UNIKÁTNY PROJEKT 100 |
UNIKÁTNY PROJEKT 100 |
Mesiace marec a máj sú pre milovníkov kvalitného filmu úzko späté s putovnou prehliadkou zameranou na kultiváciu filmového publika Projekt 100. Deviaty ročník Projektu opäť ponúkne desiatku kvalitných titulov, ktoré bude možné zhliadnuť v 29 mestách a 35 filmových kluboch a kinách po celom Slovensku. V zozname filmov sa po prvý krát v histórii prehliadky nachádza jedna zmena oproti českému programu. Keďže nebolo možné získať práva na uvedenie Formanovho Amadea (1984) na Slovensku, v programe slovenskej časti Projektu 100 sa objaví nemenej atraktívna snímka fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho Muž bez minulosti, ktorá získala niekoľko cien na minuloročnom MFF v Cannes.
AMARCORD
Felliniho autobiografický film Amarcord sa odohráva v Rimini, režisérovom rodisku, v tridsiatych rokoch. Fellini vo filme spomína na svoje dospievanie, ku ktorému patria aj prvé erotické zážitky, tajné návštevy kina, či platonická láska.
Oscar za najlepší zahraničný film 1975, nominácia na Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film 1975, nominácia na Oscara za réžiu a pôvodný scenár 1976.
Amarcord (Taliansko/Francúzsko, 1973, 127 min.)
Réžia: Federico Fellini. Námet a scenár: Federico Fellini, Tonino Guerra. Kamera: Giuseppe Rotunno. Hudba: Nino Rota. Hrajú: Bruno Zanin, Armando Brancia, Pupella Maggiová, Magali Nöelová, Luigi Rossi, Giuseppe Lanigro, Ciccio Ingrassia, Maria Antonietta Beluzziová, Nando Orfei, Ferruccio Brembilla.
BRAZIL
Podobne, ako v Dvanástich opiciach, aj tu Gilliam umiestnil svoj príbeh do ťažko definovateľného obdobia okolo Vianoc "niekde v dvadsiatom storočí", keď armády bezmenných úradníčkov striktne dodržiavajúcich kancelársku etiku na každom kroku sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Groteskné prostredie dopĺňajú rovnako groteskné postavy - hlavný hrdina Sam, ktorý sa postupne zbližuje s naivnou Jill, pre ktorú je najväčším potešením sauna a filmy bratov Marxovcov; Jack v podaní Michaela Palina, ktorému bola táto rola napísaná na telo a ktorého postava prechádza vo filme premenou z príjemného chlapíka až k typickému produktu obludného systému.
Brazil (USA, 1985, 131 min.)
Réžia: Terry Gilliam. Scenár: Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown. Kamera: Roger Pratt. Hudba: Michael Kamen. Hrajú: Jonathan Pryce, Robert de Niro, Katherine Helmondová, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Peter Vaughan, Kim Greistová, Jim Broadbent.
DIKTÁTOR
Nebezpečenstvo hroziaceho vojnového konfliktu urýchlilo rozhodnutie Charlesa Chaplina prispieť svojím dielom k obrane ideálov slobody. Vo svojom Diktátorovi zaujal kategoricky odmietavé stanovisko voči fašizmu a jeho vládcom. Pred celým svetom odhalil úbohosť a krutú smiešnosť Adolfa Hitlera, postihol abnormalitu a vyšinutosť fašizmu: Chaplinov diktátor Hynkel v sebe zlučuje sentiment so zvieracím hulákaním do mikrofónu. Je to teda slaboch, trpiaci komplexom menejcennosti a zároveň chorobným pocitom nadradenosti. Vo filme stelesňuje Chaplin už spomínaného diktátora Hynkela a prenasledovaného židovského holiča, ktorých si nakoniec pre vonkajšiu podobnosť zamenia. Pre Hynkelove prejavy si Chaplin vymyslel umelý jazyk, použil pritom všetky náležitosti rečníckej nemčiny a skvele ho uplatnil aj v milostnej scéne. Vo filme nechýbajú ani scény plné čistej komiky (dnes už klasické) - ako napríklad holenie zákazníka v rytme Brahmsovho Uhorského tanca.
The Great Dictator (USA, 1940, čb., 128 min.)
Réžia: Charles Chaplin. Scenár: Charles Chaplin. Kamera: Rollie Totheroh, Karl Struss. Hudba: Meredith Willson, (neuvedený) Charles Chaplin. Hrajú: Charles Chaplin, Jack Oakie, Paulette Goddardová, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Billy Gilbert, Maurice Moscovich, Emma Dunnová, Grace Hayleová, Carter de Haven.
