nové tváre. Niektoré fungujú, iné zase menej. Dve výrazné nové postavy stvárnili Kingsley Ben-Adir (The OA, Peaky Blinders) a Emilia Clarke (Hra o Tróny, Terminator: Genisys). A Kým Ben-Adir sa úlohy charizmatického, no zároveň fanatického záporáka zhostil dobre, Clarke je nevýrazná, zabudnuteľná. Akoby ju neobsadili kvôli tomu, aby priniesla niečo nové a vlastné, ale len kvôli menu. Fádnejšiu postavu by ste v Tajnej Invázii hľadali len márne. Potom je tu ale ešte jedna tvár obsadená kvôli známemu menu, ale tam to presne zafungovalo.
Scény medzi niektorými postavami vyšumia do prázdna. Medzi inými zase funguje skvelá chémia, dialógy majú parádnu dynamiku a ako diváci si ich užijete. Obrovskú dávku nonšalantnej charizmy do seriálu prináša Olivia Coleman ako riaditeľka MI6, ktorá vás bude baviť svojou zdanlivo veselou povahou a desiť svojou chladnosťou. S ľahkosťou týra mimozemšťanov, ale aj zachraňuje svetový mier. Mendelsohn a Jackson si tiež spolu strihli niekoľko veľmi dobrých scén. Až vám bude ľúto, že väčšia časť seriálu nie je len o tom, ako sa títo dvaja vozia v aute a vedú dialógy.
Ich rozhovory postavám dodali viac hĺbky a dejového pozadia ako všetky flashbacky dokopy. Uvidíte ich hneď niekoľko a na podnose vám predstavia, kde celý tento konflikt započal. Možno to však pôsobí až trochu nadbytočne, ale zase sa aspoň animátori predviedli, ako za tie roky vylepšili svoju technológiu digitálneho omladzovania starnúcich hercov. Bohužiaľ to je jediná oblasť, kde sa vytiahli. Neodvratne na záver musí dôjsť aj na efektami preplnené finále, ktoré bohužiaľ vyzerá štandardne zle, čo je už akýmsi znakom komiksoviek posledných rokov.
Musím pochváliť, že sa Disney konečne rozhodol vykročiť aj odvážnejším smerom. Kým filmy vždy stavia na istotu, v seriáloch vie Disney priniesť aj trochu temnoty a tu sa konečne nebojí nechať postavy zomrieť. V jednom prípade to na diváka funguje dobre, postava si prešla nejakým príbehovým oblúkom, smrť má svoj zmysel a aj dopad. A potom tu sú aj momenty, ktoré diváka (a o to viac fanúšika) iba nasrdia. Ak je tu nejaký šok len preto, aby diváka šokoval, do konca seriálu sa nezbavíte pachute z tejto samoúčelnosti.
Ako celok je Tajná Invázia asi aj viac ako len súčet jednotlivých častí. Ale nepomáha jej to, že Disney je odhodlaný tlačiť Marvel obsah ako na bežiacom páse. Sú chvíle, kedy vás seriál naozaj strhne. V hre je toho veľa a už by sa vám mohlo zdať, že by sa v celom univerze mohol zmeniť status quo. Mohlo by sa stať niečo, čo ním otrasie. Ale potom si spomeniete, že ste už v kine pred Barbie videli trailer na Marvels a viete, že všetko bude v poriadku a ako predtým. To je obrovská škoda. Nemáte ani len šancu pochybovať o happy ende.
Marvel skúsil špionážny triler a čiastočne to vyšlo. Dokonca v niektorých ohľadoch aj prekvapil a vystúpil z tieňa zabehnutého autopilota, na ktorý chodia milióny ľudí do kina. Tajná Invázia niekde prekvapila, niekde vyslovene potešila, niekde aj šokovala. V dobrom aj v zlom. Bohužiaľ ale v konečnom zúčtovaní nevystúpila z tieňa. Z tieňa špionážnych trilerov, z tieňa iných komiksových záležitostí. Ale aspoň už nejde po tých schematických koľajniciach, ktoré nás to posledné roky už naozaj začali unavovať.