PREVIEW: HRDINOVIA A ZBABELCI |
PREVIEW: HRDINOVIA A ZBABELCI |
Vojna v Afganistane je už natoľko spolitizovanou záležitosťou, že obyčajný smrteľník si len ťažko vytvorí jasný obraz o udalostiach po 11. septembri. Nuž, možno nám nová dráma Roberta Redforda pomôže získať lepší prehľad a nájsť odpovede na pálčivé otázky. Na afganskú krízu a možnosti jej riešenia sa bude pýtať starnúca reportérka Janine Roth (Meryl Streep), ktorá dostane hodinu času od republikánskeho senátora Jaspera Irvinga (Tom Cruise). Otázky bude klásť i univerzitný profesor Stephen Malley (Redford), konkrétne, svojmu študentovi (Andrew Garfield), ktorého záujem o štúdium klesá priamoúmerne s dôverou v princípy americkej demokracie. Teoretické filozofovanie dopĺňajú dvaja bývalí Malleyho študenti (Derek Luke a Michael Pena). Ich časť rozprávania sa však teroristického kráľovstva dotýka najdramatickejšie, nakoľko sa stali členmi americkej armády a ocitnú sa v ohrození života niekde v afganských horách. Tri paralelne sa odvíjajúce príbehy, šesť rozdielnych pohľadov na terorizmus, vojnu a demokraciu.
Redfordov siedmy režisérsky počin vznikol na základe scenára Matthewa M. Carnahana (Kráľovstvo). Okrem silných a aktuálnych politických tematík zakorenených v rukopise talentovaného scenáristu sa Redford potešil i intenzívnemu záujmu Toma Cruisa. 45 – ročný herec sa okrem úlohy senátora rozhodol tiež pre produkciu Hrdinov a zbabelcov a spoločne s Paulou Wagner (jeho dlhoročnou produkčnou partnerkou) znovu oživili zaniknutú filmovú spoločnosť United Artist pod záštitou MGM. Redford privítal Cruisovu účasť s nadšením: „Myslím, že by sme ten film nikdy nenatočili, nebyť Toma. Jeho zápal ma presvedčil, že tento film bude iný a zaujímavý. Problém bol, samozrejme, s peniazmi. Keďže nešlo o vyslovene masový film, nevedel som či sa štúdia chytia. Bol som prekvapený s akou ľahkosťou sa veci dali do pohybu, potom ako k projektu pristúpil Tom. Zavolal som Meryl a povedal som jej o našich plánoch. Odpovedala automaticky – ak do toho ideš ty, tak aj ja.“
Meryl Streep sa ale k scenáru dostala už dávno predtým, ako si ho všimol Redford: „Je to príbeh o správnych voľbách, ale zároveň o tom aké jednoduché je nerozhodovať sa vôbec. Nezáleží na tom, čo si myslíte alebo cítite, pokiaľ nie ste odhodlaní postaviť sa za váš názor a riskovať všetko,“ hovorí dvojnásobná držiteľka Oscara. „Moja postava je žurnalistka, matka nesúca zodpovednosť za svoju rodinu a tiež staršia žena, ktorá má nulovú šancu nájsť si novú prácu. I napriek tomu kladie otázky a otvára témy, ktoré ju môžu stáť miesto.“
Rovnako Redford poznamenáva: „Snímka nie je o vojne. Je o ľuďoch. O každom z nás. O prelomení pasivity, zaujatí postoja a dostátia svojich presvedčení. Nechceli sme prikladať do rozpáleného krbu ani provokovať. Jednoducho sme ukázali, čo leží pod povrchom všetkých načrtnutých problémov – my.“
O hereckých kvalitách Meryl Streep je asi zbytočné sa rozpisovať. Podobne o Cruisovi – ideálnom americkom chlapcovi, ktorý je schopný ovplyvniť a získať si ľudí pre svoje presvedčenie a to i vtedy, ak nie je práve humánne a politicky korektné. Čo ale zvyšok hereckého osadenstva? „Derek Luke a Michael Pena sú skvelí. Všimol som si, že obaja hľadajú podstatu svojho charakteru hneď na začiatku, a na tomto poznaní rozvíjajú ostatné vlastnosti. Andrew Garfield bol mojim favoritom od samotného počiatku castingov. Dokázal byť inteligentne arogantný a to je presne to, čo som od študenta, schopného rozumne argumentovať a oponovať svojmu profesorovi, potreboval,“ rozplýva sa Redford.
Je to tak, ako čítate. Film stojí na hercoch. Politická dráma, rozvíjajúca sa v troch rôznych úrovniach oslovuje diváka cez dialógy, prevažná väčšina aktivít ostáva v hovorenej forme, podstatné boje sa odohrávajú v klimatizovaných miestnostiach a vojnový Afganistan je smutnou kulisou hlavnej šou za veľkou mlákou. Otázkou ostáva, ako takéto posolstvo zapôsobí na európskeho diváka. Hrdinovia a zbabelci sa dajú asi najlepšie prirovnať k Gaghanovej Syriane. I tu rozhodnutia mocných priamočiaro ovplyvňovali životy tých najjednoduchších ľudí na opačnej strane planéty, aj tu sa našli hrdinovia a zbabelci, aj tu stáli silné a hutné dialógy vysoko nad akčnou dramatizáciou. Syriana bola skvelá a to skoro po všetkých stránkach. Uvidíme, ako to bude s novým filmom Roberta Redforda.