Dánsky film Idioti s podtitulom Idiotský film o idiotoch a pre idiotov provokuje návštevníkov od dňa svojej premiéry. Filmoví kritici a verejnosť sa krátko po jeho dokončení a uvedení na festivale v Cannes rozdelili na dva nezmieriteľné tábory - jedni na Larsa von Triera a jeho dielo nedajú dopustiť, druhí ho zatracujú.
V rodinnom dome na predmestí Kodane žije skupinka intelektuálov, ktorých spája zvláštna zábava - hrajú sa na idiotov, rôznym spôsobom postihnutých ľudí, a zámerne tým provokujú svoje okolie. Na prechádzke, v reštaurácii, v bazéne, na exkurzii v továrni...
Idioterne (Dánsko/Francúzsko/Taliansko/Holandsko, 1998, 117 min.)
Réžia: (neuvedený) Lars von Trier. Scenár: (neuvedený) Lars von Trier. Kamera: Casper Holm, Jesper Jargil, Kristoffer Nyholm, Lars von Trier. Hrajú: Bodil Jorgensenová, Jens Albinus, Anne Louise Hassingová, Troels Lyby, Nikolaj Prip, Nikolaj Lie Kaas, Luis Mesonero, Louise Mieritzová, Trine Michelsenová, Anne-Grethe Bjarup Riisová.
MLIEČNA DRÁHA
Dielo, ktoré dopĺňa cyklus Bunuelovych filmov - Nazarín, Viridiana, Šimon na púšti - venovaný témam dotýkajúcim sa náboženských otázok. Bunuel do tohto filmu síce vkladá rozpravy o šiestich základných cirkevných dogmách a ich heretických degradáciách a prvýkrát tak prechádza na pole teológie, no to neznamená, že teologizuje. O východiskách viery sa nesnaží podať bližšiu, súvislejšiu informáciu, a už vôbec nie pochopiť ich ako problém. Preto je charakteristické, že v Mliečnej dráhe sa o dogmách diskutuje v málo prehľadných útržkovitých dialógoch, zámernom znejasnení, ktorým sa demonštruje, že tu nejde o detailné porozumenie, ale o sarkastický, vopred hotový súd nad úlohou náboženskej dogmatiky v európskych dejinách. Svet dogmy však zároveň dostáva šancu odkryť aj svoju príťažlivú a v Bunuelovom rúhavom pohľade poeticky humornú kvalitu...
La voie lactée (Francúzsko/Taliansko, 1968, 102 min.)
Réžia: Luis Bunuel. Scenár: Luis Bunuel, Jean-Claude Carriere. Kamera: Christian Matras. Hudba: (výber) Luis Bunuel. Hrajú: Paul Frankeur, Laurent Terzieff, Alain Cuny, Edith Scobová, Bernard Verley, François Maistre, Muni, Michel Piccoli, Pierre Clémenti, Georges Marchal.
MUŽ BEZ MINULOSTI
V tomto filme spracováva Kaurismäki svojím osobitým spôsobom vďačnú filmovú i literárnu tému o človeku, ktorý sa vyrovnáva so stratenou identitou a ktorý začína nový život. Neznámy muž je trojicou násilníkov takmer ubitý v parku pred helsinskou vlakovou stanicou. Prežije vlastnú smrť a preberá sa v kolónii bezdomovcov a chudákov na periférii, pri morskom brehu. Tu začína nový život bez minulosti, z ktorej si nič nepamätá. Zoznámi sa s osamelou členkou Armády spásy Irmou a spolu prežívajú šťastné chvíle. Keď sa nakrátko stane rukojemníkom dobráckeho bankového lupiča a potom sa ocitne v "opatere" byrokratickej polície, vyjde jeho minulosť najavo...
Veľká cena poroty, Cena za najlepší ženský herecký výkon (Kati Outinenová) a Cena ekumenickej poroty na 55. MFF v Cannes 2002
Mies vailla menneisyyttä (Fínsko/Nemecko/Francúzsko, 2002, 97 min.)
Réžia: Aki Kaurismäki. Scenár: Aki Kaurismäki. Kamera: Timo Salminen. Hudba: Antero Jakoila, The Renegades, Crazy Ken Band, Oulu Symphony Orchestra, Masao Onose. Hrajú: Markku Peltola, Kati Outinenová, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinenová, Sakari Kuosmanen, Tähti.
Film uzatvára Reggiovu "qatsi" trilógiu. Tentokrát názov filmu znamená v jazyku kmeňa Hopi "civilizované násilie" a rozpráva o pretechnologizovanom svete, ktorý už - na rozdiel od predošlých dielov trilógie - nemá šancu na záchranu. Viac informácií o trilógii aj o samotnom filme nájdete v profile režiséra a v štúdii o filme.
