PREVIEW: KLIATBA DOMU SLNEČNÍC

PREVIEW: KLIATBA DOMU SLNEČNÍC

článok



Je dokázané, že deti vnímajú paranormálne javy citlivejšie ako dospelí. Vidia veci, ktoré dospelí odmietajú. Veria tomu, čo dospelí popierajú. A snažia sa nás varovať...

Rodina Solomonovcov opustila hektický život Chicaga a presťahovala sa na tiché a odlúčené miesto – na farmu v Severnej Dakote. Medzi pokojným vlnením slnečnicových polí dcéra Jess zisťuje, aké desivé ich odlúčenie od sveta môže byť. Jej brat Ben sa stane svedkom zjavení, ktoré nevidí nikto iný. Jessina búrlivá minulosť sa stretáva s minulosťou tých, ktorí kedysi v tomto dome žili...

Kliatba domu slnečníc

Na farme Solomonovcov nie je nič tak, ako sa zdá. Čo udrie v noci, objaví sa aj cez deň. Opustené miesto je priam rajom pre teror. Proroci skazy sú však zatiaľ podceňovaní.

Režiséri Danny a Oxide Pangovci obrátili v Kliatbe domu slnečníc, ich prvom americkom celovečernom filme, duchársky žáner hore nohami. Bola to práve ich celoživotná záľuba v paranormálnych javoch, ktorá ovplyvnila prevedenie príbehu na plátno. Mark Wheaton, autor scenára, a Todd Farmer, autor pôvodného príbehu, potom ešte viac rozvinuli faktor strachu. „Jednou z najzaujímavejších vecí na práci s Pangovcami je získanie neamerického pohľadu na veľmi tradičnú americkú scénu – rozľahlé pláne, rodinná farma a malá vidiecka komunita,“ hovorí Wheaton.

Režiséri Danny a Oxide Pangovci byli prácou v Hollywoode nadšení, najmä však spoluprácou s producentom Samom Raimim. Ich jedinečný štýl z nich robí perfektných režisérov, ktorí vedia preniesť svoju víziu na plátno. Pevne verili, že dokážu vystupňovať teror. Keď sa stretli s Raimim, „povedali sme mu, že do filmu chceme vložiť výraznejšie prvky strachu, ale zároveň v ňom ponechať logiku,“ hovorí Danny. „Náš štýl je vždy o tichu, pretože zisťujeme, že skutočne desivé prvky vždy vychádzajú z ticha,“ dodáva Oxide. „Nemyslíme si, že je desivé, keď je všade veľa hluku. Pre nás je desivé to, keď ste sami a miestnosť je úplne tichá. Nepotrebovali sme dážď, ani výpadok elektriny, aby sme dosiahli žiadaný efekt. Nechceli sme použiť všetky tie efekty, ktoré vídate v iných hororových filmoch. A nechceli sme, aby sa to odohrávalo v noci.“

Preview: Kliatba domu slnečníc Preview: Kliatba domu slnečníc

Prenasledovaná myseľ…

Psychoterapia a mystický spôsob rozprávania príbehu majú spoločnú metaforu – využitie strašidelného domu na zobrazenie prenasledovanej mysle. Niektoré miestnosti sú príliš bolestivé, aby ste do nich vstúpili, niektorí vnútorní démoni pochovaní príliš hlboko v podvedomí, aby ste ich preskúmali. Často sú to práve dráždivé a nevyriešené problémy, neustále rachotiace naokolo v chodbách nevedomia, ktoré si myseľ snaží rozumovo vysvetliť. To je dôvod, prečo sú horory odohrávajúce sa v prekliatych domoch také pôsobivé – očakávate strach.

