CINEMA VS. PREMIERE |
CINEMA VS. PREMIERE |
České kiná v mesiaci september praskajú vo švíkoch. Každý štvrtok jedna naozaj veľká premiéra. Piateho - Znamenia, dvanásteho - Austin Powers, 19. - Baraka a na koniec mesiaca to najlepšie: Minority Report. To je film, ktorý ukradol najviac miesta v oboch časopisoch. Nepochybne ide o bombu z hľadiska kritikov, avšak diváci v Amerike neboli dvakrát nadšení. Ale aj tak počítam dni do premiéry.
Cinema má dvakrát za rok (aspoň u mňa) navrch v tom, že prináša prehľad premiér s názvom 2002 filmová odysea. V predchádzajúcich článkoch tohoto typu som upozorňoval na to, že na titulnej strane býva väčšinou napísané 50 filmových hitov. Tentoraz ich je 53 a som rád, že sa nejedná len o americké filmy. Cinema k Minority report pripojila okrem recenzie aj rozhovor s Tomom Cruiseom a Stevenom Spielbergom. Španielska bomba Hovor s ňou sa objavila bez nejakej zvláštnej prílohy. Zato je tu portrét Mikea Myersa, ktorého film Austin Powers redakcia do uzávierky nevidela a tým pádom chýba recenzia. K Znameniam je tiež pripojený rozhovor tentokrát s Joaquinom Phoenixom. Tu musím vyzdvyhnúť kvalitu fotografie. Priam z nej sála energia a mystično. Do boja s Minority report sa pustí český film Smradi. S Petrou Špalkovou, ktorá hrá vo filme matku urobila rozhovor Monika Valentová. Cinemácky článok o Karlových Varoch ma potešil hlavne v tom, že Michal Šobr popisoval filmy a akcie, ktorých som sa zúčastnil aj ja a mal podobný názor. Ako spomienku na festival prináša Cinema rozhovor s Rogerom Ebertom a Stephenom Fry. Tieto rozhovory by zniesli trochu grafickej nápaditosti. Rovnako ako rozhovor s Vítom Olmerom (Film Waterloo po česku redakcia nevidela.). Taliančina pre začiatočníkov je nositeľom Certifikátu Dogma 95. Ak o tomto kódexe čistoty filmu nič neviete, tak Cinemu doporučujem zakúpiť. V tomto čísle sa ešte nachádzajú recenzie na Stuarta Littla 2, Fantóma Paríža, Pavúči teror, Druhú mízu, Don's Plum Bar, Žiadne božie správy, Dosť, Baraku, Návštevníkov: Cestu do Ameriky, Scooby Doo, Búrlivú svadbu, Teroristku, Sen a Kocku 2 - Hypercube. Ako hovorím - Filmov je ako húb po daždi. Komik chameleón - Peter Sellers v rubrike Legenda, reportáž z natáčania filmu Čert ví proč, a rubrika entertainment. To všetko za nezmenenú cenu 129 Sk. (To znelo ako reklamný slogan, ale nemyslím to tak!!!)
Premiere za 99 korún je na tom opäť o niečo lepšie. Nielen preto, že kým prejdete k poslednej stránke zaoberajúcej sa filmovými novinkami, už neviete, čo ste čítali ako prvé, ale aj preto, že o Minority Report a Spielbergovom zozname sa dozviete aj to, čo by ste radšej nevedeli. O Znameniach si prečítate, že sa nikdy neobjavovali v kukurici, o novom Bondovi, že Sean Connery nebude hrať otca Jamesa Bonda a Austin Powers vám porozpráva o ženách v jeho živote. Pravý dôvod prečo si kúpiť Premiere je na stránkach 75 až 78. Článok Pulp Fiction! Odhaľuje začiatky tohoto kultového filmu. Zdeněk Tyc sa rozpovedal o finančných ťažkostiach pri vzniku filmu Smradi, Andie MacDowell o Druhej míze a Pedro Almodóvar ochotne odpovedá na každú otázku. Filmový second hand rozobral desať filmov, ktoré si požičal Hollywood. Novinkou pre čitateľov je program televíznej stanice HBO, čím sa Premiere stáva použiteľná (aj pre nás) každý deň. Na poslednej stránke, na ktorej sa nachádzali priatelia Ani Gaislerovej je ponovom článok „To by byl film", z pera Tomáša Baldýnského. Ja som teda Premieru s vodkou nedostal kúpiť, ale dopočul som sa, že niekde je priložená ako darček.
Ak ste sa prelúskali až sem a ešte nemáte žiaden z filmových mesačníkov doma, snáď vám tento článok ponúkol, čo ste chceli vedieť. A ak ste sa rozhodli jeden z nich kúpiť, článok splnil účel. A ak máte aspoň jeden doma, možno ste len niečo prehliadli a vrátite sa k nemu. Je to len na vás.