SCI-FI NA KTORÉ SA NEZABÚDA - MINORITY REPORT |
SCI-FI NA KTORÉ SA NEZABÚDA - MINORITY REPORT |
Jano Hušták:
Spielberg sa nezaprie. Z jeho nového filmu cítiť typický perfekcionizmus a dôraz na detail, vďaka ktorému sa dá dôkladne ponoriť do deja. 145 minút prejde neuveriteľne rýchlo. Scenár je ukutý z vydarenej predlohy Philipa K. Dicka, klasika tvrdej sci-fi, a postupuje s nezadržateľnou logikou, až na dve-tri miesta, kde sa tvorcovia nevyhli otrepaným klišé (raz darmo, americké obecenstvo si žiada svoje a Spielberg o ňom vie viac než ktokoľvek iný). Zaujímavý je tiež svet, v ktorom sa snímka odohráva - mnohé technické hračky síce uvidíme oveľa skôr než v roku 2054, no práve vďaka tomu pôsobí výsledok (ne)príjemne presvedčivo. Pokus o prekonanie Blade Runnera síce nevyšiel, ale aj tak sa Minority Report jednoznačne zaradí medzi najkvalitnejšie filmy žánru.
Michal Korec:
Osobne patrím k menšej skupine divákov, ktorým sa neskutočne páčil aj predchádzajúci Spielbergov sci-fi projekt, A.I. Umelá inteligencia. A Minority Report vo mne zanechal ešte lepší dojem. Prvé, čo vás na filme dostane, je atmosféra. Spojenie filmu noir a futuristickej budúcnosti v roku 2054 (Nokia nás kŕmi hypom na ňu i svoje produkty už od začiatku leta) je jedinečné po obsahovej i vizuálnej stránke. Zodpovední sú za ňu tradiční tvorcovia a vyzdvihol by som najmä kameru Janusza Kaminského (po ručnej kamere v Ryanovi a pomalým dlhým záberom v A.I. pripravil zaujímavé finesy) a štandardne i hudbu Johna Williamsa. Na technickej stránke je najzaujímavejší fakt, že tvorcovia sa nesnažili vytvoriť neprekonateľnú budúcnosť, ale reálnu víziu pokročilého 21. storočia. Po atmosfére a dokonalom svete vás presvedčia herecké výkony. Tom Cruise podáva kvalitný výkon, no odporúčam si všímať Colina Farella, objav Joela Schumachera a Samanthu Morton. Max von Sydow a cameo úlohy doplňajú castingový bonus. A ak by vám nestačili ani tieto elementy, určite vás presvedčí takmer vynikajúca detektívka s pevnými piliermi scenára a jedinečnou réžiou Stevena Spielberga. Za najväčšie prekvapenie považujem pomerne málo akčné poňatie filmu (akciu nájdete len v troch scénach), ktoré sme po prvom traileri určite nečakali, ale tento fakt neberte ako zápor, naopak, Spielberg vás pripúta k sedadlu i menej dynamickými scénami...
Marek Vojtko:
Steven Spielberg to zase raz dokázal. Že čo? Vytvoriť jeden z najlepších filmov svojej doby. Minority Report je nielen po technickej a vizuálnej stránke do detailov vycibrený film, ale je to aj majstrovské veľdielo skôr opomíjanej časti kinematografie - sci-fi detektívky.
V tomto filme sedí proste všetko od A po Z - počnúc fantastickou réžiou majstra Spielberga, cez obstojné (Tom Cruise) až vynikajúce (Samantha Morton) herecké výkony a končiac jedným z najlepších príbehov tohto roka. Sci-fi žáner, ktorý ako keby skomieral pod ťarchou vojnových filmov posledných mesiacov, dostal povzbudivý elixír života a fanúšikovi sci-fi neostáva nič iné iba 145 minút vychutnávať futuristickú detektívku, akú sme dlhé roky nevideli. Minority Report nie je samozrejme bez chýb - občasné nedotiahnutosti scenára sa nájdu a aj herecky by bolo možné vyčerpať viac, avšak ostatné časti filmu to viac ako vyvážia. Scenár je originálny, nápaditý a prekvapivý bez toho, aby pôsobil nútene, umelo alebo kŕčovito. A špeciálne efekty nie sú nič menej ako dych berúce. Spojte to ešte so spomínanou majstrovskou réžiou a podmanivou hudbou Johna Williamsa a máte tu moje odporúčanie: všetci bežte do kina!
Vladimír Kurek:
Počas celého filmu ma v hlave prenasledovali dva filmy: Spielbergov A. I. a Scottov Blade Runner. Títo dvaja filmoví príbuzní výrazne ovplyvnili môj náhľad na Minority Report. Po s rozpakmi prijatom príbehu o umelej inteligencii, sa tvorca detských snov vrhol do svojho prvého sci-fi noir so všetkou vervou. Najväčšími kapacitami v odbore si dal narysovať fantastknú, ale zároveň reálnu víziu blízkej budúcnosti. Do takýchto kulís vmontoval svoje klasické filmové postupy a so svojím klasickým novátorstvom (zvláštny slovotvar) ponúkol svoju vlastnú, nefalšovanú filmárčinu. Je pravdepodobne mojím vlastným problémom, že som očakával viac ako film ponúkal. Čakal som filozofujúce otázky a k ním patriace odpovede, čakal som nesmrteľné dialógy a zvláštny pocit v duši, aký som zažil pri monológu Rutgera Hauera na streche mrakodrapu. Je pravdepodobne mojím problémom, že som očakával rozohranie otázky, či možno súdiť a odsúdiť človeka za to, čo nakoniec neurobil. Prekvapivé poznanie, že Minority Report je vlastne obsahovo plochejší ako už spomínané A. I. (aj keď bezpochyby, autorsky čistejší), neznamená, že išlo o zlý film. V rade akčných sci-fi ide dokonca o veľmi dobrý film. Kult z neho však rozhodne nebude.