Presne to zažíva Jess, keď sa jej duševné trápenie odráža vo vnútornom svete. „Toto je duchársky príbeh o rodine, ktorá sa presťahuje do domu, ktorý je prekliaty, a to dievča je jediným človekom, ktorý je týmito nadprirodzenými bytosťami ovplyvnený, ale nikto jej neverí,“ hovorí herečka Kristen Stewartová, ktorá hrá Jess. „Je to bláznivé, pretože tieto veci útočia na moju postavu a nikto iný ich nevidí.“

Nikto, okrem jej trojročného brata Bena, ktorý, ako zistí, ich videl vždy, ale ešte nerozpráva, aby to niekomu povedal. „Jess sa to snaží vyriešiť a myslí si asi, že je blázon, možno sa nič z toho nedeje a je toho na ňu veľa a tak sa to tiež prejavuje,“ vysvetľuje Kristen. „Ale ukáže sa, že to nie je len výplod jej fantázie. Keď sa uprostred noci niečo stane, ťažko sa to vysvetľuje, keďže nemá podporu rodiny, aby ich prebudila a povedala ‚aha, niečo sa deje.‘ Problém je, že jej rodina by tam pre ňu bola rada, ale práve prechádza osudovou fázou svojho vzťahu a dôvera sa vytratila.“

Pre Jessinu matku Denise znamená strata dôvery vo svoju dcéru napätie, v ktorom sa práve jej vzťah s manželom Royom nachádza. „Nemôžu sa na svoju dcéru spoľahnúť,“ hovorí Penelope Ann Millerová, predstaviteľka Denise Solomonovej. „V Chicagu sa Jess dostala do niekoľkých problémov a moja postava jej to nemôže odpustiť. Podľa nej je jej dcéra prehnane teatrálna, lebo sa chce sa vrátiť späť do Chicaga, a podľa mňa aj Denise čiastočne cíti, že ako rodič zlyhala.“

Preview: Kliatba domu slnečníc Preview: Kliatba domu slnečníc

Rozjasnené hlavy slnečníc…

„Žiarivé a veľmi upokojujúce – slnečnice sa hojdajú v pomalom tempe a nedbajú na nebezpečenstvo v podobe havranov alebo nedávnej spúšte, ktorá sa zračí v pôde, z ktorej vyrastajú… je to hrôzostrašné… desivý rozpor medzi scénou a akciou filmu,“ hovorí Kristen Stewartová.

Tento rozpor znamenal 65 000 rastlín v plnom kvete na poli s rozlohou 4 akre na fiktívnej farme Solomonovcov založenej blízko Reginy v Saskatchewane v Kanade.

„Slnečnice boli prvou vecou, na ktorú sme museli myslieť, pretože vo filme zohrávajú veľmi dôležitú úlohu,“ hovorí vedúca výpravy Alicia Keywanová. „Takú veľkú, že sme museli mať pripravené minimálne tri plány, pretože sme ich museli nakrútiť len v istej podobe a získať vzhľad, ktorý sme sa snažili dosiahnuť. Museli sme nájsť pole, posiať ho a to vyžadovalo veľa hľadania, skúmania pôdy, zisťovania, či to vôbec bude fungovať, nájdenia rôznych druhov slnečníc, zisťovania, do akej výšky môžu vyrásť v akej ročnej dobe... A samozrejme keby sme neuspeli, objednali by sme na poslednú chvíľu 5 000 umelých slnečníc z Číny a zasadili ich, čo sa bežne vo filmoch robí!“ smeje sa. „To bola naša poslednú možnosť. Nikdy by sa totiž nemohli porovnávať so skutočnými slnečnicami. To spoznáte.“

Keywanová pokračuje: „Zrazu však rozkvitli presne v deň, kedy sme narkrúcali tu, v Regine. Pár dní po tom ich kvitlo už len pár. Ale v deň, kedy sme dorazili na nakrúcanie, 60 % z nich ukázalo svoje nádherné žlté hlavy pozerajúce smerom k slnku. Bol to naozaj úchvatný moment vidieť ich všetky kvitnúť.“

Slnečnice neboli len fantastickou farebnou oporou. Sú tiež symbolom druhej šance pre Solomonovcov. Roy nielen že opustil v Chicagu svoje zamestnanie, ale plne sa spolieha na farmu a svoje slnečnicové pole. Jeho sny sa však rozplynú, keď sa úroda nevydarí, nemôže zaplatiť mesačnú splátku za farmu, jeho dcéra je vydesená, jeho žena už nechce ďalej žiť v tomto dome a bankový manažér ho tlačí k predaju domu.

