FEBIOFEST 2003 MAPUJE ČESKÝ FILM |
FEBIOFEST 2003 MAPUJE ČESKÝ FILM |
Filmoví fanúšikovia sa na začiatku každého nového roka pravidelne tešia na Medzinárodnú prehliadku filmu, televízie a videa Febiofest. Tohtoročný jubilejný 10-ty ročník priniesol niekoľko noviniek a zaujímavostí. V Česku a na Slovensku sa dovedna premietne viac ako 1000 predstavení. Na organizáciu Febiofestu tento rok prispela aj česká vláda - zo štátneho rozpočtu naň vyčlenila 6 miliónov korún. V pondelok 10. februára príde Febiofest na Slovensko, pričom svoju okružnú jazdu začne v Bratislave. Filmy sa budú premietať v ôsmych kinách a filmových kluboch, po prvý raz aj v priestoroch multipexu Aupark, kde bude dokonca najviac projekcií. O Febiofeste som sa porozprávala s jeho hlavným organizátorom, slovenským režisérom, ktorý dlhé roky žije v Prahe, Ferom Feničom.
Slovenská časť Febiofestu bola od začiatku zameraná najmä na prezentáciu najnovšej českej filmovej tvorby, avšak každoročne pribúdajú aj filmy zo zahraničia. Ktoré kinematografie budú zastúpené tento rok?
Tento rok sú tam už tradične filmy z Poľska, uvidíme novú americkú produkciu od HBO, ďalej zaujímavý prierez podivuhodných filmov, ktoré pod názvom Divné videofilmy uvádzame už niekoľko rokov a viacero svetových noviniek, ktoré vyhrali na rôznych festivaloch. Medzi nimi napríklad americkú snímku Búrlivá svadba, alebo Ďalších desať minút, krátky poviedkový film šiestich najslávnejších svetových režisérov- Jima Jarmuscha, Akiho Kaurismäkiho, Wima Wendersa, Čchen Kchaj-kena, Spikea Lee, Wernera Herzoga a Victora Ericea. Vyzdvihnúť by som chcel dve zaujímavé sekcie- portrét alžírskeho režiséra Mohameda Chouikhena, v ktorom uvedieme tri filmy, z nich najslávnejší je asi Citadela. Naša dramaturgička sa usilovala o prezentáciu jeho tvorby už minulý rok, čo sa však nepodarilo. Podľa nej je dielo Mohameda Chouikhena veľmi objavné a našej kinematografii je blízky aj tým, že pripomína svojou poetikou Františka Vláčila. Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové, nepoznané a tento rok je to on. Už druhý rok máme severské kino, pretože severským kinematografiám sa veľmi darí a ich filmy v bežnej distribúcii nenachádzame. V tejto sekcii uvediem napríklad nórsku snímku Elling, ktorá bola pred dvoma rokmi v poslednej pätici finálnych kandidátov na Oscara.
Uvediete v sekcii Súčasný poľský film aj Pianistu Romana Polanského?
Nie, žiaľbohu z českého programu je na Slovensku len asi štvrtina a slovenská dramaturgia sa vytvára úplne samostatne, nezávisle na českej, pretože to nedovoľujú ani autorské práva ani ďalšie okolnosti. Na Slovensko jednoducho prinášame viac českej tvorby, myslím si totiž, že je tu dostatok divákov, ktorí chcú vedieť o českom kinematografickom dianí čo najviac a nemajú tú možnosť v bežnej distribúcii. Českých filmov sa tu dostáva iba pár, takže my tak trochu suplujeme správu o českej kinematografii a zároveň inšpirujeme slovenských filmárov k tomu, aby znovu rozbehli filmársky život na Slovensku.
Febiofest otvorí česko-slovensko-francúzska koprodukčná snímka Lesní chodci, ktorú uvediete v slovenskej predpremiére. Aké ďalšie české snímky by ste divákom odporučili?
