MODROOKÝ SAMURAJ |
MODROOKÝ SAMURAJ |
Netflix si postupne vypracoval veľmi silnú pozíciu v žánri anime a fanúšikom toho rozhodne neprináša málo. V ponuke má kopu licencovaných seriálov, sám pracuje na hraných adaptáciách (One Piece, Cowboy Bebop), ale produkuje aj množstvo vlastnej anime tvorby. Zväčša teda na základe licencie nejakej inej značky, ale ak sa pozrieme napríklad na sériu Castlevania, kvalita tam nechýba. Cyberpunk: Edgerunners je vyslovene perfektná vec a vynikajúca adaptácia známej hernej značky. Novinka Modrooký samuraj je ale v mnohom iná v porovnaní s tým všetkým, čo sme na Netflixe mali doteraz.
Sčasti preto, že otvára diskusiu o tom, či je to vlastne anime (aj keď formálne znaky spĺňa), ale aj kvôli spracovaniu a obsahu. Modrooký Samuraj je dielom manželskej Michael Green a Amber Noizumi a aj keď vás dejovo zavedie do histórie Japonska, je to americká produkcia a francúzska animácia (o ktorú sa postaralo štúdio Blue Spirit). Západno-východné pozadie seriálu sa prenieslo aj do jeho témy, rovnako ako rodinné pozadie Amber Noizumi.
Dej tohto osemdielneho seriálu vás zavedie do Japonska v 17. storočí, konkrétne do Edo éry, respektíve jej začiatku, kedy sa už síce Japonsko odrezalo od vonkajších vplyvov a zavrelo hranice, ale ešte stále tu je badať históriu kontakt osu západom. Všetko odtiaľ je však považované za zlé, neželané, hodné opovrhnutia. A to aj deti so zmiešaným pôvodom. Modrooký Samuraj je práve jedno z týchto detí a v priebehu jednotlivých epizód postupne nazrieme do histórie tejto postavy – kto je a čo hľadá. Táto postava je zaujímavá z niekoľkých pohľadov a v zásade nikdy nie je tým, čo si o nej najskôr myslíte. Ak je niekto protagonista, nutne to neznamená, že je to všeobecne kladná postava.
Seriál rozpráva fiktívny príbeh na pozadí reálnej histórie, do ktorého zasadzuje pestrú paletu rôznorodých postáv s vlastnou motiváciou. Pomsta, láska, ego, chamtivosť... To všetko sú motívy, s ktorými sa tu pracuje v rôznej miere a postupne sa rozvinú aj postavy, ktoré za nimi stoja. Mladý samuraj nikdy nepoznal prehru a keď ju spoznal, utrpelo jeho ego a česť. Princezná je hnaná iba láskou, ale ženie ju tŕnistou cestou preč od nej. Hlavná postava sa chce pomstiť, ale postupne zisťuje, že život je aj o niečom inom. Modrooký Samuraj sa zameriava na postavy a často aj ich introspektívu.
Seriál síce prináša fiktívny dej, no v rámci žánru sa drží pri zemi. Pracuje s obrazmi démonov, ale len ako alegóriou, neraz rovno vo vzťahu k hlavnej postave, ktorá je považovaná za démona nie kvôli schopnostiam, ale kvôli pôvodu a modrým očiam. V rámci žánru to pôsobí sviežo a zároveň to prináša emocionálny dopad dobového zasadenia, ktoré tu tak nie je iba ako kulisa.
Seriál sa tak nebojí aj temnejších tém a rovnako ani naturalistického vyobrazenia násilia či erotiky. Je to síce animované, ale rozhodne nie pre deti. Končatiny lietajú vzduchom počas bojov, sexuálnych scén je tu hneď niekoľko, no dôležité je, že to nepôsobí samoúčelne. Aj sex má zmysel v zmysle vývoja postáv. A čo sa týka bojov, tam viac ide o štýl a možno si tu všimnete aj nejaký ten odkaz na Kill Bill filmy či dokonca westerny. Aby to však nebolo všetko ladené len vážne, seriál ponúka aj niekoľko odľahčujúcich momentov, o ktoré sa postarala hlavne postava večne pozitívneho Ringa, ktorého si užil herec Masi Oka.
Celkovo seriál obsadením veľmi prekvapil a to ako veľkými menami, tak aj tým, ako kvalitne sa svojich postáv herci zhostili. Maya Erskine sa predstaví v netradičnej polohe, ktorá jej ale sadla. Cary-Hiroyuki Tagawa a George Takei do seriálu priniesli nielen charizmu, ale aj stoický prejav náramne sediaci pre ich postavy. V menších úlohách budete počuť aj hercov ako Ming-Na Wen, Randall Park alebo Mark Dacascos. Váhu hlavnej zápornej postave dodal jedinečný Kenneth Branagh, vďaka ktorému je z nej niekto, pri kom sa ako divák tešíte na akt samotnej pomsty a fandíte hlavnej postave.
Téma, postavy, motívy, dabing – s tým všetkým veľmi pekne ladí aj vizuálne spracovanie, ktoré využíva moderné 3D zobrazenie, ale stále s citom pre dobové zasadenie, takže si môžete všimnúť narábanie s tradičnými japonskými vizuálnymi motívmi. Dokonca v niektorých ojedinelých prípadoch tvorcovia aj kombinovali technológie, aby napríklad flashback mierne odlíšili od deja v súčasnosti. Osobne oceňujem začlenenie burnaku divadla do deja spôsobom, ktorý vás pohltí, lebo zdanlivo rozpráva paralelný príbeh s veľkým dopadom na hlavnú postavu. Podobne seriál kombinuje aj hudbu, kde do tradičné japonské melódie dokáže doplniť napríklad o For Whom The Bell Tolls v nečakanej súhre.
Ak by som už mal nájsť nejaké výraznejšie negatíva, je to podriadenie sa formátu. Osem epizód, z ktorých niektoré trvajú aj okolo hodiny, je možno až trochu priveľa. Výsledkom toho naratív občas môže pôsobiť trochu plytko, seriál sa príliš začne sústrediť na akciu, prípadne odbiehať od deja tam, kde to neprináša divákovi nič navyše. Menej je niekedy viac a trochu to celé prestrihať a spraviť ucelenejšie by seriálu len pomohlo. Rovnako záver nie je práve uspokojivý. Netflix to už rozohral na druhú sériu a na záver tak neprichádza rozuzlenie ako také, ale skôr peripetia.
Rovnako ako hlavná postava samotná, tak aj seriál Modrooký Samuraj je miešancom – vplyvov, žánrov, prvkov a pestrého hereckého obsadenia. To všetko vytvorilo jeden z najzaujímavejších animovaných počinov posledných mesiacov, ktorý síce nie je bez chyby, ale ponúka silný príbeh s presahom mimo témy a éry, ktorých sa v prvom pláne týka, ale zasahujúci aj do našej súčasnosti, ako je napríklad postavenie ženy, sexualita, rasizmus alebo spravodlivosť. To všetko na pozadí krvavého príbehu o pomste.
Blue Eye Samurai (USA, 2023, 400 min.)
Réžia: Earl A. Hibbert, Ryan O'Loughlin, Jane Wu, Michael Green, Sunny Sun, Alan Taylor, Alan Wan. Scenár: Michael Green, Amber Noizumi, Yana Bille