Naqoyqatsi (USA, 2002, čb., 89 min.)
Réžia: Godfrey Reggio. Scenár: Godfrey Reggio. Kamera: Russell Lee Fine. Hudba: Philip Glass. Zvláštne efekty: Manuel Gaulot, Cameron Hickey, Zachary David Medow.
NOČNÉ HOVORY S MATKOU
Film sa odohráva medzi koňom svätého Václava a krematóriom v Strašniciach (s odbočkou do Kalifornie, kde Jan Němec trávil časť svojho nedobrovoľného exilu), na Vinohradské tříde v Prahe, kde sa narodil a žil s rodičmi. Tu mala jeho matka svoju očnú ordináciu, tu nakrúcal svoje preslávené zábery sovietskej invázie v roku 1968. Tu naposledy videl svojho otca. Tu mu umrela matka - v jeho neprítomnosti - a tu je aj pochovaná. A tu márne hľadal jej hrob, aby nakoniec zistil, že na ňom unavený sedí. Podľa slov samotného režiséra je film pendantom ku Kafkovmu Listu otcovi. Režisérovo "alter ego" predstavuje Karel Roden, matke prepožičala hlas Zuzana Stivínová. Vo filme uvidíme takmer všetkých, ktorý prešli Němcovým životom. Vo filme sa mihnú aj Václav Havel, Marta Kubišová, Pavel Landovský, Saul Zaentz, Woody Herman, Eric Clapton, Miles Davis. Ester Krumbachová je vo filme predstavená ako režisérov guru.
Zlatý leopard na MFF Locarno 2001
Noční hovory s matkou (Česká republika 2001, čb., 69 min.)
Réžia: Ján Němec. Scenár: Ján Němec. Kamera: Ján Němec. Hudba: Ján Němec. Hrajú (a v obraze, zvuku či na dokumentárnych fotografiách, záberoch a v spomienkach účinkujú): Jan Němec, Karel Roden, Zuzana Stivínová, MUDr. Josefa Sobotková-Němcová, Ing. Ladislav Němec, Marta Kubišová, Václav Havel, Ján Melicher, Ester Krumbachová, Věra Jirousová.
OSTROV
Mimo civilizácie sa nachádza ostrov, kam muži chodia na rybačku a niektorí aj za ukojením sexuálnej túžby. Mladá žena Hui-džin ich na loďke prepraví k ich rôznofarebným dreveným chatkám, postaveným priamo na vode. Niektorí si na víkend privezú partnerky už z mesta, iní využijú služby prostitútok, ktoré je možné si nechať "doručiť" motorovým člnom. Niektorí sa obrátia na Hui-džin. Jedného dňa príde na ostrov bývalý policajt Hjon-sik, ktorý má na svedomí vraždu svojej ženy. Hui-džin sa zdá, akoby nový návštevník ostrova úplne stratil záujem o okolitý svet. Hjon-sik sa po dlhom trápení rozhodne zabiť, no Hui-džin mu v tom zabráni. Táto príhoda je začiatkom podivného vzťahu, ktorý medzi touto dvojicou vznikne...
Seom (Južná Kórea, 2000, 92 min.)
Réžia: Kim Ki-duk. Scenár: Kim Ki-duk. Kamera: Hwang So-sik. Hudba: Čon Sang-jun. Hrajú: So Čong, Kim Ju-sok, Pak Song-hui, Čo Če-hjon, Čang Hang-son.
ZVÄČŠENINA
Divácky najúspešnejší Antonioniho film vznikol v Londýne na motívy novely Julia Cortazára. Aj napriek atraktivite námetu, zahŕňajúceho autenticky pôsobivú hudbu Herbieho Hancocka a kapely The Yardbirds, atmosféru pop-artu, dorgovej kultúry i voľného sexu ide o svojbytnú psychologickú štúdiu moderného človeka s jeho vnútornou neistotou a zmätkami. Antonioni rozpráva záhadný a rozhodne vzrušujúci príbeh jedného dňa v živote londýnskeho fotografa Thomasa.
Zlatá palma a Cena filmových klubov na MFF Cannes 1967
Blowup (Taliansko/Veľká Británia, 1966, 111 min.)
Réžia: Michelangelo Antonioni. Scenár: Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra, Edward Bond. Kamera: Carlo Di Palma. Hudba: Herbie Hancock, The Yardbirds. Hrajú: David Hemmings, Vanessa Redgraveová, Sarah Milesová, Jane Birkinová, Gillian Hillsová, Peter Bowles, Harry Hutchinson, John Castle, Susan Brodericková, Veruschka.
Zdroj: ASFK