Lesní chodci je úplne mimoriadna predpremiéra, pretože tento film nie je zatiaľ v distribúcii ani v Čechách. Je to vlastne po prvý raz na Febiofeste, keď po pražskej predpremiére bude uvedený film v zapätí aj na Slovensku. V tej kolekcii českých filmov sa objaví väčšina snímok nakrútených v posledných mesiacoch, čo sa na Slovensko zatiaľ nedostali. Z tých najzaujímavejších to bude asi film Zdenka Tyca Smradi, ktorý bol uvedený v Karlových Varoch a česká filmová kritika ho ocenila ako tretiu najlepšiu snímku uplynulého roku. Je tam ešte zaujímavý poviedkový animovaný film Fimfárum Jana Wericha, ktorý vznikol z niekoľkých jeho poviedok. Spracoval ich Aurel Klimt a Vlasta Pospíšilová. Ja si myslím, že to je mimoriadne aj preto, že po rokoch sa po prvý raz na plátna kín dostáva celovečerný animovaný film. Česká animovaná tvorba zažila v minulosti roky slávy, mala veľkú tradíciu, nakoniec slovenská animácia z nej vyrástla. Takže to považujem za veľký čin a na to by som rád upozornil.
Tohtoročnou novinkou je i to, že pred českými filmami sa budú premietať krátke snímky študentov FAMU. Ako ste ich vyberali? Ide iba o filmy tohtoročných absolventov?
Nie sú to len absolventské snímky, sú to filmy, ktoré boli ocenené na festivale študentov FAMU. Je to iba výber zopár prác, neviem však či dostatočne reprezentatívny. Taká veľká škola s množstvom talentovaných študentov by si asi zasluhovala širší prierez. Možno to urobíme v budúcnosti. Zatiaľ je to taká stručná správa o tom najpozoruhodnejšom, čo v posledných dvoch rokoch vzniklo.
Spomeňme aj ďalšie sekcie Febiofestu...
Slovenský Febiofest má 10 sekcií- spomínané Novinky českej tvorby, ďalej výber dokumentov z tvorby môjho štúdia, To najlepší z Febia, Divné videofilmy, Novinky Asociácie slovenských filmových klubov, Súčasný poľský film, americké filmy v časti HBO uvádza, zvláštna sekcia venovaná hereckej tvorbe Júliusa Satinského, v ktorej budú uvedené prevažne české filmy, pretože jeho filmové herectvo sa najviac rozvinulo práve v českých filmoch...Potom už spomínaný portrét Mohameda Chouikhiho a Severské kino: Nórsko. Českú tvorbu bude zastupovať ešte Retrospektíva Pavla Juráčka. Bol to enfant terrible českej kinematografie s veľmi zaujímavým osudom a predovšetkým so zaujímavými filmami, ktoré už dnešná mladá generácia nepozná. V sekcii To najlepšie z Febia by som rád upozornil na jeden stredometrážny dokument, ktorý nakrútil nestor európskej kinematografie, 92-ročný režisér Otakar Vávra. Ide o jeho osobné vyznanie a subjektívny pohľad na Prahu, kde strávil 70 rokov života. Toto vyznanie je pozoruhodné tým, že svoj prvý film, ktorý nakrútil v roku 1933 sa volal Žijeme v Prahe a bol o Pražanoch. Ním sa odštartovala Vávrova filmárska kariéra a film na Febiofeste s názvom Moje Praha má podobnú tematiku. Pravdepodobne, vzhľadom k jeho veku, je to jeho posledný dokument. Tak sa zvláštne uzavrel jeho tvorivý život. Snímka Moje Praha bude uvedená iba na Febiofeste, zatiaľ sa nepremieta verejne.
Ozdobou festivalu bývajú osobnosti filmového sveta. Ktoré pricestujú do Bratislavy?
Do Bratislavy príde väčšina českých tvorcov, ktorí tu majú svoje filmy, či už je to režisér Zdeněk Tyc, alebo Ivan Vojnár, mladý režisér Karel Spěváček, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt, ale aj režisérka filmu Musím tě svést Andrea Sedláčková spolu s hlavnou predstaviteľkou, herečkou Ivanou Chýlkovou a ďalší. Takže si myslím, že tento rok bude delegácia tvorcov z Čiech asi najrozsiahlejšia za posledné roky.