Preview: Kliatba domu slnečníc Preview: Kliatba domu slnečníc

Prízračné stvorenia

„Havrany sú ako signál, druh varovania, ale nevedia hovoriť. Takže musia komunikovať svojimi činmi,“ hovorí Oxide Pang. „Sú poslami života.“

Havrany, ktoré sa vo filme objavia, sú v skutočnosti krkavce dovezené z Českej republiky, ktoré vlastní a trénuje Ota Bareš z Prahy. „Sú to veľmi záhadné vtáky,“ uvádza producent William Sherak. „Stále premýšľate, či Solomonovcov chránia alebo nie, varujú ich alebo je to niečo ešte zlovestnejšie. Sú to veľmi múdre vtáky a sú skutočne pôsobivé.“

Barešove krkavce sa už predtým objavili napríklad vo filmoch Čierna Dalia a Návrat do Cold Mountain. Bareš hovorí: „Občas je dosť obtiažne prinútiť ich robiť to, čo chcete, pretože jednoducho príliš premýšľajú.“

I keď krkavce naháňajú strach, Bareš hovorí, že sú to oddané a priateľské vtáky. „Majú dlhú pamäť a aj po 10 rokoch dokážu rozpoznať svojho (predchádzajúceho) majiteľa.“ Producent Sherak chváli Barešovu prácu s havranmi a dodáva: „Sú veľmi dobre vytrénované… majú možno ešte lepšiu povesť ako ja!“

Desivý bod…

„Je to drsné. Je to špinavé. Je to temné a ostré. Nie sú tam jemné hrany. Jednoducho ako všetko na bežnej farme – tvrdé, ako kosy a kosáky a starý, nefunkčný traktor.“ Takto vidí Stewartová nový Jessin domov a nový svet.

„Kulisy interiéru boli usporiadané do kruhu, takže všetko sa otvára do nejakého ďalšieho priestoru,“ hovorí vedúca výpravy Keywanová. „Nie sú tam žiadne mŕtve konce. Pomáha to vytvoriť napätie, pocit, že tam vždy môže byť niekto za dverami, v ďalšej miestnosti… ilúzia neznáma je všade naokolo .“

Po tom, ako sa rodina Solomonovcov nasťahuje to domu, ktorý mal byť ich vysneným domovom, „začnú pociťovať, že všetko okolo nich je akési divné a stále viac vecí vystupuje z temných kútov na svetlo,“ hovorí Danny Pang. „Všetko je o dosiahnutí bodu desu.“

„Vnútri tohto domu je mnoho strašidelných vecí a svetlo doň preniká len skrz malé okienka. Dodáva mu to veľmi realistický pocit starej farmy s malými oknami a slabými zábleskami svetla prechádzajúcimi domom,“ hovorí Keywanová. „Tie temné prvky dobre podporujú náladu tohto prostredia, ktoré dodáva scénam auru záhady.“


autor press kit 9.10.2007
ROK VDOVY
[RECENZIA ]
HERETIK
[RECENZIA ]
3
Gladiátor II
GLADIÁTOR II
[RECENZIA ]
KONKLÁVE
[RECENZIA ]
RED ONE
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 24748
02 |
návšt. 6614
03 |
návšt. 6732
04 |
návšt. 5632
05 |
návšt. 4024
06 |
návšt. 3905
07 |
návšt. 4379
08 |
návšt. 7618
09 |
návšt. 3984
10 |
návšt. 2637
REBRÍČEK US
01 |
$32,0 mil.
02 |
$7,3 mil.
03 |
$5,3 mil.
04 |
$5,2 mil.
05 |
$4,2 mil.
06 |
$2,9 mil.
07 |
$2,8 mil.
08 |
$2,3 mil.
09 |
$2,2 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.